Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Zateplování budov

Energetická účinnost v českých zemích za posledních 100 let

Zabezpečení dostatku energie a její efektivní využití s minimálním dopadem na životní prostředí je pravděpodobně největší výzvou, před níž lidstvo stojí v 21. století. Klimatická změna se všemi důsledky je následkem rozvoje civilizace v uplynulých stoletích prakticky od počátku průmyslového využití parního stroje.
Vydáno:  2019
Autor:  MPO

Klimatologická data do 12/2018

Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodpovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech. Proto autoři odkazují na vysvětlivky v nich, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.

Jak postavit nebo renovovat dům …a udělat to napoprvé nejlepším možným způsobem

Příručka je určena pro stavebníky, kteří se chystají postavit svůj první a mnohdy jediný dům za život a také pro všechny, kteří se rozhodli pustit do renovace domu stávajícího. Její výhodou je, že obsahuje všechny zásadní informace a návody na jednom místě a to se zaměřením na optimalizaci budoucích provozních nákladů. Důraz je tak kladen zejména na energetickou efektivitu, která je také klíčem ke kvalitě stavby a ke komfortnímu bydlení.
Vydáno:  2018
Autor:  PORSENNA o.p.s.

Klimatologická data 07/2017 až 06/2018

Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech a proto odkazuji na vysvětlivky v ní, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.

NÁVRH NASTAVENÍ POŽADAVKU NA VYUŽITÍ OZE PRO BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE PRO ÚČELY ÚPRAVY VYHLÁŠKY Č. 78/2013 SB., PŘÍPADOVÉ STUDIE

V návaznosti na práce na úpravě vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, návrhem na zavedení zpřísněného požadavku na budovy s téměř nulovou spotřebou od roku (pracovně) 2022 a diskuzi nad definicí budovy s téměř nulovou spotřebou v evropské směrnici o energetické náročnosti budov, je nezbytné provést parametrické nastavení požadavku na využití obnovitelných zdrojů energie u těchto novostaveb.
Vydáno:  2018
Autor:  Šance pro budovy

Klimatologická data 07/2016 až 06/2017

Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.

Aktualizace vstupů nákladového optima budov v ČR podle článku 5 směrnice EPBD II

Publikace prezentuje odborné veřejnosti, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci uvedené směrnice do českých právních předpisů, výsledky přepočtu vstupů nákladově optimalizačních výpočtů. Tyto výpočty nákladového optima různých typů budov mají reprezentovat podklad užitý při nastavení výpočtových parametrů a hodnotících kritérií. Publikace by měla zároveň sloužit pro propagaci nákladově optimálního řešení budov pro odbornou veřejnost.

Klimatologická data 07/2015 až 06/2016

Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.

Koncept větrání

Dokument Koncept větrání slouží pro základní orientaci v problematice větrání budov pro pobyt osob. Je určen zejména pro přípravnou fázi dokumentace, kdy dochází k volbě koncepce větrání, lze však ho využít ve všech fázích procesu návrhu, realizace a obsahuje i pokyny pro přejímku, provoz a údržbu větracího zařízení.

STANOVENÍ REFERENČNÍ A VÝPOČTOVÉ POTŘEBY TV PRO ENERGETICKOU CERTIFIKACI BUDOV

Publikace je určená pro zpracování průkazů energetické náročnosti budov, energetických auditů a posudků, hodnocení projektů, pro monitorování a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) zpracovaný podle vyhlášky č.78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, užívá výpočet referenční budovy. V příloze č. 1 vyhlášky se uvádějí parametry a hodnoty referenční budovy. Pro výpočet potřeby tepla pro přípravu TV (rozumí se na výtokovém místu) nejsou uvedeny žádné referenční hodnoty a je na vůli energetického specialisty, jak tuto hodnotu stanoví. Pro PENB má však hodnota potřeby tepla pro přípravu TV značný význam, neboť u stávajících neopravených budov činí 25 až 35 % dodané potřeby tepla, u energeticky vědomě modernizovaných cca 50%. Významná je také uživatelská změna odběru studené vody, kdy došlo k poklesu ze 153 l vody na osobu na současných průměrných 95 l/osobu.
Pro zpracování samotných PENB, ale také pro jejich kontrolu prováděnou SEI, byly shrnuty současné legislativní požadavky a postupy stanovení potřeby TV. Byly doplněny poznatky o zahraničních hodnotách měrné potřeby TV.

