Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

28.1.25 / dotaz č. 217697
Dobrý den,

rád bych poprosil o radu ohledně rekonstrukce podlahy a jejího zateplení.

Chystáme se na rekonstrukci starého domečku (Podomí) a rádi bychom využili dotaci Oprav dům po babičce. Jednou ze zamýšlených úprav je pak rekonstrukce podlahy. V současné chvíli jsou podlahy buď dřevěné (na hlíně), či pouze betonový potěr a na něm dlažba. Chtěli bychom tedy vytvořit klasickou podlahu, kde by byl podkladní beton na štěrku, izolace, polystyren, podlahové topení a anhydrid.

Nicméně jelikož se jedná o starší dům, nejsou nijak izolované zdi (tloušťka 80cm, smířené zdivo - kámen a cihla). Chtěl jsem se tedy zeptat na Vaše doporučení v takovém případě, aby nám případná vlhkost nešla do stěn. Mám obavy, že podřezání by bylo příliš nákladné (a možná i neproveditelné vzhledem ke kameni ve zdivu). Jako schůdné řešení se mi tak jevila odvětrávaná podlaha pomocí systému IGLU.

Proto jsem se chtěl zeptat, jestli třeba s podobným systémem nemáte zkušenosti, či byste nedokázal doporučit nějaké konzultanta, který by nás dokázal navést a případně systém iglu nadimenzovat. Z důvodu šířky zdí by bylo vhodné mít co nejméně průrazů ve zdi a zároveň by se mohl využít komín k odvedení vlhkosti pod podlahou.

Budu rád za každou případnou radu.

S pozdravem

Ševčík
Dobrý den,

nejlepší varianta je podřezání. Pokud není možné dům podřezat, tak bych doporučil v kombinaci s odvětrávanou podlahou i zamezit přístupu vlhkosti do zdiva z venku. A určitě bych odizoloval základy nopovou fólií. Je nutné dodržet technologický postup. Výkop pod hloubku základu, na dno umístit drenážní trubku, obalit geotextilií, dát nopovou fólii a zasypat štěrkem, aby voda mohla volně odtékat. Na vrch pak zase geotextilie. Kombinace venkovního odizolování s provětrávanou podlahou by měla, za dodržení technologických postupů (hlavně zajistit přisávání a odvod vzduchu ), spolehlivě fungovat a zdivo by již nemělo vlhnout.

Určitě doporučuji využít dotační program Oprav dům po babičce, kde výše podpory od 20.2. bude pro jednotlivé konstrukce následující:
* Stěny vnější, střechy, podlahy nad venkovním prostorem, lehké obvodové pláště - 1 300 Kč/m2
* Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou, konstrukce k nevytápěným prostorům a k sousední budově a ostatní konstrukce - 500 Kč/m2
* Výplně otvorů - 4 900 Kč/m2
* Konstrukce k zemině - 1 700 Kč/m2
* Stínicí technika - 1 500 Kč/m2
Plus Základní podpora (např. vypracování projektové dokumentace a posudku) 50 000 Kč na danou žádost.

Pokud by jste zvažovali i fotovoltaiku, tam lze čerpat až 140 tis. plus kombinační bonus 50 000 Kč za oblasti podpory A – zateplení a opatření v oblasti podpory C – zdroje energie.
A rodinný bonus 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě v plné výchově žadatele.

S pozdravem
Maroš Urban