Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Elektřina

Centrální a decentrální výroba elektřiny a tepla

Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
Vydáno:  2017
Autor:  EGÚ Brno, a. s.

Energetický podnik a budova 21 století

Energetická soustava je propojený systém. Na jeho začátku jsou mezinárodně propojené soustavy
s velkými systémovými elektrárnami (Temelín, uhelné elektrárny), na jeho konci pak objekt (dům,
sídliště, obchodní areál), který energii spotřebovává, částečně vyrábí a je schopen akumulovat
tepelnou a někdy i elektrickou nebo jinou energii (elektromobilitu apod.). V některých případech jsou
úspory nebo zapojení obnovitelných zdrojů energie u koncového spotřebitele realizovány tak, že
celkové soustavě škodí, zvyšují její energetickou náročnost a generují větší emise škodlivin a CO2.
Příkladem jsou polední konkurence jaderné a solární energie u nás nebo dotovaná biomasa
v konkurenci s větrnou a solární energií v Německu.
Vydáno:  2017
Autor:  Státní energetické koncepce (ASEK)

Metodika systému benchmarkingu budov

Cílem benchmarkingu budov je shromažďovat údaje o spotřebách elektřiny, plynu nebo tepla a vody komerčních (kancelářských, obchodních, průmyslových a logistických budov) i veřejných budov prostřednictvím k tomu zřízeného webového portálu. Metodika popisuje, jakým způsobem bude připravovaná webová aplikace data evidovat, analyzovat a umožňovat extrahovat statistiky přihlášeným uživatelům. V přílohách 3 a 4 je patrná struktura zadávaných dat o budovách a algoritmus porovnávacího výpočtu zadávané budovy s průměrem typově a velikostně odpovídajících budov z databáze.
Analýza bude sloužit pro soukromý i veřejný sektor k porovnání vlastních spotřeb a nákladů vynakládaných na budovu a energie a možnost lepšího hospodaření s financemi. Také předpokládáme, že tento výstup bude motivačním prvkem pro zavádění lepšího energetického managementu do budov a tím snižování jejich energetické náročnosti. Právě proto bude metodika a později webová aplikace umístěna na webu k energetickému managementu, jehož ukázky jsou uvedeny níže.
Vydáno:  2017
Autor:  Česká rada pro šetrné budovy

Energetická náročnost gastroprovozů a možnosti úspor energií

Cílem tohoto projektu je zmapovat energetickou náročnost gastroprovozů v rámci větších administrativních, případně školních budov a vyhodnotit možnosti úspor energií.

Na celkové spotřebě energie se mohou významně podílet i gastroprovozy (kuchyně a jídelny, kuchyňské spotřebiče a jejich zajištění parametrů vnitřního prostředí). Přesnější údaje o energetické náročnosti gastroprovozů v současné době však v České Republice neexistují. Jejich energetickou náročnost nelze tedy ani přibližně odhadnout, natož pak stanovit možnosti energetických úspor.
Vydáno:  2016
Autor:  Ekowatt, z.s.

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014.
Praktické ukázky a energetické zhodnocení provedených energetických opatření, nákladů a výnosů. Publikace je určena zejména pro zřizovatele škol a mateřských škol.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Luděk Steffl, CSc., Ing. Jiří Sedláček

Energetické bezpečnost v aktualizované Státní energetické koncepce - Úloha rozvoje decentralizovaných energetických zdrojů

Kniha je určena pro širokou veřejnost, jako doplňková literatura pro střední a vysoké školy technického zaměření, rovněž i pro odbornou veřejnost, zejména energetiky, projektanty, i veřejnoprávní subjekty, které řeší nebo budou řešit či schvalovat technické návrhy, projekty na nové zdroje, rekonstrukci stávajících zdrojů či jejich výměnu a začleňování do energetických soustav.

