Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

25.5.11 / dotaz č. 27414
Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu ako odborníka na vetranie...
Mala som možnosť stretnúť sa s niekoľkými firmami, kt. sa špecializujú na vzduchotechniku, zdá sa mi , že každý preferuje to svoje a ja v tom mám trochu zmatek..

Mám v úmysle vybudovať male rodinné fitness centrum celková úžitková plocha 390 m2. Nevieme sa rozhodnúť nad vykurovacím systémom TČ vzduch - voda, alebo peletizačným kotlom. Ide nám samozrejme o najnižšie náklady, lebo máme obmadzené financie.
Peletizačný kotol - je s ním trocha práce , údržba, pelety... ak napojíme na riadiatory - rýchlo sa miestnosť zohreje ale aj vychladne..
Tu je potreba dokúpiť solárny ohrev, takže možno cena sa potom bude pohybovať na úrovni tepelného čerpadla..

TČ - vysoké obstarávacie náklady - cez 500 000,. Kč.., zároveň jednoduhšia obsluha, údržba, solárny ohrev nie je nutný..

V posilovni myslím, že postačí teplota vzduchu cca 15-17 ¨c na cvičenie, budova je orientovaná na južnú stranu, takže budeme mať skor problém v lete s chladením. Na jednu hodinu pripadá max. počet 20 cvičencov.

Doporučili mi rekuperáciu fi PAUL,kde trubky sú vedené v zemi.. Vraj ak budem mať dostatočne hrubú izoláciu, tak by to malo stačiť,

Chcela by som sa vyhnúť aby výmena vzduchu fúkala ľuďom na hlavy studený vzduch ako je to nepríjemné mnohokrát pri klimatizácií.

Vy , ako odborník čo by ste mi doporučil ak by ste bol na mojom mieste, chcel by ste čo najnižšie náklady a zároveň efektívnosť Vašich investícií ?

Na poschodí uvažujeme malý súkromný byt s priestorom na kardiocvičenie.

Za Váš názor a prípadnú ochotu pre odpoveď Vám predom úctivo ďakujem.

S pozdravnom
Vážená paní,
domníváme se, že návrh vytápění a větrání fitness centra (ne zrovna úplně malého) poněkud přesahuje možnosti takovéto porady přes internet. To je úkol pro zkušeného projektanta, který nad tím při hledání optimálního řešení nepochybně spolu s vámi stráví mnoho hodin. Zde je nicméně několik obecných postřehů, které vám snad pomohou se v tom orientovat a usnadní formulaci zadání a komunikaci s projektantem:
- pokud se bude ta budova stavět nebo důkladněji rekonstruovat tak udělejte důkladnou tepelnou izolace a nějaká opatření pro snížení nežádoucích tepelných zisků z oken (venkovní žaluzie).
-těch 20 cvičenců bude "topit" přibližně 4 až 6kW, ale určitá část tepla bude ve formě latentního tepla vodní páry. Rekuperační větrání je tedy rozhodně velmi žádoucí; Pokud věta "Vraj ak budem mať dostatočne hrubú izoláciu, tak by to malo stačiť" naznačuje, že je možné uvažovat pouze s teplovzdušným vytápěním t.j. není třeba instalovat radiátory nebo podlahové vytápění tak s tím asi lze souhlasit (podlahové vytápění by ale mělo být v šatnách a sprchách).
-z hlediska tepelného komfortu a rychlosti náběhu asi nebude nijak zásadní rozdíl mezi topením peletami a tepelným čerpadlem; pokud se to fittcentrum má zaplatit tak se tam asi bude cvičit každý den a při důkladné tepelné izolaci to bude mít budova rozumnou tepelnou setrvačnost a tudíž nebude třeba nějaký velký výkon na rychlé vytopení.
- nepochybně tam bude i velká spotřeba teplé vody na sprchování a lze souhlasit, že v letním období nastanou dny kdy pouhé větrání neumožní dosáhnout požadované teploty bude třeba i chladit.
-asi by bylo nejvhodnější použít tepelné čerpadlo v zapojení kdy umožní jak vytápění tak chlazení (reverzibilní zapojení jako např. http://www.dimplex.cz/tepelne-cerpadlo-dimplex-vzduch-voda-vnitrni-rekuperacni-lwp-300w nebo http://www.e-teplo.cz/tepelna-cerpadla/cerpadla-vzduch-voda/buderus-reverzibilni-tepelne-cerpadlo-buderus-logafi
x-wpl-80-arr-8-8-7-8-kw-pro-venkovni-instalaci-1999.html) a zajistí také ohřev vody pro sprchy.
- patrně by bylo vhodné využít jej i k rekuperaci t.j. získat z odpadního vzduchu latentní teplo vodní páry (http://hestia.energetika.cz/encyklopedie/5.htm).

Nelze takhle předem říci zda je to finančně optimální řešení, to by se muselo spočítat. Jestli chcete můžete si nechat udělat (poté co budou jasné parametry, které musí tělocvična splňovat a bude k dispozici nejaká studie nebo předběžný projekt) Energeticko-ekonomickou optimalizace projektu (viz. http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov), která vám pomůže najít ekonomicky i technicky optimální řešení.


S pozdravem. ing.Petr Vogel a Mgr.Karel Murtinger
Odpovídá:  Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt
Téma:  Vytápění
tisk