Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Tepelná čerpadla, geotermální energie

ENERGETICKÉ ÚSPORY - Principy nízkoenergetické výstavby logistických a skladových areálů a průmyslových areálů a odhad potenciálu výstavby v těchto sektorech pro období 2020 – 2030

Česká republika jako jedna z nejprůmyslovějších zemí Evropské unie má i dnes, v roce 2020, vzhledem ke své struktuře hospodářství před sebou stále ještě mnohé úkoly, které se týkají především dopravní infrastruktury, digitalizace, a samozřejmě také i energetiky. A právě energetika - moderní, nízkoemisní, decentralizovaná, se zásadně větším zapojením obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely, bateriová uložiště, nebo bioplynové stanice, včetně komplexních energetiky úsporných řešení na objektech veřejných budov, jsou ze strany Národního centra energetických úspor vnímány jako hlavní nástroje vedoucí ke zlepšení situace v otázce snižování CO2 a dosahování vytýčeného cíle v roce 2030, kterým je minimálně 55% snížení produkce skleníkových plynů oproti roku 1990.
Vydáno:  2020
Autor:  NCEÚ

Energetická účinnost v českých zemích za posledních 100 let

Zabezpečení dostatku energie a její efektivní využití s minimálním dopadem na životní prostředí je pravděpodobně největší výzvou, před níž lidstvo stojí v 21. století. Klimatická změna se všemi důsledky je následkem rozvoje civilizace v uplynulých stoletích prakticky od počátku průmyslového využití parního stroje.
Vydáno:  2019
Autor:  MPO

Klimatologická data do 12/2018

Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodpovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech. Proto autoři odkazují na vysvětlivky v nich, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.

Klimatologická data 07/2017 až 06/2018

Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech a proto odkazuji na vysvětlivky v ní, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.

NÁVRH NASTAVENÍ POŽADAVKU NA VYUŽITÍ OZE PRO BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE PRO ÚČELY ÚPRAVY VYHLÁŠKY Č. 78/2013 SB., PŘÍPADOVÉ STUDIE

V návaznosti na práce na úpravě vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, návrhem na zavedení zpřísněného požadavku na budovy s téměř nulovou spotřebou od roku (pracovně) 2022 a diskuzi nad definicí budovy s téměř nulovou spotřebou v evropské směrnici o energetické náročnosti budov, je nezbytné provést parametrické nastavení požadavku na využití obnovitelných zdrojů energie u těchto novostaveb.
Vydáno:  2018
Autor:  Šance pro budovy

Centrální a decentrální výroba elektřiny a tepla

Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
Vydáno:  2017
Autor:  EGÚ Brno, a. s.

Klimatologická data 07/2016 až 06/2017

Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.

Opatření proti energetické chudobě v ČR

Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Vydáno:  2016
Autor:  SEVEN

KLIMATOLOGICKÁ DATA 2014-2015

U hodnocení dobře tepelně izolovaných budov a jejich porovnávání se skutečnou spotřebou energie na pokrytí tepelných ztrát je nutné vycházet nejen z rozdílných vnějších teplot v otopném období proti normovým hodnotám, ale i z rozdílného globálního záření proti hodnotám uvedeným v normě.
Uvedený závěr, který vychází z výpočtů provedených v rámci studie vlivu klimatických dat na spotřebu energie na vytápění, je nutné respektovat zejména tam, kde na porovnání skutečnosti a předpokladu závisí výsledek hodnocení provedených stavebních či jiných prací. Toto se týká zejména hodnocení programů EPC, dotačních programů a dalších obdobných situací.A
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roman Šubrt a kolektiv

Návrh modelových výpočtů lokálních energetických zdrojů

Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - ENERGETICKÝ AUDIT, ENERGETICKÝ POSUDEK

Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

UČEBNICE ENERGETICKÉHO SPECIALISTY - KONTROLY ÚČINNOSTI KOTLŮ A ROZVODŮ TEPELNÉ ENERGIE

Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Vydáno:  2015
Autor:  Ing. Roma Šubrt a kol.

Variantní posouzení scénářů dodávky tepla a el. energie ze zdrojů využívající fosilní paliva nebo OZE

Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ tematicky navazuje na předchozí publikaci „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny (KVET)“, zpracovanou v minulém roce, která popisuje stávající a výhledovou poptávku po teple a chladu v ČR včetně stávajících instalovaných KVET a návrhy dalších nově instalovaných KVET včetně bilančních údajů o jejich nově instalovaných elektrických a tepelných výkonech a množství dodané el. energie a tepla.
Publikace „Variantní posouzení dodávek elektřiny a tepla“ se od předchozí liší v tom, že posuzuje dodávky tepla nejen ze zdrojů KVET (teplárny), ale též ze zdrojů jen pro výrobu tepla (výtopny).
Vydáno:  2015
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Nové technologie a aplikace tepelných čerpadel rozšiřující možnosti jejich uplatnění (nejen) v podmínkách ČR

Jen málokterá technologie výroby tepla zažívá v posledních letech tak dynamický rozvoj, jakým jsou tepelná čerpadla. Podle statistik MPO se jejich počet i souhrnný tepelný výkon u nás zvýšil za posledních deset let více než osminásobně a na konci roku 2014 bude některý druh tepelného čerpadla využívat již okolo padesáti tisíc domácností a více než šest tisíc institucí.
Vydáno:  2014
Autor:  SEVEn Energy s.r.o.

