Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Legislativa

ENERGETICKÉ ÚSPORY - Principy nízkoenergetické výstavby logistických a skladových areálů a průmyslových areálů a odhad potenciálu výstavby v těchto sektorech pro období 2020 – 2030

Česká republika jako jedna z nejprůmyslovějších zemí Evropské unie má i dnes, v roce 2020, vzhledem ke své struktuře hospodářství před sebou stále ještě mnohé úkoly, které se týkají především dopravní infrastruktury, digitalizace, a samozřejmě také i energetiky. A právě energetika - moderní, nízkoemisní, decentralizovaná, se zásadně větším zapojením obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely, bateriová uložiště, nebo bioplynové stanice, včetně komplexních energetiky úsporných řešení na objektech veřejných budov, jsou ze strany Národního centra energetických úspor vnímány jako hlavní nástroje vedoucí ke zlepšení situace v otázce snižování CO2 a dosahování vytýčeného cíle v roce 2030, kterým je minimálně 55% snížení produkce skleníkových plynů oproti roku 1990.
Vydáno:  2020
Autor:  NCEÚ

Inovativní chytrá řešení - Metodika integrovaného návrhu budov pro investory – Komplexní přístup k moderním budovám v budovách v ČR na základě Smart Readiness Indicatoru

Česká rada pro šetrné budovy prosazuje udržitelnost, komplexnost přístupu, vysokou kvalitu a efektivitu při přípravě, realizaci, provozování a ukončení životnosti budov, tedy v celém hodnotovém řetězci šetrného stavebnictví.
Součástí tématu je i energetická efektivita a směřování k nulovému dopadu odvětví na životní prostředí. To zahrnuje budoucí cíl v nulové spotřebě neobnovitelné energie a nulových emisích skleníkových plynů. Cíl je tedy jasný a je potřeba hledat efektivní cesty, jak ho dosáhnout včas a se smysluplnými náklady.
Vydáno:  2020
Autor:  Česká rada pro šetrné budovy

Šetrné budovy a komplexní certifikační systémy

Na trhu se objevuje stále více zájemců o zapojení do projektů aspirujících na certifikaci, a to zejména na straně dodavatelů materiálů, prvků a technologií, nebo projektantů a realizačních firem a samozřejmě také některých developerů. Časté dotazy od odborné veřejnosti jsou: proč certifikovat, kde začít s certifikací, koho oslovit ke spolupráci, jaká je přidaná hodnota, nebo jak zjistit, že určitý výrobek je použitelný pro certifikovanou budovu, případně kde je možné zjistit parametry potřebné pro plnění určitých minimálních kritérií pro certifikaci. Na tyto a další otázky Vám odpoví následující publikace.
Vydáno:  2020
Autor:  Česká rada pro šetrné budovy

Metodická příručka pro vyhodnocování úspor energie v projektech realizovaných městy a obcemi

Tato metodická příručka pro vyhodnocování úspor energie vychází ze zkušeností s prováděním energetického managementu a z potřeby rozšířit a sjednotit postupy, kterými se řídí vyhodnocování úspor pro vlastní potřebu investora, tak pro vyhodnocování dotačních titulů či pro potřeby státní správy. Obsahem jsou metodické návody pro vyhodnocování úspor energie vycházející ze standardu norem ISO 500xx a z osvědčených procesů M&V - measurement and verification.
Vydáno:  2019
Autor:  Porsenna

Možnosti energetických úspor na železnici v prostředí ČR

Publikace "Možnosti energetických úspor na železnici v prostředí ČR" je zaměřena na získání nových poznatků a možností železniční dopravy ve vztahu k energetickým úsporám, potažmo úsporám CO2. V publikaci je uveden kontext železniční dopravy v ČR vůči sousedním státům. Úspory energií v dopravě jsou přímo popsány v dokumentech EU (Bílá kniha, Čtvrtý železniční balíček, Akční plán k logistice pro nákladní dopravu a dalších) a také v dokumentech ČR (Státní energetická koncepce, Dopravní politika ČR pro léta 2014–2020 s výhledem do roku 2050, Návrh vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, Národní program snižování emisí a mnohých dalších).
V publikaci je uveden a kvantifikován potenciál energetických úspor v železniční dopravě ČR z pohledu intramodálních a extramodálních úspor, zejména pomocí infrastrukturálních úspor, úsporou elektrického napájení, řízením provozu, úsporou modernizovaných vozidel, úsporou rekuperací elektrické energie a elektrizací. Cílem bylo vytvoření přehledu o aktuálních možnostech v oblasti energetických úspor a účinnosti železniční dopravy. Publikace zahrnuje podrobný souhrn technických možností a je primárně určena pro širokou odbornou veřejnost a státní správu.
Vydáno:  2019
Autor:  EGÚ Brno

