Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.1.25 / dotaz č. 217057
Dobrý den,
v energetickém hodnocení pro dotaci "Oprav dům po babičce" máme následující - Podlaha nad suterénem bude zateplena izolantem na bázi minerální vaty (λD= 0,039 [W/(m.K)]) tl. 100 mm, nalepenou ze spodní strany stávající konstrukce.
V průběhu rekonstrukce jsme zjistili, že máme v podlaze místo na zateplení shora cca 50 mm. Dotaz zní: Můžeme zateplit podlahu nad suterénem shora např. PIR deskou odpovídající lambdy, aniž bychom porušili podmínky dotace? Ušetřili bychom tím hodně práce a peněz snižováním podlahy suterénu. Případně je možné dát na strop suterénu 50 mm vaty a na podlahu shora také 50 mm vaty? Dohromady 100 mm dle projektu.
Dotaz č. 2: Jaká nejtenčí izolace by šla použít místo minerální vaty (λD= 0,039 [W/(m.K)]) tl. 100 mm?
Vážení,
v programu NZU je obecně možné navrhnout a provést alternativní řešení k projekčnímu návrhu v rámci "Odborného posudku". Je nicméně potřebné tento nový návrh zateplení stávající skladby stropu suterénu (podlahy 1.NP) posoudit minimálně z hlediska tepelně-technického (výpočet součinitele prostupu tepla U předmětné konstrukce, atd.) a tímto výpočtem doložit, že nově navržené zateplení nezhorší, v Odborném posudku vypočtenou, hodnotu souč. prostupu tepla U posuzované k-ce. V případě, že by se hodnota U touto změnou izolací zhoršila, je dále potřebné posoudit celý objekt i z hlediska celkových energetických parametrů posuzovaného objektu a tímto výpočtem doložit plnění stanovených energ. podmínek podoblasti podpory programu NZU.
Ve vašem případě by bylo teoreticky možné provést jak zateplení pouze "shora" v rámci nové skladby podlahy 1.NP či případně kombinací zateplení ve skladbě podlahy 1.NP a kontaktně ze spodního líce stropní k-ce, nicméně konkrétní řešení nelze zodpovědně navrhnout bez provedení místního technického šetření (stávající stav a skladba konstrukce stropu, navazující stěnové konstrukce, případné tepelné mosty v samotné k-ci, technické a lokální možnosti provedení samotného zateplení, atd.).
K dotazu č. 2: Jistě existují alternativní řešení k navržené tloušťce a typu tep.izolace, nicméně opět záleží na technických okolnostech zabudování (kromě výše jmenovaných aspektů dále hraje roli např. i požární bezpečnost stavby ve vztahu např. k přítomnosti spalovacího zdroje v suterénních prostorech, atd.). Pokud bychom brali v potaz pouze celkový tepelný odpor navrženého tepelného izolantu, tak aplikovatelná varianta izolantu jsou např. fasádní desky z fenolické pěny se součinitel tepelné vodivosti lambda,d = 0,021 W.m-1.K-1, kdy obdobný tepelný odpor jako min. vata tl. 100 mm s λD= 0,039 W/(m.K) dosahuje již při tloušťce 50 mm.
V případě vašeho zájmu o bližší a detailnější informace nabízíme možnost osobní bezplatné konzultace u nás na středisku EKIS v Olomouci (v takovém případě nás můžete kontaktovat jak telefonicky, tak emailem).
S pozdravem
EKIS Olomouc, Svoboda