Odborné publikace
V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.
Publikace k tématu
Publikace k tématu: Energie v obcích, městech, regionech
Celý systém vzdělávacího obsahu je zaměřen na nastavení systému pro řízení provozu a inovací podpůrných (energetických) služeb samospráv a na využití synergie spolupráce samospráv mezi sebou (VUC, NUC, významné investoři).
Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodpovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech. Proto autoři odkazují na vysvětlivky v nich, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.
Tato klimatologická data obsahují několik různých sekvencí dat, které je možné využívat pro práci energetického specialisty. Na 2. až 6. listu jsou jednak primární klimatologická data a pak částečně dopočítávané údaje. V dalších listech pak jde jednak o převzaté údaje a dále o dopočítávané údaje. Pro přesnější výpočty doporučujeme vyházet pouze z primárních dat, která jsou přesná, za dopočítávané a převzaté údaje nelze nést zodovědnost. Tato publikace navazuje na publikace zpracovávané v předchozích letech a proto odkazuji na vysvětlivky v ní, kde je uvedeno jak s průměrnými teplotami zacházet, co to vůbec je apod. Je tam také uvedeno, kde se vzaly některé údaje, které dále přebíráme do této publikace. Proti předchozím sledováním klimatologických dat jsme se rozhodli, že se pokusíme srovnat sledované oblasti s oblastmi uvedenými v normě. Věnujeme se i globálnímu slunečnímu záření, které nabývá na stále větším významu. Pro lokalitu Hradec Králové jsou uvedeny hodnoty globálního slunečního záření za roky 2004 až 2015. Pro období 07-2015 až 06-2018 jsou uvedeny hodnoty ze 7 stanic po celé ČR.
Publikace představuje odpady jako významný zdroj energie. Problematika využití odpadů jako zdroje energie je zkoumána z hlediska jejich zakotvení v české i evropské legislativě v souladu s hierarchií nakládání s odpady.
Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.
Návod postupu při realizaci výstavbových projektů metodou dodávky Design & Build pro zadavatele postupující podle zákona o zadávání veřejných zakázek, a to se zaměřením na zvýšení energetické účinnosti staveb.
Tato publikace se zabývá metodou EPC z pohledu zadavatele, kterým je většině případů některá z veřejných institucí.
Tato příručka vznikla na základě požadavků z praxe, neboť v oblasti veřejného osvětlení dlouhodobě chyběla „skripta“ shrnující obecně známé záležitosti dostupné z mnoha a která by současně reagovala na bouřlivý vývoj v oblasti světelných LED zdrojů, tzv. chytrého a dynamického osvětlování a dalších technologických možností.
Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů definuje energetické služby a stanoví povinné formální i obsahové náležitosti smlouvy o energetických službách, požadavky na smlouvu o energetických službách určených veřejnému zadavateli jsou přísnější (dále též „EPC“ projekty).
Publikace je určena pracovníkům veřejné správy a dalším, kteří se touto problematikou profesně zabývají.
Publikace prezentuje odborné veřejnosti, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci uvedené směrnice do českých právních předpisů, výsledky přepočtu vstupů nákladově optimalizačních výpočtů. Tyto výpočty nákladového optima různých typů budov mají reprezentovat podklad užitý při nastavení výpočtových parametrů a hodnotících kritérií. Publikace by měla zároveň sloužit pro propagaci nákladově optimálního řešení budov pro odbornou veřejnost.
Cílem projektu bylo připravit ekonomickou analýzu daňového zvýhodnění energeticky úsporných budov jako podklad pro další diskuzi nad dodatečnými opatřeními pro plnění českého cíle na úsporách energie do roku 2020.
Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb. Z ustanovení Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2012/27/EU o energetické účinnosti vyplývá povinnost členských států zavést a využívat systémy kvalifikace, akreditace a certifikace v oblasti poskytování energetických služeb, energetického managementu a v oblasti instalace prvků budov souvisejících s energií.
1. Je nutné vytvářet pozici energetika v organizaci veřejné správy či samosprávy?
2. Jaké jsou požadavky na energetického manažera (Průřez typickým dnem energetického manažera)
3. Jakým způsobem provádět rozúčtování spotřeby energie?
4. Jak stanovit optimální odběrný diagram?
5. Jak provádět optimalizaci OM?
6. Jak správně připravit projekt rekonstrukce s ohledem na budoucí provozní náklady po technické stránce?
7. Jak připravit parametry zadávací dokumentace pro zohlednění provozních nákladů?
8. Pomůže v běžné praxi správců budov, investičních techniků a je nezbytnou pomůckou pro energetické manažery.
9. Elektronická podoba publikace umožnuje jednoduše pomocí odkazů přistoupit k podrobnějším informacím u jednotlivých témat.