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014

Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014.
Praktické ukázky a energetické zhodnocení provedených energetických opatření, nákladů a výnosů. Publikace je určena zejména pro zřizovatele škol a mateřských škol.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Luděk Steffl, CSc., Ing. Jiří Sedláček

KLIMATOLOGICKÁ DATA 2014-2015

U hodnocení dobře tepelně izolovaných budov a jejich porovnávání se skutečnou spotřebou energie na pokrytí tepelných ztrát je nutné vycházet nejen z rozdílných vnějších teplot v otopném období proti normovým hodnotám, ale i z rozdílného globálního záření proti hodnotám uvedeným v normě.
Uvedený závěr, který vychází z výpočtů provedených v rámci studie vlivu klimatických dat na spotřebu energie na vytápění, je nutné respektovat zejména tam, kde na porovnání skutečnosti a předpokladu závisí výsledek hodnocení provedených stavebních či jiných prací. Toto se týká zejména hodnocení programů EPC, dotačních programů a dalších obdobných situací.A
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

Návrh modelových výpočtů lokálních energetických zdrojů

Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.

OPATŘENÍ ALTERNATIVNÍHO SCHÉMATU V ČR NA ZÁKLADĚ POŽADAVKŮ ČLÁNKU 7 SMĚRNICE EED

Směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU zavádí společný rámec opatření na podporu energetické účinnosti v EU s cílem zajistit do roku 2020 splnění hlavního 20% cíle EU pro energetickou účinnost a vytvořit podmínky pro další zvyšování energetické účinnosti i pro další cíle v letech 2030 a 2050.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

ENERGETICKÉ HODNOCENÍ BUDOV

Odborná kniha Energetické hodnocení budov se vznikla pro potřeby energetických specialistů a výzkumných pracovníků z oblasti energetiky budov. Kniha je určena všem, kteří se zabývají problematikou energetického hodnocení stávajících a nově navrhovaných budov. Publikace shrnuje poznatky praktické a teoretické, z nichž některé jsou výsledkem samostatné vědecké práce autorů, které doposud nebyly nikde publikovány.
Vydáno:  2014
Autor: 

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Investice do úspor energií v budovách versus budoucnost malých systémů centralizovaného zásobování teplem

Cílem této publikace je přinést mezi oborový vhled do technicky poměrně úzce zaměřené problematiky. Systémy CZT jsou styčný m bodem stavebního inženýrství, teplárenství, ekonomie a koneckonců i sociologie, protože se týkají obrovského počtu lidi – asi třetina obyvatel ČR žije v panelových domech, které jsou většinou napojeny na CZT.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

MOŽNOSTI REALIZACE KOMPLEXNĚ ŘEŠENÝCH ENERGETICKY ÚSPORNÝCH PROJEKTŮ V BUDOVÁCH VE STÁTNÍM SEKTORU

Cílem publikace je poskytnout přehled o možnosti komplexního řešeni energeticky úsporných projektů v budovách převážně státního sektoru a to v návaznosti na možnost využiti stávajících dotačních titulů, které jsou v České republice poskytovány na energeticky úsporné projekty.

Příprava podkladů pro akční plán

Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.

REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE

Publikace obsahuje rozbor, vymezení a ověření parametrů „REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE“ podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU zapracované do české legislativy. Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STU-É

Zpráva o výpočtu nákladově optimálních úrovní minimálních požadavků na energetickou náročnost budov a prvků budov

Tato zpráva prezentuje výsledky nákladově optimalizačních výpočtů podle směrnice EP a Rady 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov.
Kromě hledání ekonomicky nejpříznivějšího stavu při co nejnižší spotřebě energie má zajištění nízké energetické náročnosti budovy formou zkvalitnění tepelně-technických parametrů obálky budovy a použití kvalitních efektivních technologií další pozitivní efekty pro vlastníka a uživatele objektu. Jde zejména o zvýšení nezávislosti na potřebě paliv, lepší teplotní komfort, vyšší kvalitu vnitřního vzduchu při použití vhodného systému větrání a o snížení rizika navýšení provozních nákladů na energie při jejich zdražení.
Vydáno:  2013
Autor:  MPO ČR, Seven, o.p.s.

Metodika kontrol průkazů energetické náročnosti budov

Publikace je přednostně určena k metodickému a věcnému sjednocení kontrolní činnosti týkající se PENB prováděné dotčenými orgány státní správy při ochraně státních zájmů chráněných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Účelem je zajistit kvalitní a bezpečné provádění zákona, zejména udržení potřebné kvality energetických průkazů a energetických posudků podle tohoto zákona.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Jiří Šála, CSc., a kol.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Klimatologické údaje 2010 a 1. pol. roku 2011

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Nově jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2010 a první pololetí roku 2011, umožňující stanovení potřeby tepla a její
kontrolu. Publikace je určená pro zpracování energetických auditů, hodnocení demonstračních projektů, pro monitorování
a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project management s.r.o.

NÁKLADOVĚ OPTIMÁLNÍ ÚROVNĚMINIMÁLNÍCH POŽADAVKŮ NA ENERGETICKOU NÁROČNOST BUDOV

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické náročnosti budov zavádí pojem nákladově efektivních nebo nákladově optimálních úrovní energetické účinnosti či šířeji energetické náročnosti budov. Stanovuje povinnost členských států definovat minimální požadavky na energetickou náročnost budov a prvků budov. Tyto minimální požadavky by měly být stanoveny za účelem dosažení nákladově optimální rovnováhy mezi investicemi a náklady na energii uspořenými během životního cyklu budovy.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Sborník ČESKÉ ENERGETICKÉ A EKOLOGICKÉ STAVBY A PROJEKTY 2009 – 2010

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ
Publikace je sborník soutěže Český energeticko-ekologický projekt roku.
Klade si za cíl prezentaci nejen nejlepších nízkoenergetických a pasivních staveb a projektů oceněných odbornou porotou soutěže Český energeticko-ekologický projekt 2009, ale představit nejnovější trendy nízkoenergetického a pasivního stavění.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

Teplo a jak na to

Jak energteický komfort ovlivňuje náš život. Teplo … Další ze základních pojmů v energetice, který vnímáme, aniž bychom se jeho obsahem a definicí nějak zabývali. A dále energie – úspory. Valí se to na nás ze všech stran. Šetřit se musí. Už je jedno, jestli penězi, energií, v podstatě vším. I teplem.
Vydáno:  2011
Autor:  JMM CS, s.r.o.

Energetická náročnost budov

Publikace přehledným a srozumitelným způsobem objasňuje pojmy a stávající předpisy související s požadavky na energetickou náročnost budov. Vysvětluje obsah pojmů (průkaz energetické náročnosti budovy, energetický štítek obálky budovy, energetický audit, výpočet tepelných ztrát budovy, vyhodnocení termovizního měření či výpočet energetické náročnosti pro program Zelená úsporám) a rozdíly mezi nimi. Publikace je určena především pracovníkům stavebních úřadů, kteří se s touto problematikou ve své praxi setkávají. Zároveň chce pomoci drobným stavebníkům a soukromým investorům, kteří připravují projekt nové stavby či rekonstrukce domu.
Vydáno:  2009
Autor:  EkoWATT

Katalog typických stavebních detailů, část 2

Tato publikace obsahuje výkresy stavebních detailů s kvantifikací tepelných mostů. Ty jsou vyjádřeny jednak graficky zobrazením rozložení teplot v detailu a dále numericky pomocí teplotního faktoru, nejnižší povrchové teploty a lineárního činitele prostupu tepla. Publikace je určená projektantům, odborným poradcům, stavebníkům i široké
veřejnosti, která má zájem na kvantifikaci tepelných mostů.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Pasivní domy 2009

Obsáhlá publikace přibližuje pasivní domy obecně i prakticky. Ukázky zdařilých projektů, výpočty, konstrukce, vzduchotechnika, audit a další rady, zkrátka vše, co byste mohli chtít vědět o pasivníéch domech
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Pasivní dům - radost z bydlení

Pasivní dům poskytuje tepelné pohodlí v těch nejpřísnějších a celosvětově platných třídách komfortu. Díky úspoře tepla navíc nabízí perspektivu do budoucna. Brožura nabízí rady, jak postavit nový, nebo rekonstruovat starší dům na pasivní dům.
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Využití infrakamery a bezdotykových teploměrů ve stavebnictví – chyby a omyly

Publikace shrnuje základní znalosti a zkušenosti potřebné pro provádění diagnostiky staveb pomocí termokamery. Na konkrétních příkladech ukazuje jak neznalost či nevhodné nastavení může ovlivnit interpretaci výsledků měření, čtenáře seznamuje se základy diagnostiky s využitím termokamery. Publikace je určena stavebním fyzikům, zabývajícím se diagnostikou pomocí termokamery, a dále všem, kteří se s výsledky měření termokamerou setkávají,
ať již se jedná o laiky či odbornou veřejnost.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Analýza rekonstrukce rodinných domů na pasivní standard

V České republice je na 1,7 milionu rodinných domů. Téměř 90% bylo postaveno před rokem 1990 a nevyhovují požadavkům na tepelnou ochranu budov. Převážná část energie se spotřebovává na vytápění domů, ovšem pomocí promyšlených energeticky úsporných opatření lze snížit spotřebu energie u komplexně rekonstruovaných domů až o 90%.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Jak postavit nízkoenergetický dům

Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na energetickou spotřebu domu a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou výstavbou podle současných norem zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění. Publikace vysvětluje konstrukční zásady, obvodový plášt, větrání a vytápění v nízkoenergetickém domě a mnoho jiného.
Vydáno:  2008
Autor:  Ekowatt, s.r.o.

Metodika výpočtu energetické náročnosti budov

Metodika výpočtu je určena pro budovy, na které se vztahuje požadavek hodnocení energetické náročnosti budov podle požadavků zákona č. 406/2000 Sb. (pro nové budovy a budovy rekonstruované uvedené v odst. 2 § 6a zákona 406/2000 Sb). Metodika výpočtu stanovuje rozsah a detailní postup výpočtu pro stanovení energetické náročnosti budov podle současných platných právních a technických norem v rozsahu bilančního výpočtu celkové roční dodané energie do budovy. Metodika výpočtu řeší stanovení celkové roční dodané energie do budovy za předpokladu stanovení dílčích hodnot dodané energie.
Vydáno:  2008
Autor:  ČVUT Praha

Pasivní domy

Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Šetříme energii v domácnosti

Tato publikace Vám poskytne rady a tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energie, a tím i Vaše výdaje. Stále existuje řada možností, jak uspořit. Ty nejméně nákladné a ekonomicky nejvýhodnější úspory jsou spojeny se změnou uživatelského chování, ale přitom úspory energie neznamenají snížení životní úrovně
Vydáno:  2008
Autor:  SEVEn

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Infolisty - efektivní využívání energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma efektivní využití energie: Kombinovaná výroba elektřiny a tepla, úsporná opatření v rodinných a bytových domech, zásady výstavby nízkoenergetických domů, zásady výstavby pasivních domů, úsporné osvětlení a spotřebiče v domácnosti. Jsou zde základní informace o úsporách energií v bytových a rodinných domech, zateplování, osvětlení, volbě tarifu, energetickém štítkování spotřebičů a domů. Jsou zde základní technické údaje o jednotlivých technologiích a informace o související legislativě.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT

Tepelná ochrana budov - komentář k ČSN 73 0540

Komentář k tepelné ochraně budov je orientován na požadavky obsažené ve 2 části ČSN 73 0540. Ostatní části této normy jsou komentovány pouze v rozsahu nutném pro výklad komentovaných požadavků. U každého požadavku je vysvětlen jeho význam, vazby na navazující normy či předpisy a širší souvislosti.
Vydáno:  2007
Autor:  Jiří Šála, Lubomír Keim, Zbyněk Svoboda, Jan Tywoniak

Výpočet typických tepelných mostů a jejich minimalizace – 250 detailů

Publikace obsahuje výpočet cca 250 detailů tepelných mostů. Publikace je určena energetickým auditorům, projektantům, stavebním firmám i laikům. Přínosem publikace je především to, že se jedná o ucelený soubor většiny
typických detailů, které se na obvykle na stavbě nacházejí. Řešení jednotlivých detailů bylo konzultováno s prováděcími firmami, takže jde o detaily, které lze na stavbě na rozdíl od mnoha „vzorových“ detailů realizovat.
Vydáno:  2007
Autor:  Roman Šubrt a kol.

Elektronická verze Průvodce EU a OZE

Publikace je určena široké veřejnosti se zájmem o problematiku energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie především v oblasti individuálního bydlení a bytových domů. Většina informací je však aplikovatelná i v sektoru služeb, průmyslu a zemědělství.

