Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Ceny energií, účtování tepla

Energetické úspory SME firem a jak na ně

Podíl nové energetiky na tržbách prudce roste. Už nejde o žádnou zelenou ideologii, ale o normální byznys, který je také spojený se společenskou odpovědností. Úsporná řešení jsou ekologická ze své povahy, protože šetří energii. Komplexní úsporné projekty v sobě tedy často zahrnují instalaci obnovitelných zdrojů. Chceme proto ukázat, kam sektor doputoval a kam kráčí, protože majitelé firem by se měli dozvědět, že výhody moderní energetiky mohou být obrovské. Tato publikace v sobě zahrnuje vše, co zaznívalo po celý uplynulý rok na seminářích s názvem „Energetika 21. století“ určených právě pro firemní sektor. A právě publikace „ENERGETICKY ÚSPORNÁ OPATŘENÍ SME FIREM A JAK NA NĚ“ má ambici čtenářům ukázat, co vše lze v oblasti energetických úspor konat.
Vydáno:  2019
Autor:  nceú

VYBERTE OPTIMÁLNÍ TECHNOLOGIE PRO VÁŠ DŮM

Kalkulačka umožňuje volit a vyhodnocovat různé zdroje energie, technologie řízeného větrání, jejich kombinace a vyhodnocovat pořizovací vs. provozní náklady vč. doby návratnosti. Nabízí rychlé srovnání 2 zvolených technologií a návrh ideálního řešení ve 3 typech modelových domů. Do zjednodušeného výpočtu vstupuje průměrná pořizovací investice, investice na údržbu instalovaného zařízení a růst ceny energie v závislosti na zvoleném mediu a dlouhodobé statistice.
Vydáno:  2019
Autor:  Centrum pasivního domu (CPD)

Centrální a decentrální výroba elektřiny a tepla

Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
Vydáno:  2017
Autor:  EGÚ Brno, a. s.

Metodika systému benchmarkingu budov

Cílem benchmarkingu budov je shromažďovat údaje o spotřebách elektřiny, plynu nebo tepla a vody komerčních (kancelářských, obchodních, průmyslových a logistických budov) i veřejných budov prostřednictvím k tomu zřízeného webového portálu. Metodika popisuje, jakým způsobem bude připravovaná webová aplikace data evidovat, analyzovat a umožňovat extrahovat statistiky přihlášeným uživatelům. V přílohách 3 a 4 je patrná struktura zadávaných dat o budovách a algoritmus porovnávacího výpočtu zadávané budovy s průměrem typově a velikostně odpovídajících budov z databáze.
Analýza bude sloužit pro soukromý i veřejný sektor k porovnání vlastních spotřeb a nákladů vynakládaných na budovu a energie a možnost lepšího hospodaření s financemi. Také předpokládáme, že tento výstup bude motivačním prvkem pro zavádění lepšího energetického managementu do budov a tím snižování jejich energetické náročnosti. Právě proto bude metodika a později webová aplikace umístěna na webu k energetickému managementu, jehož ukázky jsou uvedeny níže.
Vydáno:  2017
Autor:  Česká rada pro šetrné budovy

Zásady účtování, financování a daňové aspekty realizace projektů EPC ve veřejném sektoru

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů definuje energetické služby a stanoví povinné formální i obsahové náležitosti smlouvy o energetických službách, požadavky na smlouvu o energetických službách určených veřejnému zadavateli jsou přísnější (dále též „EPC“ projekty).
Publikace je určena pracovníkům veřejné správy a dalším, kteří se touto problematikou profesně zabývají.

Energetická náročnost gastroprovozů a možnosti úspor energií

Cílem tohoto projektu je zmapovat energetickou náročnost gastroprovozů v rámci větších administrativních, případně školních budov a vyhodnotit možnosti úspor energií.

