Odborné publikace
V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.
Publikace k tématu
Publikace k tématu: Kogenerace, trigenerace
Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
E-book se zabývá ekonomickým hodnocením různých způsobů vytápění a přípravy teplé vody v úsporných rodinných domech.
Jak již název odpovídá, věnuje se tato publikace doplnění nařízení Evropské komise č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES o požadavcích na ekodesign větracích jednotek a to formou otázek a odpovědí. Publikace vychází ze stávající platné evropské legislativy a souvisejících studií a dokumentů. Otázky a odpovědi vznikly překladem textu vydaného v únoru 2017 sdružením společností EVIA a Eurovent.
Publikace obsahuje 4 úvodní strany, 66 stran vlastních otázek a odpovědí, 7 stran indexu, a v příloze 19 stran vlastního nařízení.
Věříme, že tato publikace bude platnou pomůckou při řešení nejasností spojených s požadavky na ekodesign větracích jednotek. Zároveň bude zásadním podkladem pro přípravu dalších národních dokumentů a výkladů.
Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.
Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Evropská směrnice o energetické náročnosti budov požaduje převod veličin spotřeby energie stanovených na úrovni konečné spotřeby na tzv. primární energii, dle české energetické terminologie správně nazývané primární energetické zdroje. Tato transformace závisí na účinnosti výroby jednotlivých druhů energie. Volba správné metody a vstupních dat pro tento typ výpočtů je předmětem předkládané studie.
Publikace obsahuje podklady pro stanovení investičních nákladů na funkční díly a soustavy TZB a jejich prvky a hodnoty nákladů na preventivní údržbu. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno: 2013
Autor: STÚ‐E, s.r.o.
Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno: 2013
Autor: STÚ‐E, s.r.o.
Publikace má za cíl shrnout fakta o biometanu a je určena k osvětové a informační činnosti převážně těm, kteří se zabývají výrobou bioplynu, ale i zájemcům
z řad odborné a laické veřejnosti.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Ucelená řada edice odborných učebnic pro VŠ věnuje pozornost jednotlivým oblastem elektroenergetiky a velmi kvalitně standardizuje poznatky z tohoto náročného oboru.
Publikace je určena všem zadavatelům podlimitních i nadlimitních veřejných zakázek a nákupů na státní, regionální nebo místní úrovni, pokud zakázka vyvolává následnou spotřebu energie.
Cílem této publikace je seznámit širší odbornou veřejnost s problematikou mikrokogenerace, jejími výhodami
ale i úskalími spojenými s realizací. Dalším cílem je prezentace možné úlohy v oblasti zvyšování stability a
bezpečnosti dodávek energie, současnou nabídkou těchto zařízení na trhu, technickými charakteristikami,
systémovými vlivy a nákladovosti.
Rozsáhlá komplexní publikace o pasivních domech.
Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ
Publikace je sborník soutěže Český energeticko-ekologický projekt roku.
Klade si za cíl prezentaci nejen nejlepších nízkoenergetických a pasivních staveb a projektů oceněných odbornou porotou soutěže Český energeticko-ekologický projekt 2009, ale představit nejnovější trendy nízkoenergetického a pasivního stavění.
Publikace monitoruje progresivní a nové technologie v oblasti technických zařízení budov a navazuje na úspěšné vydání předchozích publikací v letech 2008 až
2010.
Ropa, uhlí, zemní plyn, biomasa, bioplyn, slunce, voda vítr, EVO, jádro a potenciál energetických úspor - 33 zajímavých míst v energetice a potenciál energetických úspor. Cílem tohoto produktu je populárně prezentovat celé průmyslové energetické odvětví a vzbudit tak zájem studentů středních škol o obor, který se potýká s nedostatkem pracovníků. Publikace je určena pro širokou veřejnost, energetické a environmentální poradce, učitele i žáky všech typů škol, kteří hledají nové informace a chtějí vědět víc.
