Odborné publikace
V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.
Publikace k tématu
Publikace k tématu: Dotace a financování projektů
Pro Česko vyplývá z aktualizované směrnice o energetické účinnosti 2018/2002 řada závazků. Do roku 2030 musí přispět k dosažení celkového cíle zvýšení energie energetické účinnosti o 32,5 % oproti referenčnímu scénáři z roku 2007. Možná absorpční kapacita budov vládního sektoru pro realizaci úspor energie v období 2021–2030 dosahuje výše 24,2 mld. Kč. Vhodný zdroj financování těchto renovací jsou prostředky Modernizačního fondu, využívající výnosy z prodejů emisních povolenek.
Existuje mnoho zdrojů podrobných informací o tom, jak připravovat veřejné zakázky.
Orientovat se v nich nebývá jednoduché, především v případě, kdy pro zadavatele není příprava veřejných zakázek souvisejících s rekonstrukcemi nebo výstavbou budov denním chlebem.
Tato brožura má za cíl shrnout již zpracované a vcelku rozsáhlé podklady do přehledu, který má pomoci se zorientovat v mnoha aspektech, které jsou pro vznik kvalitního díla zásadní. Dozvíte se, co je to šetrná budova a jak k ní směřovat, a to třeba i postupnými kroky v případě rekonstrukcí.
V návaznosti na práce na úpravě vyhlášky č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, návrhem na zavedení zpřísněného požadavku na budovy s téměř nulovou spotřebou od roku (pracovně) 2022 a diskuzi nad definicí budovy s téměř nulovou spotřebou v evropské směrnici o energetické náročnosti budov, je nezbytné provést parametrické nastavení požadavku na využití obnovitelných zdrojů energie u těchto novostaveb.
Jak již název odpovídá, věnuje se tato publikace doplnění nařízení Evropské komise č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES o požadavcích na ekodesign větracích jednotek a to formou otázek a odpovědí. Publikace vychází ze stávající platné evropské legislativy a souvisejících studií a dokumentů. Otázky a odpovědi vznikly překladem textu vydaného v únoru 2017 sdružením společností EVIA a Eurovent.
Publikace obsahuje 4 úvodní strany, 66 stran vlastních otázek a odpovědí, 7 stran indexu, a v příloze 19 stran vlastního nařízení.
Věříme, že tato publikace bude platnou pomůckou při řešení nejasností spojených s požadavky na ekodesign větracích jednotek. Zároveň bude zásadním podkladem pro přípravu dalších národních dokumentů a výkladů.
Publikace představuje odpady jako významný zdroj energie. Problematika využití odpadů jako zdroje energie je zkoumána z hlediska jejich zakotvení v české i evropské legislativě v souladu s hierarchií nakládání s odpady.
Publikace poskytuje návod jak systematický hodnotit měkké nástroje tak, aby byl zřejmý jejich přínos pro plnění cílů v rámci směrnice o energetické účinnosti a také jejich přínos pro další nastavení nástrojů energetické efektivnosti. Obecné postupy hodnocení jsou podrobně testovány na dvou vybraných nástrojích realizovaných v České republice – energetickém poradenství EKIS a vzdělávacích seminářích v oblasti energetické efektivnosti.
Návod postupu při realizaci výstavbových projektů metodou dodávky Design & Build pro zadavatele postupující podle zákona o zadávání veřejných zakázek, a to se zaměřením na zvýšení energetické účinnosti staveb.
Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů definuje energetické služby a stanoví povinné formální i obsahové náležitosti smlouvy o energetických službách, požadavky na smlouvu o energetických službách určených veřejnému zadavateli jsou přísnější (dále též „EPC“ projekty).
Publikace je určena pracovníkům veřejné správy a dalším, kteří se touto problematikou profesně zabývají.
Studie se zabývá zhodnocením stávajících realizací systémů nuceného větrání s rekuperací tepla v rodinných a bytových domech v České Republice.
Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb. Z ustanovení Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2012/27/EU o energetické účinnosti vyplývá povinnost členských států zavést a využívat systémy kvalifikace, akreditace a certifikace v oblasti poskytování energetických služeb, energetického managementu a v oblasti instalace prvků budov souvisejících s energií.
Je jen málo dalších oborů, které by vyžadovaly tak multidisciplinární přístup, jako je energetický management. Není podstatné, zda za základ položíme elektroenergetiku, elektrotechniku nebo stavební obory. Tyto všechny dovednosti mohou však zůstat nevyužity, pokud za sebou energetický manažer nemá podporu vedení kraje, města, či příspěvkové organizace a jasný a silný mandát k výkonu své funkce.
Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Příručka pro zadavatele veřejných zakázek na energeticky efektivní budovy obsahuje detailní popis jednotlivých fází přípravy a realizace veřejné zakázky, různých stupňů projektové přípravy a technických kritérií, sloužících jako technické předpoklady a hodnotící kritéria. Zároveň se jedná o dokument, který bude pro svého uživatele srozumitelný, přístupný a bude poskytovat návod jak postupovat, a v jaké fázi přizvat relevantní odborníky.
Výstupem projektu je publikace Energetické služby se zaručeným výsledkem (EPC) – Příručka pro veřejné zadavatele a vzorová smlouva o energetických službách určených veřejnému zadavateli.
příručka pro majitele a provozovatele soustav veřejného osvětlení
Publikace je určená pro zpracování průkazů energetické náročnosti budov, energetických auditů a posudků, hodnocení projektů, pro monitorování a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) zpracovaný podle vyhlášky č.78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov, užívá výpočet referenční budovy. V příloze č. 1 vyhlášky se uvádějí parametry a hodnoty referenční budovy. Pro výpočet potřeby tepla pro přípravu TV (rozumí se na výtokovém místu) nejsou uvedeny žádné referenční hodnoty a je na vůli energetického specialisty, jak tuto hodnotu stanoví. Pro PENB má však hodnota potřeby tepla pro přípravu TV značný význam, neboť u stávajících neopravených budov činí 25 až 35 % dodané potřeby tepla, u energeticky vědomě modernizovaných cca 50%. Významná je také uživatelská změna odběru studené vody, kdy došlo k poklesu ze 153 l vody na osobu na současných průměrných 95 l/osobu.
Pro zpracování samotných PENB, ale také pro jejich kontrolu prováděnou SEI, byly shrnuty současné legislativní požadavky a postupy stanovení potřeby TV. Byly doplněny poznatky o zahraničních hodnotách měrné potřeby TV.
ZKUŠENOSTI A DOPORUČENÍ PRO JEJICH ÚSPĚŠNOU IMPLEMENTACI V PRŮMYSLU
Smyslem publikace je představit hlavní zásady pro řádné zavádění systému energetického managementu a za pomoci konkrétních příkladů i zprostředkovat reálné zkušenosti s jeho nasazením, a to s důrazem na oblast průmyslu.
Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014.
Praktické ukázky a energetické zhodnocení provedených energetických opatření, nákladů a výnosů. Publikace je určena zejména pro zřizovatele škol a mateřských škol.
Vydáno: 2015
Autor: Ing. Luděk Steffl, CSc., Ing. Jiří Sedláček
U hodnocení dobře tepelně izolovaných budov a jejich porovnávání se skutečnou spotřebou energie na pokrytí tepelných ztrát je nutné vycházet nejen z rozdílných vnějších teplot v otopném období proti normovým hodnotám, ale i z rozdílného globálního záření proti hodnotám uvedeným v normě.
Uvedený závěr, který vychází z výpočtů provedených v rámci studie vlivu klimatických dat na spotřebu energie na vytápění, je nutné respektovat zejména tam, kde na porovnání skutečnosti a předpokladu závisí výsledek hodnocení provedených stavebních či jiných prací. Toto se týká zejména hodnocení programů EPC, dotačních programů a dalších obdobných situací.A
Společně s Českou bankovní asociací iniciovala Šance pro budovy přípravu této metodiky. Na základě dostupných podkladů a studií tak byl zpracován přehled, který zohledňuje různé aspekty dopadů energetické efektivity do možností retailového financování energeticky úsporných nemovitostí.
Zpracovatelem externích podkladů byla poradenská společnost KPMG Česká republika.
Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.
Směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU zavádí společný rámec opatření na podporu energetické účinnosti v EU s cílem zajistit do roku 2020 splnění hlavního 20% cíle EU pro energetickou účinnost a vytvořit podmínky pro další zvyšování energetické účinnosti i pro další cíle v letech 2030 a 2050.
Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Studie analyzuje potenciál úspor v budovách ČR se zaměřením na budovy mimo rezidenční sektor. Cílem studie je stanovení možné úspory konečné spotřeby energie těchto budov a investiční náročnosti dosažení této úspory.
Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.
Publikace zkoumá závislost ekonomické efektivity na investičních a provozních nákladech energeticky úsporné výstavby na příkladu rodinného domu.
Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Projekty řešené metodou EPC jsou charakteristické tím, že vybraná firma energetických služeb navrhne a následně nainstaluje vhodná opatření zefektivňující výrobu, distribuci a spotřebu energie u konečného spotřebitele energie. Smluvní vztah obvykle trvá od šesti do deseti let a po tu dobu dochází k postupnému splácení vynaložených investičních prostředků z úspor provozních nákladů, které jsou projektem generovány.
Studie o vhodném nastavení výše podpory pro výrobu elektřiny z odpadů.
Cílem publikace je poskytnout přehled o možnosti komplexního řešeni energeticky úsporných projektů v budovách převážně státního sektoru a to v návaznosti na možnost využiti stávajících dotačních titulů, které jsou v České republice poskytovány na energeticky úsporné projekty.
Úsilí o snížení spotřeby energie, snížení nákladů na ni nebo úsilí o využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů neochabuje. Jedním z důkazů je nedávný (2011) vznik celosvětově platné normy ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií. Ta, jako ostatně každá norma, je zhutněnou zkušeností, návodem na zavedení uceleného systému cíleného na optimální hospodaření s energií. Publikace je určena těmto osobám:
•členům rad krajů a (statutárních) měst
•vedoucím odborů správy majetku, investic, životního prostředí
•energetickým manažerům krajů a (statutárních) měst, nemocnic a příspěvkových organizací
•vedoucím odborných komisí úřadů
•energetickým manažerům neveřejných institucí.
Metoda EPC je jedním z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích. V publikaci je navržen postup realizace projektů u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu se pravidly a zásadami státního rozpočtu. Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.
Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.
Publikace obsahuje rozbor, vymezení a ověření parametrů „REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE“ podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU zapracované do české legislativy. Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno: 2013
Autor: STU-É
Publikace je zaměřena na problematiku analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatřením na podporu zvyšování účinnosti systémů vytápění a chlazení a to zejména ve statutárních městech, kde je různorodá struktura předmětných systémů, počínaje individuálními až po centralizované.
Za tím účelem je provedena vzorová analýza nákladů a přínosů centrální a decentrální koncepce zásobování teplem a chladem, respektující všechny dostupné zdroje nabídky ve vztahu k poptávce, včetně volby parametrů topného média a primárních zdrojů energie. Produkt je určen energetickým manažerům a konzultantům středisek EKIS.
Počet vydávaných průkazů energetické náročnosti budovy (PENB) v současnosti roste a význam PENB se zvyšuje v souvislosti s povinností přikládat PENB nejen v dokladové části dokumentace pro stavební povolen ale i při prodeji a pronájmu nemovitostí, kde ovlivňuje i její tržní hodnotu. Důsledkem toho je vývoj komerčních i nekomerčních výpočtových nástrojů, které v různé míře řeší tento výpočet a pomáhají zpracovateli PENB (tento výpočet provést. Na trhu se objevují a budou objevovat výpočetní pomůcky od jednoduchých on-line pomůcek určených ke zpracování dílčích výpočtů až po komplexní nástroje, jejichž výstupem je kompletní průkaz energetické náročnosti budovy obsahující textovou i grafickou část PENB.
Za výsledky uvedené v PENB nese plnou zodpovědnost energetický specialista bez ohledu na použitý výpočtový nástroj. S ohledem na význam výpočtu je však nutné
energetickým specialistům poskytnout možnost ověření si funkčnosti používaného výpočtového nástroje nezávislým otestováním a vývojářům výpočtových nástrojů poskytnout jednotnou metodiku ověření, zda algoritmy a postupy jejich výpočtu dávají relevantní výsledky.
Vydáno: 2013
Autor: ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov
Zpracování vybraných vzorových projektů zvyšování účinnosti užití energie při výrobě a distribuci energie v malých a středních podnicích. Produkt je určen především vlastníkům a manažerům středních a malých podniků a konzultantům středisek EKIS.
Publikace má za cíl shrnout fakta o biometanu a je určena k osvětové a informační činnosti převážně těm, kteří se zabývají výrobou bioplynu, ale i zájemcům
z řad odborné a laické veřejnosti.
Zákon č.318/2012 ze dne 19.7.2012, jenž nabývá účinnost 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.
Navrhování kvalitních budov není problémem výlučně technickým, ale ve značné míře problémem společenským – jak budou nová řešení přijata, jak se podaří zpřísnit energetické požadavky, jak se nastaví motivující daňová zvýhodnění nebo dotační programy, pokud budou v nějaké míře potřebné.
Zákon č.318/2012, jenž nabývá účinnosti 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci a ověření úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.
Publikace obsahuje metodiku postupu vyhotovení energetického posudku pro dva v zákoně definované případy, kdy stavebník, společenství vlastníků jednotek nebo vlastník budovy nebo energetického hospodářství musí zajistit vypracování energetického posudku.
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou jsou zaměřeny na snižování provozních především energetických nákladů ve stávajících budovách bez vlastních investic. Mimořádně vhodné pro obce a kraje.
Anglicky.
Třetí publikace z řady Energy for Sustainable Development (předešlé vyšly v roce 2005 a 2010) obsahuje soubor vědeckých příspěvků českých a rakouských autorů většinou aktivně působících v rámci Česko-rakouské expertní skupiny pro energetiku (CZ-AT EEG).
The third book titled Energy for Sustainable Development (the other two were published in 2005 and 2010) contains a selection of papers by Czech and Austrian authors mostly active in the CZ-AT EEG (Czech-Austrian Energy Expert Group).
Publikace je určena všem zadavatelům podlimitních i nadlimitních veřejných zakázek a nákupů na státní, regionální nebo místní úrovni, pokud zakázka vyvolává následnou spotřebu energie.
Publikace je určena všem zadavatelům podlimitních i nadlimitních veřejných zakázek a nákupů na státní, regionální nebo místní úrovni, pokud zakázka vyvolává následnou spotřebu energie.
V rámci publikace je navržena metodika využití metody EPC jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích ve veřejné sféře, zejména ve státním sektoru. V publikaci je navržen postup realizace projektů metodou EPC u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu s pravidly a zásadami státního rozpočtu. Součástí publikace je proto také podrobná analýza současného legislativního rámce.
Studie analyzuje efektivnost vybraných programů na podporu energetické efektivnosti z hlediska teorie transakčních nákladů. Do hodnocení je tedy zahrnuta nejen výše alokovaných prostředků, ale také další náklady vznikající jak na straně administrátorů programů, tak na straně žadatelů a příjemců dotace.
Cílem publikace je zajištění efektivního využití státních prostředků vynakládaných prostřednictvím Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie –Programu EFEKT- v oblasti úspor elektrické energie v osvětlovacích soustavách veřejného osvětlení.
Hlavním cílem publikace je seznámit zájemce se základními principy v oblasti renovací a rekonstrukcí občanské zástavby, především pak rodinných domů. Tato potřeba je dána především stárnoucím
stavebním fondem v České republice a nevyhovujícím stavem občanské zástavby v oblasti kvality vnitřního prostředí a energetické náročnosti, která vede i k neúnosnému zatěžování životního prostředí, a ve svém důsledku také rodinných financí. Velkým impulzem k řešení oblasti energetické náročnosti budov jsou také nejrůznější formy podpory a dotací, které jsou na úsporná opatření poskytovány. Aktuální seznam dotací v oblasti snižování energetické náročnosti budov, které můžete čerpat, lze vyhledat prostřednictvím webových stránek příslušných organizací uvedených v seznamu doporučených zdrojů informací na konci této publikace.
Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Účelem databáze je poskytnout zájemcům o úspory energie a nákladů na energii rychlý přístup k informacím o společnostech energetických služeb, principu těchto služeb, ale zejména o konkrétních realizovaných projektech včetně uvedení kontaktních jmen a adres realizátorů i objednatelů takových projektů, informace o postupu výběru a realizace, technických a ekonomických parametrech a přínosech projektů apod.