PŘÍSPĚVEK POVINNÝCH OPATŘENÍ K PLNĚNÍ ČLÁNKU 7 SMĚRNICE EED V RÁMCI KOMBINOVANÉHO SCHÉMATU V ČR

Studie poskytuje přehled různých opatření pro úspory energie uplatňovaných v rámci povinného schématu a ukazuje možnosti jejich použití ke splnění národního závazku podle článku 7 EED. Klade si za cíl analyzovat opatření zavedená v dalších státech EU dle článku 7 a upozornit na vhodná a funkční opatření pro zavedení rozšířeného spektra aktivit, které přispějí ke splnění závazku ČR při snižování spotřeby energie. Zaměřuje se zejména na možnosti přechodu ke kombinovanému schématu v ČR.

Šance pro budovy grafické karty

Pro Česko vyplývá z aktualizované směrnice o energetické účinnosti 2018/2002 řada závazků. Do roku 2030 musí přispět k dosažení celkového cíle zvýšení energie energetické účinnosti o 32,5 % oproti referenčnímu scénáři z roku 2007. Možná absorpční kapacita budov vládního sektoru pro realizaci úspor energie v období 2021–2030 dosahuje výše 24,2 mld. Kč. Vhodný zdroj financování těchto renovací jsou prostředky Modernizačního fondu, využívající výnosy z prodejů emisních povolenek.
Vydáno:  2019
Autor:  NOVÁ ŠKOLA, s.r.o.

Veřejné zakázky: Jak připravit kvalitní projekt udržitelné šetrné budovy nebo její rekonstrukce?

Existuje mnoho zdrojů podrobných informací o tom, jak připravovat veřejné zakázky.
Orientovat se v nich nebývá jednoduché, především v případě, kdy pro zadavatele není příprava veřejných zakázek souvisejících s rekonstrukcemi nebo výstavbou budov denním chlebem.
Tato brožura má za cíl shrnout již zpracované a vcelku rozsáhlé podklady do přehledu, který má pomoci se zorientovat v mnoha aspektech, které jsou pro vznik kvalitního díla zásadní. Dozvíte se, co je to šetrná budova a jak k ní směřovat, a to třeba i postupnými kroky v případě rekonstrukcí.
Vydáno:  2019
Autor:  Česká rada pro šetrné budovy

Jak postavit nebo renovovat dům …a udělat to napoprvé nejlepším možným způsobem

Příručka je určena pro stavebníky, kteří se chystají postavit svůj první a mnohdy jediný dům za život a také pro všechny, kteří se rozhodli pustit do renovace domu stávajícího. Její výhodou je, že obsahuje všechny zásadní informace a návody na jednom místě a to se zaměřením na optimalizaci budoucích provozních nákladů. Důraz je tak kladen zejména na energetickou efektivitu, která je také klíčem ke kvalitě stavby a ke komfortnímu bydlení.
Vydáno:  2018
Autor:  PORSENNA o.p.s.

NÁVRH NASTAVENÍ POŽADAVKU NA VYUŽITÍ OZE PRO BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE PRO ÚČELY ÚPRAVY VYHLÁŠKY Č. 78/2013 SB., PŘÍPADOVÉ STUDIE

V návaznosti na práce na úpravě vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, návrhem na zavedení zpřísněného požadavku na budovy s téměř nulovou spotřebou od roku (pracovně) 2022 a diskuzi nad definicí budovy s téměř nulovou spotřebou v evropské směrnici o energetické náročnosti budov, je nezbytné provést parametrické nastavení požadavku na využití obnovitelných zdrojů energie u těchto novostaveb.
Vydáno:  2018
Autor:  Šance pro budovy

Ekodesign větracích jednotek. Otázky a odpovědi

Jak již název odpovídá, věnuje se tato publikace doplnění nařízení Evropské komise č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES o požadavcích na ekodesign větracích jednotek a to formou otázek a odpovědí. Publikace vychází ze stávající platné evropské legislativy a souvisejících studií a dokumentů. Otázky a odpovědi vznikly překladem textu vydaného v únoru 2017 sdružením společností EVIA a Eurovent.
Publikace obsahuje 4 úvodní strany, 66 stran vlastních otázek a odpovědí, 7 stran indexu, a v příloze 19 stran vlastního nařízení.
Věříme, že tato publikace bude platnou pomůckou při řešení nejasností spojených s požadavky na ekodesign větracích jednotek. Zároveň bude zásadním podkladem pro přípravu dalších národních dokumentů a výkladů.
Vydáno:  2017
Autor:  SPOLEČNOST PRO TECHNIKU PROSTŘEDÍ

Hodnocení dopadů měkkých nástrojů v rámci naplňování cílů energetické efektivnosti

Publikace poskytuje návod jak systematický hodnotit měkké nástroje tak, aby byl zřejmý jejich přínos pro plnění cílů v rámci směrnice o energetické účinnosti a také jejich přínos pro další nastavení nástrojů energetické efektivnosti. Obecné postupy hodnocení jsou podrobně testovány na dvou vybraných nástrojích realizovaných v České republice – energetickém poradenství EKIS a vzdělávacích seminářích v oblasti energetické efektivnosti.
Vydáno:  2017
Autor:  ČVUT FEL

Mobilní aplikace: MOJE spotřeba

Aplikace MOJE CO2 je on-line nástroj pro širokou veřejnost vyvíjený odborným týmem společnosti CI2, o. p. s. Nezisková organizace CI2 pomáhá lidem, podnikům a městům sledovat a snižovat dopady své činnosti na klimatický systém Země a současně se zabývá adaptacemi na změnu klimatu v České republice.
Vydáno:  2017
Autor:  CI2, o. p. s.

Zásady účtování, financování a daňové aspekty realizace projektů EPC ve veřejném sektoru

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů definuje energetické služby a stanoví povinné formální i obsahové náležitosti smlouvy o energetických službách, požadavky na smlouvu o energetických službách určených veřejnému zadavateli jsou přísnější (dále též „EPC“ projekty).
Publikace je určena pracovníkům veřejné správy a dalším, kteří se touto problematikou profesně zabývají.

Energetická náročnost gastroprovozů a možnosti úspor energií

Cílem tohoto projektu je zmapovat energetickou náročnost gastroprovozů v rámci větších administrativních, případně školních budov a vyhodnotit možnosti úspor energií.

Na celkové spotřebě energie se mohou významně podílet i gastroprovozy (kuchyně a jídelny, kuchyňské spotřebiče a jejich zajištění parametrů vnitřního prostředí). Přesnější údaje o energetické náročnosti gastroprovozů v současné době však v České Republice neexistují. Jejich energetickou náročnost nelze tedy ani přibližně odhadnout, natož pak stanovit možnosti energetických úspor.
Vydáno:  2016
Autor:  Ekowatt, z.s.

Aktualizace vstupů nákladového optima budov v ČR podle článku 5 směrnice EPBD II

Publikace prezentuje odborné veřejnosti, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci uvedené směrnice do českých právních předpisů, výsledky přepočtu vstupů nákladově optimalizačních výpočtů. Tyto výpočty nákladového optima různých typů budov mají reprezentovat podklad užitý při nastavení výpočtových parametrů a hodnotících kritérií. Publikace by měla zároveň sloužit pro propagaci nákladově optimálního řešení budov pro odbornou veřejnost.

CERTIFIKACE FIREM ENERGETICKÝCH SLUŽEB V ČR

Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb. Z ustanovení Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2012/27/EU o energetické účinnosti vyplývá povinnost členských států zavést a využívat systémy kvalifikace, akreditace a certifikace v oblasti poskytování energetických služeb, energetického managementu a v oblasti instalace prvků budov souvisejících s energií.
Vydáno:  2016
Autor:  APES

Energetický management pro veřejnou správu - příručka pro energetické manažery

1. Je nutné vytvářet pozici energetika v organizaci veřejné správy či samosprávy?
2. Jaké jsou požadavky na energetického manažera (Průřez typickým dnem energetického manažera)
3. Jakým způsobem provádět rozúčtování spotřeby energie?
4. Jak stanovit optimální odběrný diagram?
5. Jak provádět optimalizaci OM?
6. Jak správně připravit projekt rekonstrukce s ohledem na budoucí provozní náklady po technické stránce?
7. Jak připravit parametry zadávací dokumentace pro zohlednění provozních nákladů?
8. Pomůže v běžné praxi správců budov, investičních techniků a je nezbytnou pomůckou pro energetické manažery.
9. Elektronická podoba publikace umožnuje jednoduše pomocí odkazů přistoupit k podrobnějším informacím u jednotlivých témat.
Vydáno:  2016
Autor:  Porsenna, o.p.s.

Energetický management pro veřejnou správu. Příručka pro energetické manažery

Je jen málo dalších oborů, které by vyžadovaly tak multidisciplinární přístup, jako je energetický management. Není podstatné, zda za základ položíme elektroenergetiku, elektrotechniku nebo stavební obory. Tyto všechny dovednosti mohou však zůstat nevyužity, pokud za sebou energetický manažer nemá podporu vedení kraje, města, či příspěvkové organizace a jasný a silný mandát k výkonu své funkce.
Vydáno:  2016
Autor:  Porsenna o.p.s.

Opatření proti energetické chudobě v ČR

Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Vydáno:  2016
Autor:  SEVEN

Energetické bezpečnost v aktualizované Státní energetické koncepce - Úloha rozvoje decentralizovaných energetických zdrojů

Kniha je určena pro širokou veřejnost, jako doplňková literatura pro střední a vysoké školy technického zaměření, rovněž i pro odbornou veřejnost, zejména energetiky, projektanty, i veřejnoprávní subjekty, které řeší nebo budou řešit či schvalovat technické návrhy, projekty na nové zdroje, rekonstrukci stávajících zdrojů či jejich výměnu a začleňování do energetických soustav.

Návrh modelových výpočtů lokálních energetických zdrojů

Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.

OPATŘENÍ ALTERNATIVNÍHO SCHÉMATU V ČR NA ZÁKLADĚ POŽADAVKŮ ČLÁNKU 7 SMĚRNICE EED

Směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU zavádí společný rámec opatření na podporu energetické účinnosti v EU s cílem zajistit do roku 2020 splnění hlavního 20% cíle EU pro energetickou účinnost a vytvořit podmínky pro další zvyšování energetické účinnosti i pro další cíle v letech 2030 a 2050.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

Využívání Smart Grid v domácnostech

Projekt Výzkum využívání Smart Grid zařízení v domácnostech v České republice pro podporu jejich rozšíření si klade za cíl zmapovat názory a postoje obyvatel města Rakovník a jeho okolních obcí ve vztahu k úkolu, vyhodnocení získaných poznatků a zpracování doporučení, která by přispěla k zaměření, jak dále postupovat v dané problematice a byla tak nápomocna v naplnění cílů Aktualizované Státní energetické koncepce.
Koncept Smart Grid chápeme jako odpověď na současný vývoj ve společnosti s ohledem na to, jaké místo v ní energetika a s tím spojené odvětví průmyslu a jejich jednotlivé oblasti včetně spotřeby zaujímají. Základním principem je vzájemná obousměrná komunikace mezi
výrobními zdroji elektrické energie a spotřebiči nebo spotřebiteli o okamžitých možnostech výroby a spotřeby energie.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

Ekodesign a štítkování světelných zdrojů a svítidel se zaměřením na směrové světelné zdroje

Publikace Ekodesign a štítkování světelných zdrojů a svítidel se zaměřením na směrové světelné zdroje tvoří souhrn legislativy ekodesignu vztahující se k novému štítkování, nesměrovým a především směrových světelných zdrojů. Publikace obsahuje jednoduchá doporučení a rady pro výběr kvalitních a úsporných světelných zdrojů. Nejpodrobněji je zpracována kapitola směrových světelných zdrojů, kterých existuje mnoho typů.