Na celkové spotřebě energie se mohou významně podílet i gastroprovozy (kuchyně a jídelny, kuchyňské spotřebiče a jejich zajištění parametrů vnitřního prostředí). Přesnější údaje o energetické náročnosti gastroprovozů v současné době však v České Republice neexistují. Jejich energetickou náročnost nelze tedy ani přibližně odhadnout, natož pak stanovit možnosti energetických úspor.
Vydáno:  2016
Autor:  Ekowatt, z.s.

DOMÁCÍ ENERGETICKÝ MANAŽER

Webová aplikace Domácí energetický manažer: www.eneman.cz je veřejně přístupná webové aplikace dostupná i z chytrých telefonů, která umožňuje uživateli realizovat energetický management v malých rozměrech, typicky se jedná o domácnosti či drobné podnikatelské nemovitosti.
Vydáno:  2016
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

Energetický management pro veřejnou správu - příručka pro energetické manažery

1. Je nutné vytvářet pozici energetika v organizaci veřejné správy či samosprávy?
2. Jaké jsou požadavky na energetického manažera (Průřez typickým dnem energetického manažera)
3. Jakým způsobem provádět rozúčtování spotřeby energie?
4. Jak stanovit optimální odběrný diagram?
5. Jak provádět optimalizaci OM?
6. Jak správně připravit projekt rekonstrukce s ohledem na budoucí provozní náklady po technické stránce?
7. Jak připravit parametry zadávací dokumentace pro zohlednění provozních nákladů?
8. Pomůže v běžné praxi správců budov, investičních techniků a je nezbytnou pomůckou pro energetické manažery.
9. Elektronická podoba publikace umožnuje jednoduše pomocí odkazů přistoupit k podrobnějším informacím u jednotlivých témat.
Vydáno:  2016
Autor:  Porsenna, o.p.s.

STANOVENÍ REFERENČNÍ A VÝPOČTOVÉ POTŘEBY TV PRO ENERGETICKOU CERTIFIKACI BUDOV

Publikace je určená pro zpracování průkazů energetické náročnosti budov, energetických auditů a posudků, hodnocení projektů, pro monitorování a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) zpracovaný podle vyhlášky č.78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, užívá výpočet referenční budovy. V příloze č. 1 vyhlášky se uvádějí parametry a hodnoty referenční budovy. Pro výpočet potřeby tepla pro přípravu TV (rozumí se na výtokovém místu) nejsou uvedeny žádné referenční hodnoty a je na vůli energetického specialisty, jak tuto hodnotu stanoví. Pro PENB má však hodnota potřeby tepla pro přípravu TV značný význam, neboť u stávajících neopravených budov činí 25 až 35 % dodané potřeby tepla, u energeticky vědomě modernizovaných cca 50%. Významná je také uživatelská změna odběru studené vody, kdy došlo k poklesu ze 153 l vody na osobu na současných průměrných 95 l/osobu.
Pro zpracování samotných PENB, ale také pro jejich kontrolu prováděnou SEI, byly shrnuty současné legislativní požadavky a postupy stanovení potřeby TV. Byly doplněny poznatky o zahraničních hodnotách měrné potřeby TV.

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014.
Praktické ukázky a energetické zhodnocení provedených energetických opatření, nákladů a výnosů. Publikace je určena zejména pro zřizovatele škol a mateřských škol.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Luděk Steffl, CSc., Ing. Jiří Sedláček

Energetické bezpečnost v aktualizované Státní energetické koncepce - Úloha rozvoje decentralizovaných energetických zdrojů

Kniha je určena pro širokou veřejnost, jako doplňková literatura pro střední a vysoké školy technického zaměření, rovněž i pro odbornou veřejnost, zejména energetiky, projektanty, i veřejnoprávní subjekty, které řeší nebo budou řešit či schvalovat technické návrhy, projekty na nové zdroje, rekonstrukci stávajících zdrojů či jejich výměnu a začleňování do energetických soustav.