Informační listy projektů SAVE a ALTENER II podpořených z programu Itelligent Energy.
Účelem databáze je poskytnout zájemcům o úspory energie a nákladů na energii rychlý přístup k informacím o společnostech energetických služeb, principu těchto služeb, ale zejména o konkrétních realizovaných projektech včetně uvedení kontaktních jmen a adres realizátorů i objednatelů takových projektů, informace o postupu výběru a realizace, technických a ekonomických parametrech a přínosech projektů apod.
Informační listy o demonstračních projektech využití OZE a kogenerace, podpořených z dotačního programu ČEA.
V níže uvedených databázích naleznete projekty realizované v České republice metodou EPC (Energy Performance Contracting) nebo EC (Energy Contracting). Projekty jsou řazeny abecedně dle názvu projektu, přičemž vyšší prioritu mají projekty, k nimž je k dispozici fotodokumentace. Chcete-li se dozvědět podrobnější informace o jednotlivých projektech a jejich přínosech – např. o výši investice, době životnosti projektu, celkovém ekonomickém přínosu projektu apod., klikněte na příslušný projekt.
Účelem databáze je poskytnout zájemcům o úspory energie a nákladů na energii rychlý přístup k informacím o společnostech energetických služeb, principu těchto služeb, ale zejména o konkrétních realizovaných projektech včetně uvedení kontaktních jmen a adres realizátorů i objednatelů takových projektů, informace o postupu výběru a realizace, technických a ekonomických parametrech a přínosech projektů apod.
Informační listy demonstračních projektů na využítí obnovitelných zdrojů energie, podpořených z dotačního programu ČEA.
Informační listy demonstračních projektů na úspory energie a využítí obnovitelných zdrojů energie, podpořených z dotačního programu ČEA.
Publikace předkládá analýzu jednotlivých kroků přípravy a realizace projektů energetických úspor se zaměřením na projekty realizované metodou/službou Energy Performance Contracting (EPC) a Energy Contracting (EC), nazývané v EU jako financování třetí stranou. Společnosti, které tento typ služeb nabízejí, se nazývají často firmami energetických služeb. Obě uvedené metody umožňují soukromé investování do majetku státu s následným postupným splácením technického zhodnocení předmětného díla.
Metody financování energetických projektů.
Cílem příručky je seznámit střediska EKIS s problematikou využití biomasy jako obnovitelného zdroje energie ve venkovském prostoru s financováním pomocí předvstupního programu SAPARD. Obsahuje řadu podkladů o teoretickém potenciálu biomasy z resortu zemědělství jsou rozpracovány do úrovně NUTS 4 tj. do okresů. Příručka si klade za cíl poskytnout zpracovatelům reálný podklad pro hodnocení energetických územních studií na úrovni okresu a sídel a upozorňuje na změny v českém zemědělství v předvstupním období a po období vstupu do EU u hlavních plodin pro energetické využití.
Vydáno: 2000
Autor: Helena Součková
Informační listy demonstračních energetických projektů podpořených z dotačního programu ČEA.
Vyhodnocení demonstračních projektů realizovaných se státní podporou - Programy ČEA 1997
Vydáno: 1999
Autor: Energetická sekce
Informační listy demonstračních projektů na využítí obnovitelných zdrojů energie a kogenerace, podpořených z dotačního programu ČEA.
Cílem je zlepšit informovanost odborné i laické veřejnosti o projektech požadujících podporu od ČEA a jejich charakteristických hodnotách. Na základě jejich vyhodnocení a pomocných výpočtů bylo analyzováno dosažení
požadovaných kritérií, potenciál úspor primární energie, efektivnost vynaložených prostředků, a makroekonomické přínosy, které lze realizací projektů získat.
Vyhodnocení demonstračních rojektů realizovaných se státní podporou v rámci Programu ČEA v letech 1993 a 1994.
Vyhodnocení demonstračních rojektů realizovaných se státní podporou v rámci Programu ČEA v letech 1994 a 1995.
Práce analyzuje snížení emisí z realizace projektů ČEA s celkovými emisemi za malé a střední zdroje znečišťování ovzduší.
Vydáno: 1998
Autor: Nadace Projekt Sever