OPATŘENÍ ALTERNATIVNÍHO SCHÉMATU V ČR NA ZÁKLADĚ POŽADAVKŮ ČLÁNKU 7 SMĚRNICE EED

Směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU zavádí společný rámec opatření na podporu energetické účinnosti v EU s cílem zajistit do roku 2020 splnění hlavního 20% cíle EU pro energetickou účinnost a vytvořit podmínky pro další zvyšování energetické účinnosti i pro další cíle v letech 2030 a 2050.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

Variantní posouzení scénářů dodávky tepla a el. energie ze zdrojů využívající fosilní paliva nebo OZE

Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ tematicky navazuje na předchozí publikaci „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET)“, zpracovanou v minulém roce, která popisuje stávající a výhledovou poptávku po teple a chladu v ČR včetně stávajících instalovaných KVET a návrhy dalších nově instalovaných KVET včetně bilančních údajů o jejich nově instalovaných elektrických a tepelných výkonech a množství dodané el. energie a tepla.
Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ se od předchozí liší v tom, že posuzuje dodávky tepla nejen ze zdrojů KVET (teplárny), ale též ze zdrojů jen pro výrobu tepla (výtopny).
Vydáno:  2015
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Využívání Smart Grid v domácnostech

Projekt Výzkum využívání Smart Grid zařízení v domácnostech v České republice pro podporu jejich rozšíření si klade za cíl zmapovat názory a postoje obyvatel města Rakovník a jeho okolních obcí ve vztahu k úkolu, vyhodnocení získaných poznatků a zpracování doporučení, která by přispěla k zaměření, jak dále postupovat v dané problematice a byla tak nápomocna v naplnění cílů Aktualizované Státní energetické koncepce.
Koncept Smart Grid chápeme jako odpověď na současný vývoj ve společnosti s ohledem na to, jaké místo v ní energetika a s tím spojené odvětví průmyslu a jejich jednotlivé oblasti včetně spotřeby zaujímají. Základním principem je vzájemná obousměrná komunikace mezi
výrobními zdroji elektrické energie a spotřebiči nebo spotřebiteli o okamžitých možnostech výroby a spotřeby energie.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

Nové technologie a aplikace tepelných čerpadel rozšiřující možnosti jejich uplatnění (nejen) v podmínkách ČR

Jen málokterá technologie výroby tepla zažívá v posledních letech tak dynamický rozvoj, jakým jsou tepelná čerpadla. Podle statistik MPO se jejich počet i souhrnný tepelný výkon u nás zvýšil za posledních deset let více než osminásobně a na konci roku 2014 bude některý druh tepelného čerpadla využívat již okolo padesáti tisíc domácností a více než šest tisíc institucí.
Vydáno:  2014
Autor:  SEVEn Energy s.r.o.

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny podle čl. 14 směrnice 2012/27/EU

Publikace „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny“ je určena široké veřejnosti k seznámení se s dosavadní úrovní aplikace zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a el. energie a jeho možného budoucího rozšíření z hlediska krytí poptávky po teple. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, konkrétně jejího článku 14.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

Faktory primární energie a jejich stanovení

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov požaduje převod veličin spotřeby energie stanovených na úrovni konečné spotřeby na tzv. primární energii, dle české energetické terminologie správně nazývané primární energetické zdroje. Tato transformace závisí na účinnosti výroby jednotlivých druhů energie. Volba správné metody a vstupních dat pro tento typ výpočtů je předmětem předkládané studie.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2013

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již 15.ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2013. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2013
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

Možnosti úspor energie ve velkých výrobnách

Informační materiál obsahuje analýzu energetické účinnosti při výrobě elektřiny a tepla v České republice, se zaměřením na sektor uhelných výroben energie. Je určen jako podklad k přípravě opatření vedoucích ke zvýšení účinnosti těchto dvou nejdůležitějších energetických přeměn.
Vydáno:  2013
Autor:  VUPEK-ECONOMY, s.r.o.