ENERGETICKÉ HODNOCENÍ BUDOV

Odborná kniha Energetické hodnocení budov se vznikla pro potřeby energetických specialistů a výzkumných pracovníků z oblasti energetiky budov. Kniha je určena všem, kteří se zabývají problematikou energetického hodnocení stávajících a nově navrhovaných budov. Publikace shrnuje poznatky praktické a teoretické, z nichž některé jsou výsledkem samostatné vědecké práce autorů, které doposud nebyly nikde publikovány.
Vydáno:  2014
Autor: 

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

PODPORA IMPLEMENTACE SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU 2012/27/EU O ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI DO NÁRODNÍCH PODMÍNEK VE VZTAHU K APLIKACI ENERGETICKÝCH SLUŽEB

Projekty řešené metodou EPC jsou charakteristické tím, že vybraná firma energetických služeb navrhne a následně nainstaluje vhodná opatření zefektivňující výrobu, distribuci a spotřebu energie u konečného spotřebitele energie. Smluvní vztah obvykle trvá od šesti do deseti let a po tu dobu dochází k postupnému splácení vynaložených investičních prostředků z úspor provozních nákladů, které jsou projektem generovány.

Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny podle čl. 14 směrnice 2012/27/EU

Publikace „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny“ je určena široké veřejnosti k seznámení se s dosavadní úrovní aplikace zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a el. energie a jeho možného budoucího rozšíření z hlediska krytí poptávky po teple. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, konkrétně jejího článku 14.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

IMPLEMENTACE ČLÁNKU 18 O ENERGETICKÝCH SLUŽBÁCH SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2012/27/EU O ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI V ČESKÝCH PODMÍNKÁCH

Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou jsou zaměřeny na snižování provozních především energetických nákladů ve stávajících budovách bez vlastních investic. Mimořádně vhodné pro obce a kraje. Cílem publikace je posoudit plnění požadavků směrnice v Článku 18 a navrhnout způsoby aplikace požadavků evropské směrnice v českém prostředí, které je v oblasti poskytování energetických služeb (zejména pro veřejný sektor) pokročilé. Nové nástroje je potřeba skloubit s již existujícími, možné typy podpory ze strany státu budou skloubeny s již existující podporou MPO.
Vydáno:  2013
Autor:  APES

MOŽNOSTI REALIZACE KOMPLEXNĚ ŘEŠENÝCH ENERGETICKY ÚSPORNÝCH PROJEKTŮ V BUDOVÁCH VE STÁTNÍM SEKTORU

Cílem publikace je poskytnout přehled o možnosti komplexního řešeni energeticky úsporných projektů v budovách převážně státního sektoru a to v návaznosti na možnost využiti stávajících dotačních titulů, které jsou v České republice poskytovány na energeticky úsporné projekty.

PŘÍKLADNÁ ROLE STÁTU V OBLASTI NAKUPOVÁNÍ VYBRANÝCH VÝROBKŮ

Směrnice č. 2012/27/EU, o energetické účinnosti, hodlá důsledně prosazovat příkladnou roli státu v oblasti nakupování výrobků, služeb a budov v rámci veřejných zakázek s cílem preferovat maximálně energeticky efektivní řešení, je-li to současně ekonomicky smysluplné. Závazek upravuje článek 6 a detailněji i příloha III Směrnice.
A tato publikace si klade za cíl přinést praktický návod, jak takovéto typy výrobků v rámci veřejných zakázek pořizovat.
Vybráno bylo celkem pět „skupin“ výrobků a pro každý z nich bylo zpracováno stručné zhodnocení technologických aspektů majících dopad do energetické efektivity jejich faktického užití (a tedy nákladů s tím spojených) a návrh na jejich promítnutí do metodiky výběru konkrétního výrobku či dodavatele formou hodnotících kritérií a vzorové zjednodušené zadávací dokumentace.