Je jen málo dalších oborů, které by vyžadovaly tak multidisciplinární přístup, jako je energetický management. Není podstatné, zda za základ položíme elektroenergetiku, elektrotechniku nebo stavební obory. Tyto všechny dovednosti mohou však zůstat nevyužity, pokud za sebou energetický manažer nemá podporu vedení kraje, města, či příspěvkové organizace a jasný a silný mandát k výkonu své funkce.
Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.
Manuál je souborem doporučení, jak postupovat při aplikaci zákonných povinností - cílem manuálu je sjednocení uvádění klasifikační třídy ukazatele energetické náročnosti budovy (ENB) v informačních a reklamních materiálech.
Hlavním cílem studie je návrh možných opatření proti energetické chudobě v ČR, a to včetně návrhu programu podpory, nebo modifikace stávajícího, tak aby přispěl k redukci energetické chudoby, která se stává stále naléhavějším tématem.
Tato publikace je výběrem z monografie zpracovávané na ČVUT při přípravě nových programů zaměřených na plánování a řízení sídel
Vydáno: 2016
Autor: kolewktiv autorů
Výstupem projektu je publikace Energetické služby se zaručeným výsledkem (EPC) – Příručka pro veřejné zadavatele a vzorová smlouva o energetických službách určených veřejnému zadavateli.
příručka pro majitele a provozovatele soustav veřejného osvětlení
Absorbční kapacity investičních dotačních titulů v oblasti energetické efektivity a využití OZE a DZE. Energeticky úsporná opatření pro školy a školky a obecní úřady v průběhu let 2004 – 2014.
Praktické ukázky a energetické zhodnocení provedených energetických opatření, nákladů a výnosů. Publikace je určena zejména pro zřizovatele škol a mateřských škol.
Vydáno: 2015
Autor: Ing. Luděk Steffl, CSc., Ing. Jiří Sedláček
Cílem publikace je obecně zmapovat vývoj provozu výtopny v Hartmanicích a výtopny v Kašperských Horách.
Kniha je určena pro širokou veřejnost, jako doplňková literatura pro střední a vysoké školy technického zaměření, rovněž i pro odbornou veřejnost, zejména energetiky, projektanty, i veřejnoprávní subjekty, které řeší nebo budou řešit či schvalovat technické návrhy, projekty na nové zdroje, rekonstrukci stávajících zdrojů či jejich výměnu a začleňování do energetických soustav.
U hodnocení dobře tepelně izolovaných budov a jejich porovnávání se skutečnou spotřebou energie na pokrytí tepelných ztrát je nutné vycházet nejen z rozdílných vnějších teplot v otopném období proti normovým hodnotám, ale i z rozdílného globálního záření proti hodnotám uvedeným v normě.
Uvedený závěr, který vychází z výpočtů provedených v rámci studie vlivu klimatických dat na spotřebu energie na vytápění, je nutné respektovat zejména tam, kde na porovnání skutečnosti a předpokladu závisí výsledek hodnocení provedených stavebních či jiných prací. Toto se týká zejména hodnocení programů EPC, dotačních programů a dalších obdobných situací.A
Cílem této studie je návrh modelových výpočtů zdrojů tepla pro potřeby energetických auditů a posudků: kotle, kogenerační jednotky a tepelného čerpadla. Práce reaguje na časté chyby v energetických auditech, kdy např. při instalaci TČ za fosilní zdroj není uvažován nárůst el. energie, případně při instalaci kogeneračních jednotek (KGJ) není uvažován nárůst spotřeby plynu apod.
Směrnice o energetické účinnosti 2012/27/EU zavádí společný rámec opatření na podporu energetické účinnosti v EU s cílem zajistit do roku 2020 splnění hlavního 20% cíle EU pro energetickou účinnost a vytvořit podmínky pro další zvyšování energetické účinnosti i pro další cíle v letech 2030 a 2050.
Energetický audit, energetický posudek.
Tato učebnice specialisty EA + EP není a nemůže být kompletní, neboť jde o multidisciplinární činnost zasahující do mnoha oborů, např. právo, ekonomika, pozemní stavby, technická zařízení budov, elektrotechnika, vzduchotechnika, hydrologie, strojírenství a dále dle konkrétního předmětu energetického auditu všechny další obory jako např. potravinářství, metalurgie, papírenství…….