ENERGETICKÉ HODNOCENÍ BUDOV

Odborná kniha Energetické hodnocení budov se vznikla pro potřeby energetických specialistů a výzkumných pracovníků z oblasti energetiky budov. Kniha je určena všem, kteří se zabývají problematikou energetického hodnocení stávajících a nově navrhovaných budov. Publikace shrnuje poznatky praktické a teoretické, z nichž některé jsou výsledkem samostatné vědecké práce autorů, které doposud nebyly nikde publikovány.
Vydáno:  2014
Autor: 

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

Faktory primární energie a jejich stanovení

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov požaduje převod veličin spotřeby energie stanovených na úrovni konečné spotřeby na tzv. primární energii, dle české energetické terminologie správně nazývané primární energetické zdroje. Tato transformace závisí na účinnosti výroby jednotlivých druhů energie. Volba správné metody a vstupních dat pro tento typ výpočtů je předmětem předkládané studie.

KATALOG CEN PRVKŮ A FUNKČNÍCH DÍLŮ STAVEBNÍCH KONSTRUKCÍ A SOUSTAV

Publikace obsahuje podklady pro stanovení investičních nákladů na funkční díly a soustavy TZB a jejich prvky a hodnoty nákladů na preventivní údržbu. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

Příprava podkladů pro akční plán

Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.

UŽITÍ OZE A REÁLNÝ PODÍL V ČESKÝCH BUDOVÁCH

Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

Zpráva o výpočtu nákladově optimálních úrovní minimálních požadavků na energetickou náročnost budov a prvků budov

Tato zpráva prezentuje výsledky nákladově optimalizačních výpočtů podle směrnice EP a Rady 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov.
Kromě hledání ekonomicky nejpříznivějšího stavu při co nejnižší spotřebě energie má zajištění nízké energetické náročnosti budovy formou zkvalitnění tepelně-technických parametrů obálky budovy a použití kvalitních efektivních technologií další pozitivní efekty pro vlastníka a uživatele objektu. Jde zejména o zvýšení nezávislosti na potřebě paliv, lepší teplotní komfort, vyšší kvalitu vnitřního vzduchu při použití vhodného systému větrání a o snížení rizika navýšení provozních nákladů na energie při jejich zdražení.
Vydáno:  2013
Autor:  MPO ČR, Seven, o.p.s.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Geotermální energie - zdroje, využití, technologie

Geotermální energie je označení pro různé druhy tepelných energií, které jsou spjaty s tělesem naší planety Země. Lidstvo se jí teprve v posledních sto letech začíná učit využívat, i když je pravdou, že již od dávnověku člověk třeba znal teplé či horké minerální prameny a jejich příznivé působeni na člověka.
Vydáno:  2011
Autor:  Ing. Vlastimil Myslil, CSc.

Mikrokogenerace – efektivní nástroj stability a bezpečnosti dodávek energie

Cílem této publikace je seznámit širší odbornou veřejnost s problematikou mikrokogenerace, jejími výhodami
ale i úskalími spojenými s realizací. Dalším cílem je prezentace možné úlohy v oblasti zvyšování stability a
bezpečnosti dodávek energie, současnou nabídkou těchto zařízení na trhu, technickými charakteristikami,
systémovými vlivy a nákladovosti.
Vydáno:  2011
Autor:  Energo Envi s.r.o.

Publikace obnovitelné zdroje energie 2011

Cílem této brožury je poskytnout ucelený rámcový přehled o obnovitelných zdrojích energie a ukázat možnosti úspor a výroby čisté energie.
Vydáno:  2011
Autor:  Krajská hospodářská komora Střední Čechy

Sborník ČESKÉ ENERGETICKÉ A EKOLOGICKÉ STAVBY A PROJEKTY 2009 – 2010

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ
Publikace je sborník soutěže Český energeticko-ekologický projekt roku.
Klade si za cíl prezentaci nejen nejlepších nízkoenergetických a pasivních staveb a projektů oceněných odbornou porotou soutěže Český energeticko-ekologický projekt 2009, ale představit nejnovější trendy nízkoenergetického a pasivního stavění.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

Teplo a jak na to

Jak energteický komfort ovlivňuje náš život. Teplo … Další ze základních pojmů v energetice, který vnímáme, aniž bychom se jeho obsahem a definicí nějak zabývali. A dále energie – úspory. Valí se to na nás ze všech stran. Šetřit se musí. Už je jedno, jestli penězi, energií, v podstatě vším. I teplem.
Vydáno:  2011
Autor:  JMM CS, s.r.o.

