Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

14.2.25 / dotaz č. 217746
Dobrý den,
v kuchyni na chalupě máme již cca 60 let místo okna stěnu z luxfer o rozměrech 1,6 x 1 m s malým větracím okénkem s dřevěným rámem. Tato luxferová stěna je zasazena do obvodové zdi o tloušťce cca 80 cm a nachází se cca 5 cm nad úrovní terénu, protože obvodová stěna je přibližně z poloviny z venkovní strany zapuštěna do země. Klasické otvírací okno, které by směřovalo přímo k sousedovi, nebylo možné instalovat a z hlediska terénu by to ani nebylo vhodné. Chalupa není celoročně pravidelně vytápěna (v průběhu roku tedy kolísá teplota, vlhkost).
Některé luxfery jsou již poškozené, z luxferové stěny z důvodu rosení stéká voda. Rádi bychom luxferovou stěnu vyměnili za novou a současně alespoň částečně vyřešili otázku, aby byl součinitel prostupu tepla co nejnižší, a to s přihlédnutím k umístění stěny z luxfer těsně nad povrchem terénu. S tím souvisí i řešení otázky neprůhlednosti okna a odhlučnění, a to při zachování prostupu světla.
Byla by vhodným řešením např. jedna z následujících možností?
1) Použít na stranu k sousedovi luxfery o tloušťce 10 cm (19x19x10 cm) v kombinaci s větracím oknem jako náhradou např. za 2 luxfery (předpokládám, že obvykle nabízená tloušťka luxferů 8 cm není vhodná), a směrem do kuchyně zabudovat nějaké okno např. s izolačním dvojsklem – tloušťka zdi by to umožňovala, ale nebude se v meziprostoru mezi luxferovou stěnou a oknem širokém cca 40 – 50 cm srážet vlhkost?
2) Vystavět luxferovou stěnu v kombinaci s větracím oknem jako náhradou např. za 2 luxfery a z vnější strany nalepit čirý polyvinylchloridový dutinkový panel (tloušťka 16 mm?). Zde by mohly postačovat luxfery o tloušťce 8 cm? Současně by se tím částečně vyřešilo zateplení, odhlučnění a vnější ochrana luxfer před poškozením (např. odlétávající kaménky při sečení sousedního pozemku).
3) Použít tepelně izolační luxfery, i když se to jeví jako cenově náročné řešení? A zkombinovat je s polyvinylchloridovým dutinkovým panelem jako v předchozím bodě?
4) Vystavět stěnu složenou z 2 řad luxfer o tloušťce 10 cm v kombinaci s větracím oknem jako náhradou např. za 2 luxfery?
Děkuji za odpověď.
Vážený pane, děkuji za váš dotaz.



V podstatě jsou schůdné všechny vámi uváděné možnosti.



Nejlepší tepelně-izolační parametry bude mít asi kombinace luxfer a okna s dvojsklem (viz bod 1). Případnému rosení luxferové stěny by mělo předejít to, že vnitřní okno bude těsné, a současně v luxferové stěně bude odvětrávací otvor nebo nepříliš těsné větrací okénko. Pak by vlhkost proniknuvší do meziprostoru z interiéru, měla možnost odejít. Případně, pokud ke kondenzaci dojde, lze vnitřní okno otevřít a vodu setřít.



To, co tepelně izoluje, je vzduch. Proto je vhodné přidat ke vzduchové dutině v luxferech ještě další dutinu (přidáním další konstrukce), ideálně aby tato konstrukce také obsahovala vzduchovou vrstvu. Pokud tedy použijete třeba 2 řady luxfer, nechte mezi nimi mezeru. Totéž, použijete-li dutinkový polykarbonát. Nezapomeňte však mezeru odvětrat směrem ven a umožnit odtékání případného kondenzátu ven (můžete se inspirovat u kostelních oken).

Tepelně-izolační luxfery (viz bod 3) budou ve srovnání s ostatními řešeními izolovat hůře; zdali bude docházet ke kondenzaci, nelze bez výpočtu určit. V každém případě by kondenzace měla být méně výrazná, než doposud. Toto řešení má výhodu, že zajistí nejvíce světla (každá vrstva skla nebo plastu sníží průchod světla cca o 4 %).

Přeji úspěšnou stavbu!

K. Srdečný
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt
Téma:  Ostatní
tisk