Při zvažování, jak tuto publikaci pojmout, bylo možné zvolit mnoho cest. Nakonec byla zvolena cesta vycházející z několikaleté zkušenosti ze zkoušek energetických specialistů. V publikaci se tedy věnujeme spíše opomíjeným tématům, která však mají podstatný vztah k energetickému auditorství.
Cílem publikace je obecně zmapovat legislativu a praxi vztahující se k zjišťování účinnosti kotlů a tepelných rozvodů dle Vyhlášky 194/2013 Sb. a seznámit energetické specialisty se zaměřením na kontrolu kotlů a otopných soustav se základy, které by měli znát (často se jedná i o učivo základních škol, bohužel mnoho praktiků již tyto vědomosti pozapomnělo a neuvědomují si, že patří k jejich profesi a jejich profese z nich vychází. Jako studijní literaturu je nutno doporučit zákon 406/2000 Sb., odbornou literaturu a normy.
Cílem práce je vytvoření ukázkového energetického auditu soustavy veřejného osvětlení, vytvořeného dle platné legislativy vyhl. č. 480/2012 Sb. o energetickém auditu a posudku.
Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.
Odborná kniha Energetické hodnocení budov se vznikla pro potřeby energetických specialistů a výzkumných pracovníků z oblasti energetiky budov. Kniha je určena všem, kteří se zabývají problematikou energetického hodnocení stávajících a nově navrhovaných budov. Publikace shrnuje poznatky praktické a teoretické, z nichž některé jsou výsledkem samostatné vědecké práce autorů, které doposud nebyly nikde publikovány.
Vydáno: 2014
Autor:
Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Cílem této publikace je přinést mezi oborový vhled do technicky poměrně úzce zaměřené problematiky. Systémy CZT jsou styčný m bodem stavebního inženýrství, teplárenství, ekonomie a koneckonců i sociologie, protože se týkají obrovského počtu lidi – asi třetina obyvatel ČR žije v panelových domech, které jsou většinou napojeny na CZT.
Projekty řešené metodou EPC jsou charakteristické tím, že vybraná firma energetických služeb navrhne a následně nainstaluje vhodná opatření zefektivňující výrobu, distribuci a spotřebu energie u konečného spotřebitele energie. Smluvní vztah obvykle trvá od šesti do deseti let a po tu dobu dochází k postupnému splácení vynaložených investičních prostředků z úspor provozních nákladů, které jsou projektem generovány.
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou jsou zaměřeny na snižování provozních především energetických nákladů ve stávajících budovách bez vlastních investic. Mimořádně vhodné pro obce a kraje. Cílem publikace je posoudit plnění požadavků směrnice v Článku 18 a navrhnout způsoby aplikace požadavků evropské směrnice v českém prostředí, které je v oblasti poskytování energetických služeb (zejména pro veřejný sektor) pokročilé. Nové nástroje je potřeba skloubit s již existujícími, možné typy podpory ze strany státu budou skloubeny s již existující podporou MPO.
Cílem publikace je poskytnout přehled o možnosti komplexního řešeni energeticky úsporných projektů v budovách převážně státního sektoru a to v návaznosti na možnost využiti stávajících dotačních titulů, které jsou v České republice poskytovány na energeticky úsporné projekty.
Směrnice č. 2012/27/EU, o energetické účinnosti, hodlá důsledně prosazovat příkladnou roli státu v oblasti nakupování výrobků, služeb a budov v rámci veřejných zakázek s cílem preferovat maximálně energeticky efektivní řešení, je-li to současně ekonomicky smysluplné. Závazek upravuje článek 6 a detailněji i příloha III Směrnice.
A tato publikace si klade za cíl přinést praktický návod, jak takovéto typy výrobků v rámci veřejných zakázek pořizovat.
Vybráno bylo celkem pět „skupin“ výrobků a pro každý z nich bylo zpracováno stručné zhodnocení technologických aspektů majících dopad do energetické efektivity jejich faktického užití (a tedy nákladů s tím spojených) a návrh na jejich promítnutí do metodiky výběru konkrétního výrobku či dodavatele formou hodnotících kritérií a vzorové zjednodušené zadávací dokumentace.
Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb.