Cílem tohoto produktu je propagace energetických projektů, které přispívají k zvyšování energetické efektivnosti užití energetických zdrojů, v tomto případě pak druhotných primárních energetických zdrojů, jejichž potenciál doposud není dostatečně využíván. Jsou zde prezentovány realizované i připravované projekty využití důlního plynu pro energetické účely, konkrétně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na bázi plynových motorů. Další implementace užití důlního plynu pro účely kogeneračního způsobu výroby tepla a elektřiny je nanejvýše žádoucí a je třeba ji dále rozvíjet tak, aby byl maximálně využit disponibilní potenciál důlního plynu.
Publikace „Metodika EINSTEIN v praxi“ vznikla za účelem seznámení energetických auditorů, inženýrů, konzultantů, širší veřejnosti atd. s moderním softwarovým nástrojem, kterým lze velmi efektivně postihnout tepelné hospodářství podniku. Publikace je zaměřena na seznámení potenciálních uživatelů s vlastním softwarovým nástrojem a předání zkušeností implementačních týmů, které pilotně aplikovaly metodiku EINSTEN ve vybraných průmyslových podnicích v České republice a v zahraničí.
Konečná spotřeba energie má v celosvětovém měřítku stále rostoucí trend. Výroba energie je v převážné většině případů zajišťována s využitím fosilních paliv, což se negativně projevuje i v enviromentálních dopadech, zejména v produkci emisí skleníkového plynu CO2. Strategickým záměrem Evropské unie je proto cílené snižování energetické náročnosti a produkce emisí CO2. Metodologie auditu tepelné energie EINSTEIN byla vyvinuta v rámci Evropského projektu za účelem zvýšení účinnosti užití energie, využití OZE a snížení produkce emisí.
Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Publikace obsahuje ekonomické parametry pro prvky a soustavy TZB a nově definuje metody ekonomického posuzování prosté doby návratnosti, skutečné návratnosti a dynamického splácení k dosažení kladného cashflow (krytí splátek z úspory provozních nákladů), které splňují požadavky evropské normy ČSN EN 15459 – Energetická účinnost budov – Metoda ekonomického hodnocení energetických soustav a zejména české legislativy. Sjednocuje hodnoty životnosti, nákladů na údržbu a opravy zařízení soustav a zavádí hodnocení nákladů na likvidaci dožitého zařízení. Pojednává se ekonomie prvků tepelných soustav pro větrání a TV, větracích a klimatizačních soustav, regulačních a řídících systémů ve vztahu k prodloužení životnosti budovy po stavebních opatřeních. Byly stanoveny vstupní parametry pro dobu životnosti prvků soustav a systémů v letech, náklady na preventivní údržbu, opravy a servis v % pořizovacích nákladů a náklady na likvidací (omezeně) po dožití zařízení v % pořizovacích nákladů.
Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma efektivní využití energie: Kombinovaná výroba elektřiny a tepla, úsporná opatření v rodinných a bytových domech, zásady výstavby nízkoenergetických domů, zásady výstavby pasivních domů, úsporné osvětlení a spotřebiče v domácnosti. Jsou zde základní informace o úsporách energií v bytových a rodinných domech, zateplování, osvětlení, volbě tarifu, energetickém štítkování spotřebičů a domů. Jsou zde základní technické údaje o jednotlivých technologiích a informace o související legislativě.
Publikace je obsahově zaměřena na princip a výhody kogenerace, ekonomické okolnosti realizace kogeneračních zařízení; návrh instalace kogeneračních jednotek; současný stav a perspektivu využití biomasy pro kogenerační zařízení;
oblasti použití kogenerace zejména v podmínkách České republiky; příklady realizovaných kogeneračních zařízení.
Studie mapuje a porovnává veškeré současné i již zaniklé výrobny elektrické energie z biomasy. Klade důraz na energetickou účinnost a celkovou technickou i ekonomickou efektivitu využití paliva. Výrobu elektrické energie zatím téměř vždy doprovází teplo, proto se výrazně zabývá kogenerací, tedy společnou výrobou elektrické energie a tepla. Upozorňuje na nové vývojové trendy v oblasti „malé“, tzv. komunální energetiky – mikrokogenerace
Vydáno: 2007
Autor: Radovan Šejvl
Sborník ukázkových projektů úspor energie v průmyslových podnicích.
Informační listy o demonstračních projektech využití OZE a kogenerace, podpořených z dotačního programu ČEA.