CERTIFIKACE FIREM ENERGETICKÝCH SLUŽEB

Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb.
Vydáno:  2013
Autor:  APES

EKODESIGN A ŠTÍTKOVÁNÍ SVĚTELNÝCH ZDROJŮ A SVÍTIDEL SE ZAMĚŘENÍM NA SMĚROVÉ SVĚTELNÉ ZDROJE

Tato publikace se zabývá především světelnými zdroji, které se používají nejčastěji v domácnostech, hotelech, restauracích, obchodech, divadlech a jiných kulturních zařízeních apod. Vzhledem k legislativní provázanosti jednotlivých nařízení publikace kombinuje již známé informace o ekodesignu nesměrových světelných zdrojů s novinkami - nové energetické štítky a ekodesign směrových světelných zdrojů a LED.

Implementace normy ISO 50001 ve veřejné sféře

Úsilí o snížení spotřeby energie, snížení nákladů na ni nebo úsilí o využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů neochabuje. Jedním z důkazů je nedávný (2011) vznik celosvětově platné normy ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií. Ta, jako ostatně každá norma, je zhutněnou zkušeností, návodem na zavedení uceleného systému cíleného na optimální hospodaření s energií. Publikace je určena těmto osobám:
•členům rad krajů a (statutárních) měst
•vedoucím odborů správy majetku, investic, životního prostředí
•energetickým manažerům krajů a (statutárních) měst, nemocnic a příspěvkových organizací
•vedoucím odborných komisí úřadů
•energetickým manažerům neveřejných institucí.
Vydáno:  2013
Autor:  DEA Energetická agentura, s.r.o.

Metodika hodnocení pokroku při plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti podle směrnice EED, dodatečná opatření

Informační materiál je určen jako podklad pro MPO a další resorty k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125 a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES“, konkrétně přílohy XIV, část 2.2(b), kde se pro úspory na straně konečné spotřeby energie vyžaduje, aby NAPEE I a NAPEE II obsahoval výsledky dosažené při plnění cíle v oblasti úspor v konečné spotřebě energie.
Vydáno:  2013
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC u příspěvkových organizací

Metoda EPC je jedním z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích. V publikaci je navržen postup realizace projektů u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu se pravidly a zásadami státního rozpočtu. Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.

Možnosti úspor energie ve velkých výrobnách

Informační materiál obsahuje analýzu energetické účinnosti při výrobě elektřiny a tepla v České republice, se zaměřením na sektor uhelných výroben energie. Je určen jako podklad k přípravě opatření vedoucích ke zvýšení účinnosti těchto dvou nejdůležitějších energetických přeměn.
Vydáno:  2013
Autor:  VUPEK-ECONOMY, s.r.o.

Novelizace Národního akčního plánu energetické efektivnosti, NAPEE II

Informační materiál je určen zejména jako podklad pro státní správu k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125 a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES“, konkrétně jejího článku 24, odst. 2 a článku 7, odst.9.
Vydáno:  2013
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

PRŮZKUM FONDU BUDOV A MOŽNOSTÍ ÚSPOR ENERGIE

Cílem studie je stanovení možné úspory konečné spotřeby energie pro bytový fond ČR a investiční náročnosti dosažení této úspory. Na modelu pro budovy ve stávajícím stavu jsou následně testována úsporná opatření ve formě celkové renovace budovy na různé energetické standardy.
Rešerše stávajících studií a výpočtové ověření pro rezidenční budovy.
Vydáno:  2013
Autor:  Šance pro budovy

Příprava podkladů pro akční plán

Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.

Zpráva o výpočtu nákladově optimálních úrovní minimálních požadavků na energetickou náročnost budov a prvků budov

Tato zpráva prezentuje výsledky nákladově optimalizačních výpočtů podle směrnice EP a Rady 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov.
Kromě hledání ekonomicky nejpříznivějšího stavu při co nejnižší spotřebě energie má zajištění nízké energetické náročnosti budovy formou zkvalitnění tepelně-technických parametrů obálky budovy a použití kvalitních efektivních technologií další pozitivní efekty pro vlastníka a uživatele objektu. Jde zejména o zvýšení nezávislosti na potřebě paliv, lepší teplotní komfort, vyšší kvalitu vnitřního vzduchu při použití vhodného systému větrání a o snížení rizika navýšení provozních nákladů na energie při jejich zdražení.
Vydáno:  2013
Autor:  MPO ČR, Seven, o.p.s.