Úsilí o snížení spotřeby energie, snížení nákladů na ni nebo úsilí o využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů neochabuje. Jedním z důkazů je nedávný (2011) vznik celosvětově platné normy ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií. Ta, jako ostatně každá norma, je zhutněnou zkušeností, návodem na zavedení uceleného systému cíleného na optimální hospodaření s energií. Publikace je určena těmto osobám:
•členům rad krajů a (statutárních) měst
•vedoucím odborů správy majetku, investic, životního prostředí
•energetickým manažerům krajů a (statutárních) měst, nemocnic a příspěvkových organizací
•vedoucím odborných komisí úřadů
•energetickým manažerům neveřejných institucí.
Metoda EPC je jedním z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích. V publikaci je navržen postup realizace projektů u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu se pravidly a zásadami státního rozpočtu. Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.
Informační materiál je určen zejména jako podklad pro státní správu k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125 a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES“, konkrétně jejího článku 24, odst. 2 a článku 7, odst.9.
Cílem studie je stanovení možné úspory konečné spotřeby energie pro bytový fond ČR a investiční náročnosti dosažení této úspory. Na modelu pro budovy ve stávajícím stavu jsou následně testována úsporná opatření ve formě celkové renovace budovy na různé energetické standardy.
Rešerše stávajících studií a výpočtové ověření pro rezidenční budovy.
Publikace obsahuje rozbor, vymezení a ověření parametrů „REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE“ podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU zapracované do české legislativy. Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno: 2013
Autor: STU-É
Publikace je zaměřena na problematiku analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatřením na podporu zvyšování účinnosti systémů vytápění a chlazení a to zejména ve statutárních městech, kde je různorodá struktura předmětných systémů, počínaje individuálními až po centralizované.
Za tím účelem je provedena vzorová analýza nákladů a přínosů centrální a decentrální koncepce zásobování teplem a chladem, respektující všechny dostupné zdroje nabídky ve vztahu k poptávce, včetně volby parametrů topného média a primárních zdrojů energie. Produkt je určen energetickým manažerům a konzultantům středisek EKIS.
Zpracování vybraných vzorových projektů zvyšování účinnosti užití energie při výrobě a distribuci energie v malých a středních podnicích. Produkt je určen především vlastníkům a manažerům středních a malých podniků a konzultantům středisek EKIS.
Pro naplňování strategie omezení skládkování a maximalizace recyklace a využití energetického potenciálu odpadu je nutno v ČR vybudovat nová zařízení pro nakládání s odpady. Zařízení pro energetické využití odpadu a další zařízení pro úpravu a přepravu odpadů a jejich další zpracování budou součástí tzv. integrovaných systémů nakládání s odpady (ISNO). Účelem této metodiky je tedy poskytnout zástupcům samosprávy obcí i krajů základní návod, jak efektivně a účelně komunikovat téma koncepce ISNO s veřejností a s ostatními zainteresovanými stranami. Dokument by měl napomoci při stanovení konkrétní komunikační strategie daného subjektu, při výběru vhodných komunikačních kanálů a při návrhu efektivní komunikace s významnými zainteresovanými stranami.
Publikace má za cíl shrnout fakta o biometanu a je určena k osvětové a informační činnosti převážně těm, kteří se zabývají výrobou bioplynu, ale i zájemcům
z řad odborné a laické veřejnosti.
Publikace je přednostně určena k metodickému a věcnému sjednocení kontrolní činnosti týkající se PENB prováděné dotčenými orgány státní správy při ochraně státních zájmů chráněných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Účelem je zajistit kvalitní a bezpečné provádění zákona, zejména udržení potřebné kvality energetických průkazů a energetických posudků podle tohoto zákona.
V roce 2010 byla uvedena v platnost česká verze evropské normy EN 16001: 2009 Energy management systems pod označením ČSN EN 16001 - Systémy managementu hospodaření s energií - Požadavky s návodem k použití.
Vydáno: 2011
Autor: Vít Klein, PhD.
Publikace je zaměřena na jeden z aktuálních problému naší energetiky, kterým bezesporu je oblast zásobování teplem se všemi jeho neduhy i přednostmi. Vzhledem k tomu, že v České republice jsou vysoce rozvinuty systémy centralizovaného zásobování teplem, je třeba hledat efektivní cesty k jejich racionalizaci a vyšší hospodárnosti a zajištění cenové přijatelnosti zabezpečení potřeb odběratelů tepla z těchto systému.
Ucelená řada edice odborných učebnic pro VŠ věnuje pozornost jednotlivým oblastem elektroenergetiky a velmi kvalitně standardizuje poznatky z tohoto náročného oboru.