NÁVRH METODIKY HODNOCENÍ RIZIK PŘI POSKYTOVÁNÍ PRODUKTŮ NA BANKOVNÍM RETAILOVÉM TRHU PODLE ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI FINANCOVANÉ NEMOVITOSTI

Společně s Českou bankovní asociací iniciovala Šance pro budovy přípravu této metodiky. Na základě dostupných podkladů a studií tak byl zpracován přehled, který zohledňuje různé aspekty dopadů energetické efektivity do možností retailového financování energeticky úsporných nemovitostí.
Zpracovatelem externích podkladů byla poradenská společnost KPMG Česká republika.
Vydáno:  2015
Autor:  Iniciativa Šance pro budovy

Návrh modelových výpočtů lokálních energetických zdrojů

Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

Variantní posouzení scénářů dodávky tepla a el. energie ze zdrojů využívající fosilní paliva nebo OZE

Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ tematicky navazuje na předchozí publikaci „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET)“, zpracovanou v minulém roce, která popisuje stávající a výhledovou poptávku po teple a chladu v ČR včetně stávajících instalovaných KVET a návrhy dalších nově instalovaných KVET včetně bilančních údajů o jejich nově instalovaných elektrických a tepelných výkonech a množství dodané el. energie a tepla.
Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ se od předchozí liší v tom, že posuzuje dodávky tepla nejen ze zdrojů KVET (teplárny), ale též ze zdrojů jen pro výrobu tepla (výtopny).
Vydáno:  2015
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Využívání Smart Grid v domácnostech

Projekt Výzkum využívání Smart Grid zařízení v domácnostech v České republice pro podporu jejich rozšíření si klade za cíl zmapovat názory a postoje obyvatel města Rakovník a jeho okolních obcí ve vztahu k úkolu, vyhodnocení získaných poznatků a zpracování doporučení, která by přispěla k zaměření, jak dále postupovat v dané problematice a byla tak nápomocna v naplnění cílů Aktualizované Státní energetické koncepce.
Koncept Smart Grid chápeme jako odpověď na současný vývoj ve společnosti s ohledem na to, jaké místo v ní energetika a s tím spojené odvětví průmyslu a jejich jednotlivé oblasti včetně spotřeby zaujímají. Základním principem je vzájemná obousměrná komunikace mezi
výrobními zdroji elektrické energie a spotřebiči nebo spotřebiteli o okamžitých možnostech výroby a spotřeby energie.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

ENERGETICKÉ HODNOCENÍ BUDOV

Odborná kniha Energetické hodnocení budov se vznikla pro potřeby energetických specialistů a výzkumných pracovníků z oblasti energetiky budov. Kniha je určena všem, kteří se zabývají problematikou energetického hodnocení stávajících a nově navrhovaných budov. Publikace shrnuje poznatky praktické a teoretické, z nichž některé jsou výsledkem samostatné vědecké práce autorů, které doposud nebyly nikde publikovány.
Vydáno:  2014
Autor: 

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Investice do úspor energií v budovách versus budoucnost malých systémů centralizovaného zásobování teplem

Cílem této publikace je přinést mezi oborový vhled do technicky poměrně úzce zaměřené problematiky. Systémy CZT jsou styčný m bodem stavebního inženýrství, teplárenství, ekonomie a koneckonců i sociologie, protože se týkají obrovského počtu lidi – asi třetina obyvatel ČR žije v panelových domech, které jsou většinou napojeny na CZT.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

KATALOG CEN PRVKŮ A FUNKČNÍCH DÍLŮ STAVEBNÍCH KONSTRUKCÍ A SOUSTAV

Publikace obsahuje podklady pro stanovení investičních nákladů na funkční díly a soustavy TZB a jejich prvky a hodnoty nákladů na preventivní údržbu. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2013

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již 15.ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2013. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2013
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

Možnosti úspor energie ve velkých výrobnách

Informační materiál obsahuje analýzu energetické účinnosti při výrobě elektřiny a tepla v České republice, se zaměřením na sektor uhelných výroben energie. Je určen jako podklad k přípravě opatření vedoucích ke zvýšení účinnosti těchto dvou nejdůležitějších energetických přeměn.
Vydáno:  2013
Autor:  VUPEK-ECONOMY, s.r.o.