MALÉ TEPLOVODNÍ KOTLE NA PEVNÁ PALIVA; spalování pevných paliv po roce 2013

Struktura vytápění domácností ovlivňuje kvalitu ovzduší v prostředí, ve kterém žijeme. Lokální topeniště na pevná paliva, a především kotle na uhlí, přispívají významným způsobem ke znečištění ovzduší. Dále produkují enormní množství oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého a oxidu dusíku. Tato topeniště pracují s nízkou teplotou spalování a tak nedokonale spalují. Jejich emise jsou vypouštěny v nízké výšce nad zemí, a proto nás nejvíce obtěžují.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Zdeněk Lyčka,

Metodika energetického posudku pro jednotlivé vyjmenované případy, v zákoně č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č.318/2012 ze dne 19.7.2012, jenž nabývá účinnost 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.

Metodika kontrol průkazů energetické náročnosti budov

Publikace je přednostně určena k metodickému a věcnému sjednocení kontrolní činnosti týkající se PENB prováděné dotčenými orgány státní správy při ochraně státních zájmů chráněných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Účelem je zajistit kvalitní a bezpečné provádění zákona, zejména udržení potřebné kvality energetických průkazů a energetických posudků podle tohoto zákona.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Jiří Šála, CSc., a kol.

NOVÉ ENERGETICKÉ POŽADAVKY NA BUDOVY ANALÝZA BARIÉR V OBLASTI LEGISLATIVY A NÁVRH MOŽNOSTI JEJICH ODSTRANĚNÍ

Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, provedená zákonem č. 318/2012 Sb. přejímá (transponuje) do českého právního řádu druhou evropskou energetickou směrnici 2010/31/EU a nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013. Nové požadavky a povinnosti, které novelizovaný zákon o hospodaření energií ukládá, představují rozsáhlé a výrazné změny při stavbě, provozování a prodeji budov. K naplnění novely zákona o hospodaření energií v praxi patří další prováděcí právní předpisy.

Pravidla pro hospodárné užití energie

Cílem tohoto produktu je vymezit pravidla ve formě doporučení pro hospodárné užití energie v budově, která nepodléhá požadavkům na energetickou náročnost budovy podle zákona č. 406/2000 Sb., resp.ve znění novely tj. zákona č. 318/2012 Sb.
Vydáno:  2012
Autor:  Vít KLEIN, Ph.D.; vit.klein@volny.cz

Zpracování metodiky energetického posudku pro projekty realizované v rámci dotačních programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků

Zákon č.318/2012, jenž nabývá účinnosti 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci a ověření úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.
Publikace obsahuje metodiku postupu vyhotovení energetického posudku pro dva v zákoně definované případy, kdy stavebník, společenství vlastníků jednotek nebo vlastník budovy nebo energetického hospodářství musí zajistit vypracování energetického posudku.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

ČSN EN 16001 –Systémy managementu hospodaření s energií

V roce 2010 byla uvedena do praxe zcela nová norma CSN EN 16001 – Systémy managementu hospodaření s energií – Požadavky s návodem k použití.
Tato norma si klade za cíl přispět ke snižování energetické náročnosti hospodářství a úzce souvisí s normami zavádění autorizace systému managementu jako je ISO 9001 a ISO 14001. V brzké budoucnosti lze očekávat zavedení akreditace této evropské normy a předpisu do národní praxe v oblasti zvyšování účinnosti užití energie.
pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ENERGO-ENVI, s.r.o.

Energy for Sustainable Development III: Energy Savings - Economics and Links to other Policies

Anglicky.
Třetí publikace z řady Energy for Sustainable Development (předešlé vyšly v roce 2005 a 2010) obsahuje soubor vědeckých příspěvků českých a rakouských autorů většinou aktivně působících v rámci Česko-rakouské expertní skupiny pro energetiku (CZ-AT EEG).