Vzdělávací průvodce nejen očima studentů

Ropa, uhlí, zemní plyn, biomasa, bioplyn, slunce, voda vítr, EVO, jádro a potenciál energetických úspor - 33 zajímavých míst v energetice a potenciál energetických úspor. Cílem tohoto produktu je populárně prezentovat celé průmyslové energetické odvětví a vzbudit tak zájem studentů středních škol o obor, který se potýká s nedostatkem pracovníků. Publikace je určena pro širokou veřejnost, energetické a environmentální poradce, učitele i žáky všech typů škol, kteří hledají nové informace a chtějí vědět víc.
Vydáno:  2011
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Pasivní domy 2009

Obsáhlá publikace přibližuje pasivní domy obecně i prakticky. Ukázky zdařilých projektů, výpočty, konstrukce, vzduchotechnika, audit a další rady, zkrátka vše, co byste mohli chtít vědět o pasivníéch domech
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Pasivní dům - radost z bydlení

Pasivní dům poskytuje tepelné pohodlí v těch nejpřísnějších a celosvětově platných třídách komfortu. Díky úspoře tepla navíc nabízí perspektivu do budoucna. Brožura nabízí rady, jak postavit nový, nebo rekonstruovat starší dům na pasivní dům.
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Pasivní domy

Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Infolisty - obnovitelné zdroje energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma využití obnovitelných zdrojů energie: sluneční teplo, fotovoltaika, voda, vítr, biomasa, tepelná čerpadla. Jsou zde základní informace o možnostech použití, přírodních a technických podmínkách instalace OZE, o vhodných způsobech aplikace.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT

Elektronická verze Průvodce EU a OZE

Publikace je určena široké veřejnosti se zájmem o problematiku energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie především v oblasti individuálního bydlení a bytových domů. Většina informací je však aplikovatelná i v sektoru služeb, průmyslu a zemědělství.

Katalog firem OZE 2006-7

Katalog firem působících v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vedle tištěné publikace je přístupný rovněž on-line na stránkách <a href="http://www.ekowatt.cz/cz/katalog_firem/" target="_blank">www.ekowatt.cz</a>.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Využití OZE v energetickém zásobování budov

Publikace poskytuje odborné informace o možnostech využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v budovách. Popsány jsou nejen nově využívané zdroje jako solární energie (termická i fotovoltaická), biomasa ve formě pelet a štěpky, kombinovaná výroba elektrické energie a tepla (KVET), ale také perspektivní zdroje jako jsou palivové články.
Vydáno:  2006
Autor:  Petr Kramoliš

Studie odezvy horninového masivu pro instalace tepelných čerpadel

Studie se zabývá problematikou odezvy horninového masivu v souvislostech s masivní instalací tepelných čerpadel s výměníky v podobě hlubokých podpovrchových vrtů. Úvodní část studie se zabývá oblastí geofyziky a specifikuje hydraulické a tepelně technické veličiny související výsledně s ekonomikou provozu tepelného čerpadla. Následuje soubor kapitol popisujících tepelná čerpadla a jejich dimenzování s ohledem na vlastnosti horninového podloží. Závěr studie je věnován popisu testu tepelné odezvy horninového masivu a technického řešení reálného experimentu.
Vydáno:  2005
Autor:  VŠB - Technická univerzita Ostrava

Informační listy

Informační listy demonstračních projektů na využití OZE.
Vydáno:  2001
Autor:  RAEN

Tepelná čerpadla

Tato publikace byla zpracována za finanční podpory ČEA a má sloužit k doplnění informace o tepelných čerpadlech v publikacích ČEA jíž obsažených. Je určena pro poradenství a tomu je přizpůsoben i rozsah výkladu. Jsou zde uvedeny principy a příklady, ze kterých je možné odvodit závěry.
Vydáno:  2001
Autor:  Veneta Zlatareva

Metody hodnocení vhodnosti a výtěžnosti obnovitelných zdrojů energie

Zpracování jednotlivých metod hodnocení vhodnosti a výtěžnosti OZE pro účely energetických bilancí a energetické statistiky a pro účely regionálního územního plánování, např. územních energetických konceptů. Cílem práce je
ucelená metodika hodnocení pro jednotlivé OZE a pro různé stupně a potřeby využití.
Vydáno:  2000
Autor:  EkoWATT

Výběr optimálních lokalit obnovitelných zdrojů energie

Cílem práce je podat základní informace o výběru optimálních lokalit pro využití obnovitelných zdrojů energie v podmínkách ČR. Obnovitelné zdroje energie (dále OZE) jsou zdroje, které pro svoji činnost využívají nevyčerpatelné přírodní zdroje energie.
Vydáno:  2000
Autor:  EkoWATT

Vytápění tepelnými čerpadly

Cílem dokumentu je podat základní informace o možnosti použití tepelných čerpadel pro vytápění rodinných a bytových domů. Oslovit by měl zejména potenciální zákazníky o instalaci tepelných čerpadel, dále pak zpracovatele energetických koncepcí měst a obcí a energetické auditory.
Vydáno:  2000
Autor:  CityPlan spol. s r.o.