Katalog firem působících v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vedle tištěné publikace je přístupný rovněž on-line na stránkách <a href="http://www.ekowatt.cz/cz/katalog_firem/" target="_blank">www.ekowatt.cz</a>.
Cílem sborníku je seznámit nejširší laickou i odbornou veřejnost s problematikou kombinované výroby elektřiny a tepla, zvýšit tím celkové povědomí o této problematice a tím přispět k proklamovanému rozvoji KVET při eliminaci četných omylů a chyb, kterých se investoři často dopouštějí.
Cílem studie je předložit potenciálním zájemcům řešícím zásobování obcí energií, technické a ekonomické informace a podklady pro volbu energie, která zabezpečí spolehlivé a ekologické zásobování objektů dané lokality energií.
Informační listy o využití obnovitelných zdrojů a efektivním využívání energie.
Nástroj je pomůckou pro vyhodnocení jednoho typického případu nasazení kogenerační jednotky - předpokládá se existující kotelna a investor se rozhoduje, zda má část kotlů nahradit kogeneračními jednotkami.
Cílem této informační brožury je seznámit zástupce Euroregionu Nisa, státní správy a samosprávy, energetické poradce, dodavatele a spotřebitele energie a další zainteresované subjekty s monostmi a přínosy využití kombinované výroby elektřiny a tepla v Euroregionu Nisa.
Vydáno: 2001
Autor: SRCI CS s.r.o., Power Service s.r.o.
Příručka je stručnou vstupní informací pro navrhovatele, projektanty a provozovatele kogeneračních jednotek s plynovými motory. Jedná se o energetické zdroje pro kombinovanou výrobu tepla a el. energie o jmenovitém výkonu řádově desítek kilowat až jednotek megawat elektrického i tepelného výkonu s dodávkou tepla v teplé nebo horké vodě.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Informační listy demonstračních energetických projektů podpořených z dotačního programu ČEA.
Pricipy kogenerace a uplatnění v praxi pro regionální využití.
Vydáno: 1999
Autor: RAEN, CityPlan spol. s r.o.
Účelem této práce je poukázat na zvýšení možností uplatnění zdrojů elektrické energie, šetrných k životnímu prostředí, jako je např. kogenerace, v provozu elektrizační soustavy (ES) a zejména pak ukázat na možnost vytvoření dispečersky řízeného systému kogeneračních zdrojů, využitelného pro dodávku určitých služeb a ne jen dodávku elektřiny. V dalším popisu se proto zaměřujeme zejména na kogenerační zdroje, vyrábějící vedle elektřiny také teplo, užívané k vytápění a k chlazení (trigenerace).
Předkládaný produkt si klade za cíl poskytnout čtenáři základní přehled o možných způsobech kombinované výroby tepla a elektrické energie při použití kogeneračních jednotek.
Vydáno: 1999
Autor: Karel Trnobranský, Marie Valentová, René Dufour
Předkládaná metodika je určena auditorům při posuzování správnosti a přiměřenosti instalace plynové kogenerační jednotky pro společnou výrobu tepla a elektrické energie do průmyslových, podnikatelských nebo vybraných komunálních komplexů (městské zdroje energie, nemocnice, obchodní domy, hotely) jak při rozšíření stávajícího energetického zdroje tak při výstavbě zdroje nového.
Informační listy demonstračních projektů na využítí obnovitelných zdrojů energie a kogenerace, podpořených z dotačního programu ČEA.
Z bioodpadů se produkuje pomocí fermentačního reaktoru bioplyn, který představuje plynné palivo pro pohon kogenerační jednotky. V souladu s úkolem energetické politiky „ efektivní hospodaření s energií „ uvádíme v následující
části produktu přehled možných způsobů výroby tepelné a el. energie. Z tohoto přehledu pak vyplyne i jednoznačná odpověď na otázku, proč je kladen takový perspektivní význam kogeneračním jednotkám.
Vydáno: 1998
Autor: Karel Trnobranský
Vyhodnocení demonstračních rojektů realizovaných se státní podporou v rámci Programu ČEA v letech 1993 a 1994.