Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

13.11.24 / dotaz č. 212283
Dobrý den,
můžete mi prosím sdělit názor:
Šlo by použít kogenerační jednotku místo plynového kotle pro vytápění 8 bytových jednotek a vyrobenou elektřinou ohřívat vodu v akumulační nádrži (prostor ve sklepě by se našel), která by se použila také k vytápění (jednotka by stála)? Kdysi se tento systém používal u rodinných domů s kotly na uhlí, když kotel část dne fungoval v optimálním režimu a potom "odpočíval". Jaká by asi byla účinnost obou spojených výstupů? Děkuji za odpověď.
Děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídám následující:

Kogenerační jednotka s pístovým motorem využívá palivo v ideálním případě z více než 90%. Vysoká účinnost zásadně přispívá k ekonomické i enviromentální výhodě kombinované výroby tepla a elektřiny.
Díky flexibilitě jsou malé a střední kogenerace vyhledávaným zdrojem pro služby výkonové rovnováhy (SVR). Kogenerační jednotka vhodně doplňuje obnovitelné zdroje.

Jedna z možnosti je jednotka TEDOM Micro 30 s el. výkonem 20 kW el a 45 kW t s celkovou účinností cca 95%.
Pro připojení KGJ je nutné požádat distribuční společnost v místě instalace KGJ.
Připojovací podmínky jsou popsány ve Smlouvě o připojení (SoP). V SoP je popsána lokalita výrobny, číslo odběrného místa, smluvní příkon odběru a dodávky, EAN výrobny, EAN spotřeby, typ měření, hranice vlastnictví DS, způsob provozu výrobny, napěťová soustava, celkový instalovaný výkon, rezervovaný příkon, typ regulace ze strany vlastníka DS.

S pozdravem
Ing. Šťastný
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre tisk