Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

4.1.25 / dotaz č. 216766
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda jde doporučit tloušťku zateplení pochozí ploché střechy/dříve balkón ( betonový monolit- tl. 150mm)nad obytným prostorem ( kuchyní), momentálně se při rekonstukci snižuje podhled a bude zde zatepleno 120mm čedičové vaty. Na konstrukci střechy bych rád poté položil izolant, ale nevím zda zvolit eps 200, XPS nebo PIR. Proto bych si rád nechal doporučit jakou tloušťkou a materiálem nejvhodněji zateplit. Tloušťka skladby může být 200mm klidně i víc. Rozměry střechy jsou 2.7*8m.

Děkuji za odpověď
Dobrý den,

rozumím tomu tak, že původní balkon byl zdola obezděn obvodovými stěnami a vznikl tak pod ním obytný prostor.

Doporučuji velkou obezřetnost při zateplení stropu zdola (resp. z vytápěné - interiérové - strany obvodové konstrukce obecně) - vzniká riziko kondenzace procházející vodní páry uvnitř konstrukce blízko interiéru. V tomto případě může této vlhkosti mj. být vystavena výztuž v železobetonu s rizikem koroze a snížení statické spolehlivosti stropu. Nezbytností v takovém případě musí být kvalitní a účinná parozábrana umístěná pod tepelnou izolací (těsně nad podhledem). Určitě doporučuji minimalizovat tloušťku tepelné izolace pod stropem a maximalizovat ji nad stropem, zvláště pokud si to můžete dovolit. Všechny Vámi zmiňované typy izolantů jsou pro pochozí střechu vhodné, ať už na izolaci bude provedena roznášecí vyztužená betonová deska nebo rektifikovatelné terče pod dlaždice. Při 120 mm vaty pod stropem bych shora volil tloušťku adekvátní alespoň 240 mm EPS, tedy lze použít o něco menší tloušťku XPS, případně 160 mm PIR.

Upozorňuji ještě na nezbytnost tepelně izolačního ošetření detailů v místech s rizikem vzniku tepelných mostů, což jsou zejména obvodové hrany ploché střechy, konstrukce prostupující střechou a výlezy nebo dveře na střechu.

Hezký den i celý rok.

Jan Pašek
Odpovídá:  Doc., Ing., Ph.D. Jan Pašek - Ekis Plzeň Západočeská univerzita tisk