Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

24.12.14 / dotaz č. 54467
Vážení,obracím se na vás s žádostí na odpověď:jelikož naš pověřený vlastník v říjnu zemřel, netušili jsme v jakém stádiu jsou přípravy na montáž měřičů tepla.
CHci se zeptat, zda potřebujeme měřiče tepla v bytech.Jsme SVBJ s 16 bytovými jednotkami a vlastní plynovou kotelnou a s ohřevem TUV, rozúčtovávané podle poměrových vodoměrů.
Podle NOZ je mít musíme.Ale v novinách DNES z 30.9.2014 se uvádí:SVJ si může odsouhlasit, že vyúčtování vypořádá jinak(bude se řídit počtem členů domácnosti,obytnou plochou,speciálními koeficienty...),a pak nemusí měřiče instalovat. Je to i názor právníků, kterých jsem se dotazoval. Tak, kde je pravda.U nás v domě si nikdo měřiče tepla nepřeje.
Pokud budeme muset měiče instalovat,
jaký typ měřičů vybrat.

S přánim hezkých vánoc a šťastného nového roku děkuji za odpověď.
Přeji dobrý den a děkuji za dotaz. V současnost platí pro rozúčtování nákladů na vytápění vyhláška MMR č. 372/2001Sb. Pokud nejsou ve vytápěných bytech instalovány poměrové měřiče spotřeby tepla (indikátory spotřeby), pak tato vyhláška umožňuje rozúčtovávat náklady na vytápění v poměru započitatelných ploch jednotlivých bytů. Důvodem k instalaci poměrových měřičů je snaha o snížení spotřeby tepelné energie tím, že se omezí přetápění případně nadměrné větrání. K poměrovým měřičům je nutno ještě uvést, že neměří spotřebu tepla, ale stanovují pouze poměr v jaké výši se na celkové spotřebě tepla domu a tím na celkových nákladech podílejí jednotlivá otopná tělesa, místnosti a byty.

Povinnost instalace poměrových měřičů ( indikátorů spotřeby tepla) ukládá zákon, v tomto případě zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění zákona č.318/2012 Sb., a to v § 7, odst (4), písm. a). Protože výklad zákona provádí pouze soud uvádím citaci zmíněného § 7 a zmíněného odstavce (4):

§ 7
„(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni
a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů, „
Možnosti rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody dále uvádí zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty a to v § 6 odst. (1 a (2). Citace zmíněného § 6 a zmíněného odst. (1) a (2):
§ 6
(1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
(2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.
Podle uvedených citací zákonů existují pro dům s byty ve vlastnictví majitelů (SVBJ) a s vlastní plynovou kotelnou následující možnosti:
1). dodržet ustanovení zákona č. 318/2012 Sb. a investovat do instalace poměrových měřičů. Tím se vyhnout možné sankci za porušení zákona. Po instalaci :
a) využívat údajů poměrových měřičů k rozúčtování nákladů. Přesnost či spravedlivost rozúčtování je ale podmíněna přesností volby korekčních koeficientů, které zohledňují polohu jednotlivých místností v domě. Mělo by být dosaženo toho, aby náklady na vytápění místností srovnatelné velikosti se srovnatelnou úrovní vytápění byly rovněž srovnatelné, bez ohledu na jejich polohu.
Využívání poměrových měřičů vyžaduje nejen počáteční investiční náklady. Další náklady jsou pak vynakládány každoročně na odečítání a vyhodnocování údajů měřičů. Toto většinou provádí jako placenou službu montážní firma.
b) poměrové měřiče nevyužívat; náklady rozúčovávat v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb. Investice do poměrových měřičů by tak byla neekonomická a zcela zbytečná
2). Poměrové měřiče neinstalovat; náklady na vytápění rozúčovávat v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb. Podle písemného ujednání se všemi vlastníky bytových jednotek rozúčtovávat náklady dohodnutým způsobem, např. podle podlahové plochy, nebo započitatelné podlahové plochy nebo podle jiného, všemi odsouhlaseného kriteria. Náklady na teplou vodu pak současným způsobem podle již instalovaných vodoměrů.
Jakou možnost zvolit.
Protože se jedná o dům se 16 byty v majetku vlastníků a s vlastní plynovou kotelnou, bylo by vhodné z faktur a případně z jiných podkladů (audit, kontrola účinnosti kotle a tepelných rozvodů, průkaz energetické náročnosti budovy, měrné spotřeby tepla na otop a přípravu teplé vody a pod). posoudit hospodárnost spotřeby energie. Pokud bude zjištěno, že energie je spotřebovávána hospodárně a návratnost investice do poměrových měřičů by byla velmi dlouhodobá, využít již uvedené ustanovení zákona č. 67/2013 Sb. a uzavřít se všemi vlastníky bytů ujednání o způsobu rozúčtování. Výsledek případné kontroly plnění zákona č. 318/2012 Sb. nechat na posouzení soudem.
Pokud se rozhodnete poměrové měřiče instalovat, vybrat takovou montážní firmu, která bude mít nejnižší investiční a provozní náklady po dobu dejme tomu 10 let. Navíc stanoví odpovídající korekční koeficienty, zabezpečí odečítání a vyhodnocování údajů, poskytne servis a možnost oprav.
V některých domech byly poměrové měřiče instalovány již v minulosti. Je proto vhodné získat zkušenosti s využíváním již používaných měřičů. Nejnižší nabízená cena nemusí být vždy tou nejvhodnější.

Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB.
Odpovídá:  Ing. Jaroslav Winkler* - EKIS České Budějovice Energy Centre tisk