Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Energie z biomasy

ENERGETICKÉ ÚSPORY - Principy nízkoenergetické výstavby logistických a skladových areálů a průmyslových areálů a odhad potenciálu výstavby v těchto sektorech pro období 2020 – 2030

Česká republika jako jedna z nejprůmyslovějších zemí Evropské unie má i dnes, v roce 2020, vzhledem ke své struktuře hospodářství před sebou stále ještě mnohé úkoly, které se týkají především dopravní infrastruktury, digitalizace, a samozřejmě také i energetiky. A právě energetika - moderní, nízkoemisní, decentralizovaná, se zásadně větším zapojením obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely, bateriová uložiště, nebo bioplynové stanice, včetně komplexních energetiky úsporných řešení na objektech veřejných budov, jsou ze strany Národního centra energetických úspor vnímány jako hlavní nástroje vedoucí ke zlepšení situace v otázce snižování CO2 a dosahování vytýčeného cíle v roce 2030, kterým je minimálně 55% snížení produkce skleníkových plynů oproti roku 1990.
Vydáno:  2020
Autor:  NCEÚ

Centrální a decentrální výroba elektřiny a tepla

Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
Vydáno:  2017
Autor:  EGÚ Brno, a. s.

Energetická náročnost gastroprovozů a možnosti úspor energií

Cílem tohoto projektu je zmapovat energetickou náročnost gastroprovozů v rámci větších administrativních, případně školních budov a vyhodnotit možnosti úspor energií.

Na celkové spotřebě energie se mohou významně podílet i gastroprovozy (kuchyně a jídelny, kuchyňské spotřebiče a jejich zajištění parametrů vnitřního prostředí). Přesnější údaje o energetické náročnosti gastroprovozů v současné době však v České Republice neexistují. Jejich energetickou náročnost nelze tedy ani přibližně odhadnout, natož pak stanovit možnosti energetických úspor.
Vydáno:  2016
Autor:  Ekowatt, z.s.

Opatření proti energetické chudobě v ČR

Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Vydáno:  2016
Autor:  SEVEN

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

Variantní posouzení scénářů dodávky tepla a el. energie ze zdrojů využívající fosilní paliva nebo OZE

Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ tematicky navazuje na předchozí publikaci „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET)“, zpracovanou v minulém roce, která popisuje stávající a výhledovou poptávku po teple a chladu v ČR včetně stávajících instalovaných KVET a návrhy dalších nově instalovaných KVET včetně bilančních údajů o jejich nově instalovaných elektrických a tepelných výkonech a množství dodané el. energie a tepla.
Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ se od předchozí liší v tom, že posuzuje dodávky tepla nejen ze zdrojů KVET (teplárny), ale též ze zdrojů jen pro výrobu tepla (výtopny).
Vydáno:  2015
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

Faktory primární energie a jejich stanovení

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov požaduje převod veličin spotřeby energie stanovených na úrovni konečné spotřeby na tzv. primární energii, dle české energetické terminologie správně nazývané primární energetické zdroje. Tato transformace závisí na účinnosti výroby jednotlivých druhů energie. Volba správné metody a vstupních dat pro tento typ výpočtů je předmětem předkládané studie.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2013

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již 15.ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2013. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2013
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

Příprava podkladů pro akční plán

Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.

UŽITÍ OZE A REÁLNÝ PODÍL V ČESKÝCH BUDOVÁCH

Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

MALÉ TEPLOVODNÍ KOTLE NA PEVNÁ PALIVA; spalování pevných paliv po roce 2013

Struktura vytápění domácností ovlivňuje kvalitu ovzduší v prostředí, ve kterém žijeme. Lokální topeniště na pevná paliva, a především kotle na uhlí, přispívají významným způsobem ke znečištění ovzduší. Dále produkují enormní množství oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého a oxidu dusíku. Tato topeniště pracují s nízkou teplotou spalování a tak nedokonale spalují. Jejich emise jsou vypouštěny v nízké výšce nad zemí, a proto nás nejvíce obtěžují.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Zdeněk Lyčka,

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2012

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již čtrnáctý ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2012. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2012
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

DŘEVNÍ PELETA II spalování v malých zdrojích tepla

Kniha o dřevní peletě a jejím spalování. Autor se pokouší vysvětlit populární formou zákonitosti procesu spalování a tvorby škodlivin, principy stanovení účinnosti kotlů, či konstrukční parametry a provozní vlastnosti peletových kotlů a jejích podstatných částí. Tato kniha chce být praktickou pomůckou pro ty, kteří se spalováním dřevních pelet přicházejí do styku a mají zájem se s touto problematikou seznámit podrobněji.

