Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

22.10.16 / dotaz č. 74905
Dobrý den, postavil jsem domek o půdorysu 11.3 x 9 m (čistý půdorys bez atiky je 10,8x 8,5) a jeho mírně šikmá 2°střecha je ideálně svažovaná k jihu. Mám zájem o výstavbu FVE na této střeše. Jak mám postupovat.
Děkuji za odpověď.
Hezký den,

při instalaci FVE je potřebné se rozhodnout, kolik peněz můžete do systému investovat, co od systému požadujete a jaké jsou technické předpoklady pro realizaci FVE. Při Vašem rozhodování je samozřejmě vhodné využít služeb nezávislých odborníků z oblasti FVE i projektanta elektro.

S ohledem na nízký sklon střechy je vhodné instalovat FV panely na podpěrnou konstrukci, která umožní větší sklon FV panelů (obvykle 15 až 45°). Je potřebné zvážit možnosti ukotvení konstrukce ke střeše a zvážit, zda se bude jednat o systém zátěžový, nebo bude uchycení na kombivruty, či kombinace výše uvedného. Důležité je, aby konstrukce odolávala dlouhodobě větru a nepřízni počasí a byl zvolen takový způsob jejího uchycení a osazení, který respektuje krytinu střechy i její konstrukci pod krytinou.

Při vlastním návrhu, jakou fotovoltaickou elektrárnu instalovat na Váš dům, doporučuji svěřit vše odborníkům, kteří prodávají hotové fotovoltaické sety, jež jsou v praxi již odzkoušené a které mají dostupný servis.

Vhodné je také vše prokonzultovat s energetickým specialistou, či projektantem, který by měl v prvé řadě od Vás získat informace o vašich plánovaných spotřebách elektřiny a jejich rozložení během dne a to jak v pracovních dnech, tak i o víkendech.

Důležité je z jakých komponentů fotovoltaickou elektrárnu postavíte. Instalovaný fotovoltaický systém musí být například vybaven technologií pro účinnou optimalizaci systému v závislosti na zátěži (např. sledovaní maximálního bodu výkonu „MPPT“).

Systém musí být vybaven měničem s minimální účinností 94 % (Euro účinnost) a technologií pro sledování bodu maximálního výkonu s minimální účinností přizpůsobení 98 %.

Velkou výhodou je, že v současné době si každý majitel rodinného domu může požádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

Nejlepší využití fotovoltaické elektrárny (FVE) v rodinném domě (až 90%) je při použití FV systému s akumulací do baterií. Možná dotace z programu NZÚ je v tomto podprogramu C3.6 rovných 100 tisíc Kč. Vás to přijde po odečtení dotace asi na 130 až 160 tisíc korun, podle výkonu FVE (2,5-3,5 kWp)

O něco nižší dotace je v podprogramu C3.5 a to 70 000,-Kč. Zde zaplatíte za FVE po odečtení dotace asi na 125 tisíc korun (FVE 2 kWp)

V dalším podprogramu C 3.4 Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1, je pro žadatele podpora 55 000,-Kč. Zde zaplatíte za FVE, po odečtení dotace, asi 60 tisíc korun (FVE 2 kWp).

V podoblasti programu NZÚ C 3.3 Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem je možnost získat dotaci 35 000,-Kč. V tomto případě nemusíte žádat distributora o připojovací podmínky, protože se jedná o tzv.ostrovní provoz. Výhodou je i možnost využit vyrobenou elektřiny i pro pohon elektrospotřebičů v domácnosti a na svícení.Zde zaplatíte za FVE po odečtení dotace asi 65 tisíc korun (FVE 2 kWp).

Také je potřebné respektovat následující Společné podmínky oblasti podpory C:

Realizace opatření musí být prováděna dodavatelsky, a to dodavatelem s příslušnými oprávněními a odbornou způsobilostí pro provádění prací daného typu (certifikace).

Vyžádejte si schůzku na místě, pokud je dům již hotov a máte představu kolik peněz můžete do FVE investovat. Přímo na místě Vám odborník může pomoci vybrat optimální FVE pro energetické potřeby Vašeho domu a navrhne i vhodný způsob osazení FV panelů na střechu domu.
Pokud budete mít konkrétnější dotaz, rád Vám ho zodpovím.

S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce







Odpovídá:  Lubomír Klobušník* - EKIS České Budějovice Klotherm tisk