Katalog technických řešení nízkoenergetických domů

Publikace obsahuje soubor technických řešení, vhodných pro použití v nízkoenergetických domech. Je zdůrazněna energetická bilance jako nástroj pro plánování energetiky domu. Pozornost je věnována jak tepelným ztrátám v konstrukcích, tak možnostem obnovitelných zdrojů pro krytí těchto ztrát: sluneční teplo, fotovoltaika, voda, vítr, biomasa. Publikace je přístupná rovněž on-line na stránkách www.ekowatt.cz.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Opravy a energetická certifikace bytových budov postavených v období 1945 - 1955

Náplní publikace je oprava a certifikace budov pro bydlení postavených v letech tzv. dvouletky a těsně po ní, které jsou charakterizované přechodem od tradiční zděné technologie k montované technologii. Vyskytují se proto stavební funkční díly i soustavy pro vytápění a přípravu teplé vody, které vyžadují specifické přístupy při jejich opravách vedoucím ke snížení spotřeby energie.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Vliv směrnice EPBD na spotřebu energie a životní prostředí v sektoru budov v ČR

Dokument obsahuje aktuální přehled o probíhající implementaci směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) v České republice, hodnotí současné bariéry implementace této směrnice. Součástí je také přehled o energetické náročnosti stávajícího bytového fondu v České republice a možnosti úspor energie a oxidu uhličitého v závislosti na provedených renovacích bytového fondu. Dále jsou zde uvedeny 3 příklady panelových budov, na kterých byly provedeny energetické audity a kde se porovnávají původní a EPBD metodiky.
Vydáno:  2006
Autor:  SEVEn

Užití EN norem pro výpočet tepla a využití primární energie

V publikaci je na příkladu budovy dokumentován výpočet potřeby tepla podle vybraných metod v českých podmínkách
s ohledem na věrohodnost výpočtu (tepelná ztráta, tepelné zisky, dynamika provozu, okrajové podmínky výpočtu a jejich dostupnost), složitost výpočtu a aplikaci pro užití v energetických auditech. V návaznosti na potřebu tepla jsou popsány a analyzovány navrhované metody pro výpočet potřeby tepla a následné ocenění využití prvotní energie a navržen možný postup výpočtu potřeby tepla pro energetický audit.
Vydáno:  2005
Autor:  STÚ-E, a. s.

4 x o tepelné izolaci budov

Publikace je určena především tepelným technikům, stavebním technikům, architektům, energetikům, energetickým auditorům, autorizovaným inženýrům, projektantům technických zařízení budov a studentům příslušných oboru.
Vydáno:  2004
Autor:  ČKAIT

Ekonomie energeticky úsporných opatření při uvažování odstranění zanedbané údržby budov

Ekonomické posuzování rentability návratnosti opatření na energeticky vědomou modernizaci budovy je vždy silně ovlivněno podílem nákladů, které je nutné vydat na údržbu budovy a k odstranění vzniklých vad a poruch budovy. Tyto náklady a jimi vyvolaná opatření nepřinášejí úsporu energie a musí být vynaloženy, nemá-li se stát budova nepouživatelnou. Publikace obsahuje přehled výběru typických funkčních dílů na a řešení budov bytových panelových,
bytových tradičních, rodinných domů, školní budovy tradiční a v technologii montovaného skeletu, administrativní budovy a budovy pro zdravotnictví v návaznosti na etapu 2002.
Vydáno:  2004
Autor:  STÚ-E, a. s.

Tepelné izolace v otázkách a odpovědích

Publikace Tepelné izolace domů v otázkách vychází z autorovy dlouholeté praxe energetického poradce. Její snahou je populární formou odpovědět na nejčastější dotazy, se kterými se autor při poradenství setkával. Jednotlivé otázky jsou
sestaveny tak, aby pokud možno v třinácti kapitolách plně pokryly běžné případy použití stavebních tepelných izolací.
Vydáno:  2004
Autor:  Energy Consulting

Sborník doporučených energeticky úsporných opatření na obvodových pláštích

Sborník doporučených technických řešení energeticky úsporných opatření na obvodových pláštích občanských budov je jedním z nástrojů pro podporu poradenství v oblasti energeticky vědomého provozu budov. Může usnadnit místní správě a provozovatelům orientaci v různých přístupech ke snižování spotřeby energie a ukázat v čem úsporné
možnosti spočívají a za jakých okolností lze úspor dosáhnout.
Vydáno:  1999
Autor:  STÚ-E, a. s.