Energy for Sustainable Development III: Energy Savings - Economics and Links to other Policies

Anglicky.
Třetí publikace z řady Energy for Sustainable Development (předešlé vyšly v roce 2005 a 2010) obsahuje soubor vědeckých příspěvků českých a rakouských autorů většinou aktivně působících v rámci Česko-rakouské expertní skupiny pro energetiku (CZ-AT EEG).

The third book titled Energy for Sustainable Development (the other two were published in 2005 and 2010) contains a selection of papers by Czech and Austrian authors mostly active in the CZ-AT EEG (Czech-Austrian Energy Expert Group).

MEZINARODNI ENERGETICKA ROČENKA 2011

energetika • uhelné hornictví • kapalná paliva • plynárenství • elektroenergetika • statistika. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU
Vydáno:  2011
Autor:  MPO, CONTE spol. s r.o., Agentura ČSTZ, s.r.o.

Publikace obnovitelné zdroje energie 2011

Cílem této brožury je poskytnout ucelený rámcový přehled o obnovitelných zdrojích energie a ukázat možnosti úspor a výroby čisté energie.
Vydáno:  2011
Autor:  Krajská hospodářská komora Střední Čechy

Vzdělávací průvodce nejen očima studentů

Ropa, uhlí, zemní plyn, biomasa, bioplyn, slunce, voda vítr, EVO, jádro a potenciál energetických úspor - 33 zajímavých míst v energetice a potenciál energetických úspor. Cílem tohoto produktu je populárně prezentovat celé průmyslové energetické odvětví a vzbudit tak zájem studentů středních škol o obor, který se potýká s nedostatkem pracovníků. Publikace je určena pro širokou veřejnost, energetické a environmentální poradce, učitele i žáky všech typů škol, kteří hledají nové informace a chtějí vědět víc.
Vydáno:  2011
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Bioodpad - bioplyn - energie

Bioplyn vyrobený z odpadů je považován za obnovitelný zdroj energie a elektrickou i tepelnou energii z něj vyrobenou za energie z obnovitelných zdrojů. Každý využitý kilojoule tepla a kilowatthodina elektřiny vyrobených z bioplynu vzniklého rozkladem odpadů nahradí určité množství neobnovitelného paliva, které by bylo jinak potřeba na jejich výrobu. Tato publikace chce zejména podpořit vznik dalších bioplynových stanic a změnit negativní názor veřejnosti na bioplynové stanice.

Energetické zplyňování a jeho cesta k vyšší účinnosti a energetickému využití odpadů

Publikace čtivou popularizační formou přináší ucelený přehled stávajících i nově vyvíjených technických systémů pro energetické využití odpadů a přehled vývojových projektů směřujících k decentralizovanému, ekologicky šetrnému a energeticky vysoce účinnému využití odpadů ve formě tolik ceněné elektrické energie i tepla.
Vydáno:  2009
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Průvodce výrobou a využitím bioplynu

V posledních letech došlo v zemědělství k rozvoji vzniku bioplynových stanic. Jejich organizace, výstavba a využívání jsou z hlediska energetiky a životního prostředí účelné a ekonomické. Předkládaná příručka přináší řadu vhodných, praktických a zasvěcených odpovědí na otázky technického, organizačního a právního charakteru, které se v oblasti výroby bioplynu často vyskytují. Již několik let lze zaznamenávat rozvoj výstavby a využívání bioplynových stanic. Na základě zvýšené poptávky se na trhu dobře uchytila řada systémů BPS. Účelem příručky je uzavřít informační mezeru a zájemcům o provoz BPS být vodítkem v jednotlivých fázích plánování a projektování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Zpracování lesních těžebních zbytků

Lesní těžební zbytky jsou stále málo využívaným zdrojem obnovitelné energie. Brožura podává přehled technologií zpracování lesních těžebních zbytků a objasňuje další podstatné faktory kolem jejich zpracování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Demonstrace projektů ke snížení energetické náročnosti v průmyslu

Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Vydáno:  2008
Autor:  Raen, s.r.o.

Ekologický a energeticky úsporný systém zásobníkových zdrojů tepla

U zásobníkových zdrojů tepla se k topnému zdroji přiřazuje zásobník s otopnou vodou, do kterého se teplo akumuluje v době příznivých parametrů zdroje tepla. Zásobník tepla se s výhodou může použít při jakémkoli zdroji tepla. při nízkých nákladech se dosahuje vysoké provozní účinnosti a velmi ekologického spalovacího procesu.
Vydáno:  2008
Autor:  GAS, s.r.o.