UŽITÍ OZE A REÁLNÝ PODÍL V ČESKÝCH BUDOVÁCH

Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2012

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již čtrnáctý ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2012. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2012
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

DOSTAVBA JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ.
Publikace představuje jeden z možných pohledů na dostavbu 3. a 4. bloku JET a v rámci tohoto názoru uvádí hlavní důvody a přínosy této dostavby.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

MEZINARODNI ENERGETICKA ROČENKA 2011

energetika • uhelné hornictví • kapalná paliva • plynárenství • elektroenergetika • statistika. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU
Vydáno:  2011
Autor:  MPO, CONTE spol. s r.o., Agentura ČSTZ, s.r.o.

Efektivní využití důlních plynů v systémech zásobování elektřinou a teplem

Cílem tohoto produktu je propagace energetických projektů, které přispívají k zvyšování energetické efektivnosti užití energetických zdrojů, v tomto případě pak druhotných primárních energetických zdrojů, jejichž potenciál doposud není dostatečně využíván. Jsou zde prezentovány realizované i připravované projekty využití důlního plynu pro energetické účely, konkrétně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na bázi plynových motorů. Další implementace užití důlního plynu pro účely kogeneračního způsobu výroby tepla a elektřiny je nanejvýše žádoucí a je třeba ji dále rozvíjet tak, aby byl maximálně využit disponibilní potenciál důlního plynu.
Vydáno:  2009
Autor:  Tebodin Czech Republic, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb elektroinstalačních prvků v rozvodech elektrické energie

Elektroinstalační jistící, měřící, kontrolníaj. prvky jsou nedílnou součástí rozvodů el. energie. Jako každé elektrotechnické zařízení mají určitou vlastní spotřebu el. energie. Současný projekt se zaměřil na vytvoření webové prezentace shrnující vyhodnocení vlastních ztrát elektroinstalačních prvků a tato publikace je chápána jako její doprovodná technická zpráva. V publikaci proto navážeme na předchozí publikaci „Katalog vlastních spotřeb měřících, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie“ vydanou a zveřejněnou zde v roce 2008.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Jak postavit nízkoenergetický dům

Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na energetickou spotřebu domu a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou výstavbou podle současných norem zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění. Publikace vysvětluje konstrukční zásady, obvodový plášt, větrání a vytápění v nízkoenergetickém domě a mnoho jiného.
Vydáno:  2008
Autor:  Ekowatt, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb měřicích, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie

V současné době je jištění nízkonapěťových instalací pomocí domácích (průmyslových) jističů zcela samozřejmé. Ačkoli výrobci jističů nemají povinnost uvádět velikost wattových ztrát v technických listech výrobku, někteří hodnotu wattových ztrát u jističů popřípadě vypínačů a jiných prvků přesto uvádějí. Jističe jsou samočinné nadproudové vypínače, určené ke spínání a jištění elektrických obvodů. Úlohou jističů je zabránit škodám na elektrickém zařízení při zkratu a nadproudu.
Vydáno:  2008
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Šetříme energii v domácnosti

Tato publikace Vám poskytne rady a tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energie, a tím i Vaše výdaje. Stále existuje řada možností, jak uspořit. Ty nejméně nákladné a ekonomicky nejvýhodnější úspory jsou spojeny se změnou uživatelského chování, ale přitom úspory energie neznamenají snížení životní úrovně
Vydáno:  2008
Autor:  SEVEn

Infolisty - efektivní využívání energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma efektivní využití energie: Kombinovaná výroba elektřiny a tepla, úsporná opatření v rodinných a bytových domech, zásady výstavby nízkoenergetických domů, zásady výstavby pasivních domů, úsporné osvětlení a spotřebiče v domácnosti. Jsou zde základní informace o úsporách energií v bytových a rodinných domech, zateplování, osvětlení, volbě tarifu, energetickém štítkování spotřebičů a domů. Jsou zde základní technické údaje o jednotlivých technologiích a informace o související legislativě.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT