Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

19.2.25 / dotaz č. 218097
Dobrý den. Je možné bytový dům v Ostravě, odpojit od dálkového vytápění dodavatele VEOLIA a přejít na vytápění zemním plynem? Do domu je zavedena plynová přípojka, v jednotlivých bytech je plynem ohřívaná voda (průtokové ohřívače). Povolí stavební úřad v tomto případě změnu vytápění?
Dobrý den, zkušenosti ze soustavy dálkového vytápění v Ostravě hovoří, že to lze. Těch příkladů je spoustu, ať už nahradili dálkové teplo tepelným čerpadlem nebo plynovou kotelnou případně etážovým vytápěním. Celkový postup propojuje několik právních předpisů, proto bych doporučoval s tímto záměrem navštívit příslušně odpovídající Stavební úřad, kde Vám předem sdělí, co vše budou vyžadovat. Navíc zde máme reálný stav neuvedení do praxe všech částí nového Stavebního zákona (283/2021 Sb.), takže některé povolovací procesy se řídí původním Stavebním zákonem (183/2006 Sb.). Proto ta návštěva předem.
Mimo klasickou projektovou dokumentaci a vyjádření dotčených účastníků typu hasičů nebo koordinovaného stanoviska obce, zde narazíte na zdánlivě neřešitelné body:
1. Dle §77, odst.5, zákona č.458/2000 Sb. Energetický zákon, kdy cituji:" Veškeré vyvolané jednorázové náklady na provedení změny způsobu dodávky nebo změny způsobu vytápění a rovněž náklady spojené s odpojením od rozvodného tepelného zařízení včetně odstranění tepelné přípojky nebo předávací stanice uhradí ten, kdo změnu nebo odpojení od rozvodného tepelného zařízení požaduje. Náklady spojené s odpojením od rozvodného tepelného zařízení zahrnují rovněž zůstatkovou cenu tepelné přípojky a předávací stanice evidovanou v účetnictví dodavatele tepelné energie ke dni odpojení od rozvodného tepelného zařízení, pokud slouží k dodávce tepelné energie výhradně tomu, kdo změnu nebo odpojení od rozvodného tepelného zařízení požaduje." konec citace. Za tím účelem je nutné předem sepsat dohodu s dodavatelem tepla a nechat ocenit náklady s tím spojené.
2. Podle výkonu nového tepelného zdroje, pak může Stavební úřad chtít tzv. Energetický posudek dle zákona č.406/2000 Sb., dle pravidel vyhlášky č.141/2021 Sb. O energetickém posudku, který prokáže "ekonomickou nepřijatelnost" zůstat na dálkové dodávce tepelné energie. Posudek zpracovává energetický specialista s odpovídajícím oprávněním viz seznam energetických specialistů na www např. také na stránkách EKIS a při výpočtu ekonomické návratnosti použije výše uvedené náklady stanovené v dohodě.
3. Budete muset nechat vyhotovit nový "Průkaz energetické náročnosti budovy" (PENB), který potvrdí, že se nezhorší parametry energetické náročnosti budovy.
Závěrem Vás mohu uklidnit, ano, jde to, ale bude Vás to stát trochu trpělivosti. Jen nedoporučuji, aby jste přijali názor neřízeného odpojování jednotlivých bytů od vnitřní otopné soustavy budovy, neboť pak se dostanete do "speciálního" vyúčtování dle odst.2), §5, vyhlášky č.269/2015 Sb. O rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody.
S pozdravem a přáním hodně úspěchů ....
Odpovídá:  Ing. Libor Valový - EKIS Ostrava DK projekt
Téma:  Vytápění
tisk