Pasivní domy

Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Infolisty - obnovitelné zdroje energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma využití obnovitelných zdrojů energie: sluneční teplo, fotovoltaika, voda, vítr, biomasa, tepelná čerpadla. Jsou zde základní informace o možnostech použití, přírodních a technických podmínkách instalace OZE, o vhodných způsobech aplikace.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT

Možnosti výroby elektrické energie z OZE - Elektřina s vůní dřeva…

Studie mapuje a porovnává veškeré současné i již zaniklé výrobny elektrické energie z biomasy. Klade důraz na energetickou účinnost a celkovou technickou i ekonomickou efektivitu využití paliva. Výrobu elektrické energie zatím téměř vždy doprovází teplo, proto se výrazně zabývá kogenerací, tedy společnou výrobou elektrické energie a tepla. Upozorňuje na nové vývojové trendy v oblasti „malé“, tzv. komunální energetiky – mikrokogenerace
Vydáno:  2007
Autor:  Radovan Šejvl

Řešení centrálních kotelen na biomasu do výkonu 10 MW

Publikace obsahuje technické podklady o energetickém využití biomasy, návrh volby vhodného typu spalovacího zařízení, způsobu skladování a dopravy paliva do kotle, protipožární a blokovací zařízení, stanovení limitní dopravní vzdálenosti pro svoz biopaliva k tepelnému zdroji, zajištění potřebné plochy pro pěstování energetických plodin a vliv energetického využití biomasy na snížení emisí škodlivých látek odcházejících do ovzduší.
Vydáno:  2007
Autor:  Karel Trnobranský

Elektronická verze Průvodce EU a OZE

Publikace je určena široké veřejnosti se zájmem o problematiku energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie především v oblasti individuálního bydlení a bytových domů. Většina informací je však aplikovatelná i v sektoru služeb, průmyslu a zemědělství.

Katalog firem OZE 2006-7

Katalog firem působících v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vedle tištěné publikace je přístupný rovněž on-line na stránkách <a href="http://www.ekowatt.cz/cz/katalog_firem/" target="_blank">www.ekowatt.cz</a>.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Moderní využití biomasy - technologické a logistické možnosti

Cílem této publikace je na jedné straně poskytnout kritický pohled na technologické a logistické možnosti využití biomasy s ohledem na politické závazky v oblasti využívání biomasy v zemích EU i České republice a s ohledem na minimalizaci negativních dopadů využití biomasy na životní prostředí.
Vydáno:  2006
Autor:  ENVIROS, s. r. o.

Výroba elektrické energie z biomasy

Cílem produktu je informovat další potenciální zájemce o možnostech výroby el. energie nebo kombinované výroby el. energie a tepla z biomasy ve smyslu doporučení vhodných druhů biomasy pro výrobu energie, druhů zařízení a způsobu jejich provozu pro dosažení co nejvyššího množství vyrobené energie současně s dosažením příznivého ekonomického hodnocení výroby energie.
Vydáno:  2006
Autor:  RAEN

Využití OZE v energetickém zásobování budov

Publikace poskytuje odborné informace o možnostech využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v budovách. Popsány jsou nejen nově využívané zdroje jako solární energie (termická i fotovoltaická), biomasa ve formě pelet a štěpky, kombinovaná výroba elektrické energie a tepla (KVET), ale také perspektivní zdroje jako jsou palivové články.
Vydáno:  2006
Autor:  Petr Kramoliš

Databáze fytoenergetiky

Databáze fytoenergetiky umožňuje organizacím a jednotlivcům vstup do publikačního systému, prostřednictvím něhož mohou publikovat na Biom.cz informace o své organizaci, nabídky a poptávky zboží, služeb a práce, novinky, upozornění na připravované akce, a další typy informací. Registrace i publikování je bezplatné.

Racionalizace využití dříví

Význam využití dřevního odpadu bude nabývat stále na významu a lze oprávněně očekávat nárůst využití biomasy na bázi dřevní hmoty. Při sledování zemědělské politiky vystupují stále více do popředí agroenvironmentální otázky, mezi něž řadíme i zalesňování zemědělské půdy. Na základě Nařízení Evropské Komise č. 2080/92 bylo více jak 500 tis. ha zemědělské půdy v EU zalesněno, z toho 238 112 ha ve Španělsku, a v dalších třech zemích tj. Velká Británie, Irsko a Portugalsko zalesnily více jak 50 tis. ha zemědělských půd.
Vydáno:  2002
Autor:  Helena Součková

Informační listy

Informační listy demonstračních projektů na využití OZE.
Vydáno:  2001
Autor:  RAEN