PRŮZKUM FONDU BUDOV A MOŽNOSTÍ ÚSPOR ENERGIE

Cílem studie je stanovení možné úspory konečné spotřeby energie pro bytový fond ČR a investiční náročnosti dosažení této úspory. Na modelu pro budovy ve stávajícím stavu jsou následně testována úsporná opatření ve formě celkové renovace budovy na různé energetické standardy.
Rešerše stávajících studií a výpočtové ověření pro rezidenční budovy.
Vydáno:  2013
Autor:  Šance pro budovy

REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE

Publikace obsahuje rozbor, vymezení a ověření parametrů „REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE“ podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU zapracované do české legislativy. Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STU-É

Typový příklad analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatření na podporu účinnosti při dálkovém vytápění a chlazení ve statutárním městě

Publikace je zaměřena na problematiku analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatřením na podporu zvyšování účinnosti systémů vytápění a chlazení a to zejména ve statutárních městech, kde je různorodá struktura předmětných systémů, počínaje individuálními až po centralizované.
Za tím účelem je provedena vzorová analýza nákladů a přínosů centrální a decentrální koncepce zásobování teplem a chladem, respektující všechny dostupné zdroje nabídky ve vztahu k poptávce, včetně volby parametrů topného média a primárních zdrojů energie. Produkt je určen energetickým manažerům a konzultantům středisek EKIS.
Vydáno:  2013
Autor:  ENERGO- ENVI, s.r.o.

UŽITÍ OZE A REÁLNÝ PODÍL V ČESKÝCH BUDOVÁCH

Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2012

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již čtrnáctý ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2012. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2012
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

Diverzifikace systému CZT cesta k vyšší konkurenceschopnosti

Publikace je zaměřena na jeden z aktuálních problému naší energetiky, kterým bezesporu je oblast zásobování teplem se všemi jeho neduhy i přednostmi. Vzhledem k tomu, že v České republice jsou vysoce rozvinuty systémy centralizovaného zásobování teplem, je třeba hledat efektivní cesty k jejich racionalizaci a vyšší hospodárnosti a zajištění cenové přijatelnosti zabezpečení potřeb odběratelů tepla z těchto systému.
Vydáno:  2011
Autor:  Energo Envi s.r.o.

TECHNICKÉ A EKONOMICKÉ POSOUZENÍ VYUŽITÍ SOLÁRNÍ ENERGIE V SOUSTAVÁCH ZÁSOBOVÁNÍ TEPLEM S VÝTOPENSKÝM REŽIMEM VYUŽÍVAJÍCÍCH ZEMNÍ PLYN

Využití solárního tepla v soustavách CZT pracujících ve výtopenském režimu neovlivňuje jejich účinnost a je jedním z možných způsobů snížení spotřeby fosilních paliv v sídelních celcích s potenciálem souvisejícím s pokračujícími evropskými snahami o naplnění závazku minimálního podílu OZE na konečné spotřebě energie. V ČR se solární CZT dostaly do centra pozornosti pouze v souvislosti se extrémními snahami komerční firmy nahradit v řadě obcí funkční CZT solárními soustavami se 100% solárním pokrytím.

Teplo a jak na to

Jak energteický komfort ovlivňuje náš život. Teplo … Další ze základních pojmů v energetice, který vnímáme, aniž bychom se jeho obsahem a definicí nějak zabývali. A dále energie – úspory. Valí se to na nás ze všech stran. Šetřit se musí. Už je jedno, jestli penězi, energií, v podstatě vším. I teplem.
Vydáno:  2011
Autor:  JMM CS, s.r.o.