The third book titled Energy for Sustainable Development (the other two were published in 2005 and 2010) contains a selection of papers by Czech and Austrian authors mostly active in the CZ-AT EEG (Czech-Austrian Energy Expert Group).

Metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC u organizací ve státním sektoru

V rámci publikace je navržena metodika využití metody EPC jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích ve veřejné sféře, zejména ve státním sektoru. V publikaci je navržen postup realizace projektů metodou EPC u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu s pravidly a zásadami státního rozpočtu. Součástí publikace je proto také podrobná analýza současného legislativního rámce.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

NÁKLADOVĚ OPTIMÁLNÍ ÚROVNĚMINIMÁLNÍCH POŽADAVKŮ NA ENERGETICKOU NÁROČNOST BUDOV

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické náročnosti budov zavádí pojem nákladově efektivních nebo nákladově optimálních úrovní energetické účinnosti či šířeji energetické náročnosti budov. Stanovuje povinnost členských států definovat minimální požadavky na energetickou náročnost budov a prvků budov. Tyto minimální požadavky by měly být stanoveny za účelem dosažení nákladově optimální rovnováhy mezi investicemi a náklady na energii uspořenými během životního cyklu budovy.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Přehled implementace Směrnice o ecodesignu a požadavků na energetickou efektivnost vybraných skupin výrobků

V roce 2005 byla orgány Evropské unie přijata relativně přelomová Směrnice 2005/32/EU, která udělila exekutivnímu orgánu EU - Evropské komisi zásadní pravomoc definovat kvalitativní požadavky na environmentální aspekty výrobků a zařízení využívajících při svém provozu energii - energetických spotřebičů (v ang. „Energy using Products“ – „EuP“) .
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

Energetická náročnost budov

Publikace přehledným a srozumitelným způsobem objasňuje pojmy a stávající předpisy související s požadavky na energetickou náročnost budov. Vysvětluje obsah pojmů (průkaz energetické náročnosti budovy, energetický štítek obálky budovy, energetický audit, výpočet tepelných ztrát budovy, vyhodnocení termovizního měření či výpočet energetické náročnosti pro program Zelená úsporám) a rozdíly mezi nimi. Publikace je určena především pracovníkům stavebních úřadů, kteří se s touto problematikou ve své praxi setkávají. Zároveň chce pomoci drobným stavebníkům a soukromým investorům, kteří připravují projekt nové stavby či rekonstrukce domu.
Vydáno:  2009
Autor:  EkoWATT

Zavedení postupu výpočtu potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790

Cílem publikace je navrhnout výpočet potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790. Na příkladu definované budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického auditu i energetického průkazu budovy. Výstupem je informace o potřebě tepla a chladu podle evropského postupu respektujícího dynamiku procesu s využitím tepelných zisků vnitřních a vnějších. Hodnoty a postup výpočtu se stanoví v souladu s evropskou legislativou.
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Zavedení evropských norem pro zdroje tepla pro vytápění a přípravu TUV

Cílem produktu je - pro části sdílení tepla a rozvody - stanovit hodnotové parametry a výpočetní postup pro ocenění energetické náročnosti budovy pro vytápění a přípravu teplé vody v části zdroje tepla. Na příkladu definované budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického auditu (EA) i energetického průkazu. Výstupem je stanovení energetických ztrát, pomocné energie a využitelné energie. Hodnoty a podklady pro definování tepelných soustav pro vytápění a přípravu teplé vody se stanoví v souladu s evropskou legislativou. Je zpracován návrh postupu a metodiky výpočtu tepelné ztráty a její využitelné části a pomocné energie pro užití při zpracování energetických auditů (energetických průkazů) pro budovy.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Technická legislativa, harmonizace norem se státy EU

Ve zprávě jsou zpracovány podklady z oblasti technické legislativy v oborech - stavební tepelná technika, tepelně izolační materiály, vzduchotechnika, vnitřní prostředí – se zaměřením na tepelné a energetické vlastnosti, s přihlédnutím k požadavkům na tepelný stav vnitřního prostředí v budovách. Její součástí je také problematika vzduchotechniky, pokud se bezprostředně dotýká uvedeného problému.
Vydáno:  1998
Autor:  March Consulting, spol. s r. o.