Využití biomasy v obcích

Studie navazuje ideově na dříve zpracovanou studii Využití biomasy pro energetické účely. Jejím hlavním zaměřením je seznámit zájemce zejména z řad orgánů místní správy a i ostatních zájemců s praktickým možnostmi při využívání biomasy pro centrální vytápění obcí, nebo menších sídlištních celků.
Vydáno:  2001
Autor:  RAEN

Využití bioplynu v zemědělství

Cílem příručky je poskytnout střediskům EKIS podklady pro vyšší využití potenciálu biomasy jako obnovitelného zdroje pro bioplynové stanice. V příručce jsou zpracovány vzorové příklady bioplynových stanic v ČR a v zahraničí. V příručce jsou uvedeny jednotlivé podklady pro propočty bioplynu v zemědělství ve vazbě na komodity živočišné výroby s produkcí vedlejších odpadních zdrojů v členění podle okresů a krajů.
Vydáno:  2001
Autor:  Helena Součková

Alternativní zdroje a úspory energie - základní nástroj trvale udržitelného rozvoje

Publikace pojednává o problematice využití alternativních zdrojů energie obecně a s ohledem na reálnost jejich aplikace v průmyslu a terciární sféře. Samostatně bude diskutována otázka ekonomické výhodnosti a konkurenceschopnosti těchto systémů se systémy klasickými, využívající prvotní energetické zdroje.
Vydáno:  2000
Autor:  Miroslav Mareš, Roman Povýšil

Metody hodnocení vhodnosti a výtěžnosti obnovitelných zdrojů energie

Zpracování jednotlivých metod hodnocení vhodnosti a výtěžnosti OZE pro účely energetických bilancí a energetické statistiky a pro účely regionálního územního plánování, např. územních energetických konceptů. Cílem práce je
ucelená metodika hodnocení pro jednotlivé OZE a pro různé stupně a potřeby využití.
Vydáno:  2000
Autor:  EkoWATT

SAPARD a využití biomasy k vytápění

Cílem příručky je seznámit střediska EKIS s problematikou využití biomasy jako obnovitelného zdroje energie ve venkovském prostoru s financováním pomocí předvstupního programu SAPARD. Obsahuje řadu podkladů o teoretickém potenciálu biomasy z resortu zemědělství jsou rozpracovány do úrovně NUTS 4 tj. do okresů. Příručka si klade za cíl poskytnout zpracovatelům reálný podklad pro hodnocení energetických územních studií na úrovni okresu a sídel a upozorňuje na změny v českém zemědělství v předvstupním období a po období vstupu do EU u hlavních plodin pro energetické využití.
Vydáno:  2000
Autor:  Helena Součková

Výběr optimálních lokalit obnovitelných zdrojů energie

Cílem práce je podat základní informace o výběru optimálních lokalit pro využití obnovitelných zdrojů energie v podmínkách ČR. Obnovitelné zdroje energie (dále OZE) jsou zdroje, které pro svoji činnost využívají nevyčerpatelné přírodní zdroje energie.
Vydáno:  2000
Autor:  EkoWATT

Příručka pro regionální využití biomasy

Publikace navazuje na dříve vydané příručky "Využití biomasy pro energetické účely", ČEA 1997, "Kombinované energetické systémy s využitím obnovitelných zdrojů energie", ČEA 1997 a "Energetické využívání dřevních odpadů", ČEA 1998. Tato příručka je věnována praktickému využití biomasy na regionální úrovni.
Vydáno:  1999
Autor:  CityPlan spol. s r.o.

Rostliny pro energetické účely

Publikace seznamuje čtenáře s rostlinami vhodnými pro cílené pěstování k energetickým účelům, s možností jejich následného využívání pro přímé spalování. Jednotlivé druhy rostlin jsou rozděleny do skupin, na jednoleté a víceleté, či vytrvalé. Jsou zde uvedeny veškeré dosud známé druhy, i když není ještě u všech dokonale vypracována jejich pěstitelská technologie, neboť i tyto dílčí poznatky jsou důležitými podklady pro další nezbytné doplňování zkušeností v zájmu urychleného rozvoje „fytoenergetiky“.
Vydáno:  1999
Autor:  Vlasta Petříková

Spalování bioodpadů s využitím fermentačního reaktoru a kogenerační jednotky

Z bioodpadů se produkuje pomocí fermentačního reaktoru bioplyn, který představuje plynné palivo pro pohon kogenerační jednotky. V souladu s úkolem energetické politiky „ efektivní hospodaření s energií „ uvádíme v následující
části produktu přehled možných způsobů výroby tepelné a el. energie. Z tohoto přehledu pak vyplyne i jednoznačná odpověď na otázku, proč je kladen takový perspektivní význam kogeneračním jednotkám.
Vydáno:  1998
Autor:  Karel Trnobranský