Klimatologické údaje 2009

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou zde uvedeny klimatické údaje za rok 2008 a první pololetí roku 2009, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Navazuje na údaje v publikaci „Podklady pro hodnocení projektů – klimatologické údaje“ vydané v roce 1997 a na
údaje v publikacích „Technické podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie klimatologické
údaje“ vydané v letech 1999 až 2006. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí od 1. ledna 2008 do 31. srpna 2009, získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ. Údaje jsou zpracovány ve smyslu pravidel pro vytápění stanovených vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody...
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS project management, s.r.o.

Využití infrakamery a bezdotykových teploměrů ve stavebnictví – chyby a omyly

Publikace shrnuje základní znalosti a zkušenosti potřebné pro provádění diagnostiky staveb pomocí termokamery. Na konkrétních příkladech ukazuje jak neznalost či nevhodné nastavení může ovlivnit interpretaci výsledků měření, čtenáře seznamuje se základy diagnostiky s využitím termokamery. Publikace je určena stavebním fyzikům, zabývajícím se diagnostikou pomocí termokamery, a dále všem, kteří se s výsledky měření termokamerou setkávají,
ať již se jedná o laiky či odbornou veřejnost.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Úsporné hospodaření teplem v domě podmíněné racionální motivací

Studie věnovaná poměrovému měření a rozdělování nákladů na vytápění, založené na registraci účinku tepelné energie v čase a příhodném místě nebo na přímém zjištění odebraného množství tepelné energie v obytných domech.
Vydáno:  2004
Autor:  Ladislav Černý, Josef Patočka

Účtování dodávek tepla a TUV v domech a bytech

Následující metodický materiál byl zpracován pro potřeby České energetické agentury s cílem popsat a zdokumentovat současné legislativní podmínky účtování nákladů na pořízení tepla a teplé užitkové vody (TUV) na konečné spotřebitele.
Vydáno:  1999
Autor:  DEAS s.r.o.

Katalog vybraných prostředků fakturačního měření v systémech CZT

Česká energetická agentura předkládá technické veřejnosti katalog vybraných prostředků fakturačního měření enegie v systémech centralizovaného zásobování teplem se zaměřením na vytápění budov, jejich zásobování teplou vodou a na dodávku tepla pro průmysl. Předmětem katalogu jsou jednak měřiče tepla a jejich členy, tedy snímače teploty, snímače průtoku a kalorimetrická počitadla, jednak vodoměry k měření spotřeby teplé užitkové vody,
zejména teplovodní bytové vodoměry.
Vydáno:  1998
Autor:  DEAS s.r.o.

Úspory energií vlivem změny vykonávání práce z prezenční na distanční formu

Publikace s názvem Úspory energií vlivem změny vykonávání práce z prezenční na distanční formu publikace je zaměřena na zpracování přehledu o energetických úsporách vlivem nového trendu vyvolaného nenadálou událostí covid-19, který se citelně promítne do časové řady výroby/spotřeby energie z posledních let. Publikace je určena pro širokou laickou i odbornou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace nastiňuje a kvantifikuje také možné úspory pro potřeby státní sféry, např. MPO a MD.
Pomocí metodických přístupů v oblasti modelování spotřeb a typových diagramů, které jsou žadatelem dlouhodobě rozvíjeny, je možné spolu s odhadem chování zaměstnanců a zaměstnavatelů stanovit energetické úspory, které s sebou toto chování přinese. Energetické úspory se týkají zejména snížení spotřeby energií kancelářských prostor, a to zejména na chlazení, vytápění a osvětlení. Dále je možné kalkulovat úsporu energetických zdrojů při využívání individuální osobní dopravy do zaměstnání a s tím vyčíslení také objemu negativních externalit s tím spojených. Výši celkových úspor je, jak správně žadatel konstatuje, samozřejmě nutné korigovat dílčím navýšením spotřeby domácností, které lze stanovit na základě analýzy diagramů spotřeb energií této skupiny odběratelů.
Vydáno: 
Autor:  EGÚ Brno, a. s.