Tuzemský trh s bioplynem zažívá v posledních letech velký rozvoj. Vývoj však začíná odhalovat některé negativní skutečnosti v efektivním využití bipolynových stanic.
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou jsou zaměřeny na snižování provozních především energetických nákladů ve stávajících budovách bez vlastních investic. Mimořádně vhodné pro obce a kraje.
Základní informace o metodě EPC. Způsob, jak lze provést energeticky úsporná opatření, zejména na majetku obce, bez vlastních investic. Dodavatelská firma smluvně zaručí takovou úsporu na provozních nákladech, která pokryje splátky na investice dodavatele.
Energetické služby se zárukou (z angl. Energy Performance Contracting, také EPC) představují velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Jedná se o komplexní službu, která umožňuje realizovat úspory nákladů v energetickém hospodářství bez nutnosti vynaložení potřebných investičních prostředků v době instalace opatření s tím, že dosažení očekávaného výsledku v podobě očekávaných úspor energie je vybraným poskytovatelem energetických služeb smluvně zaručeno.
Vzorová smlouva pro uzavírání smluvních vztahů s poskytovateli energetických služeb se zárukou (metoda EPC).
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou (se zárukou) jsou zaměřeny na snižování provozních energetických nákladů v budovách, komplexech budov, provozních areálech. S výhodou lze metodu EPC využít na snížení provozních úspor nejen na budovách či veřejném osvětlení v majetku obcí nebo krajů.
GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě.
Publikace je určena všem zadavatelům podlimitních i nadlimitních veřejných zakázek a nákupů na státní, regionální nebo místní úrovni, pokud zakázka vyvolává následnou spotřebu energie.
Cílem publikace je zajištění efektivního využití státních prostředků vynakládaných prostřednictvím Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie –Programu EFEKT- v oblasti úspor elektrické energie v osvětlovacích soustavách veřejného osvětlení.
Bioplyn vyrobený z odpadů je považován za obnovitelný zdroj energie a elektrickou i tepelnou energii z něj vyrobenou za energie z obnovitelných zdrojů. Každý využitý kilojoule tepla a kilowatthodina elektřiny vyrobených z bioplynu vzniklého rozkladem odpadů nahradí určité množství neobnovitelného paliva, které by bylo jinak potřeba na jejich výrobu. Tato publikace chce zejména podpořit vznik dalších bioplynových stanic a změnit negativní názor veřejnosti na bioplynové stanice.
Cílem tohoto produktu je propagace energetických projektů, které přispívají k zvyšování energetické efektivnosti užití energetických zdrojů, v tomto případě pak druhotných primárních energetických zdrojů, jejichž potenciál doposud není dostatečně využíván. Jsou zde prezentovány realizované i připravované projekty využití důlního plynu pro energetické účely, konkrétně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na bázi plynových motorů. Další implementace užití důlního plynu pro účely kogeneračního způsobu výroby tepla a elektřiny je nanejvýše žádoucí a je třeba ji dále rozvíjet tak, aby byl maximálně využit disponibilní potenciál důlního plynu.
Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2007 a první pololetí roku 2008, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ.
Klimatologické údaje zahrnují průměrné měsíční venkovní teploty, počty dnů vytápění v jednotlivých měsícícha v otopných obdobích a průměrné venkovní teploty a počty denostupňů za tato období i za jednotlivé fakturační roky.
Příručka je zaměřená na popis veřejného osvětlení a je koncipována tak, aby hloubkou svých sdělení dala návod správcům veřejného osvětlení (zástupcům měst a obcí) jak se k veřejnému osvětlení chovat a jak posuzovat nabídky na jeho obnovu a údržbu.
Metodika výpočtu je určena pro budovy, na které se vztahuje požadavek hodnocení energetické náročnosti budov podle požadavků zákona č. 406/2000 Sb. (pro nové budovy a budovy rekonstruované uvedené v odst. 2 § 6a zákona 406/2000 Sb). Metodika výpočtu stanovuje rozsah a detailní postup výpočtu pro stanovení energetické náročnosti budov podle současných platných právních a technických norem v rozsahu bilančního výpočtu celkové roční dodané energie do budovy. Metodika výpočtu řeší stanovení celkové roční dodané energie do budovy za předpokladu stanovení dílčích hodnot dodané energie.
Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Tematická příloha časopisu Obec a finance určená pracovníkům veřejné správy a odborným konzultantům.
Cílem publikace je přispět k lepší využitelnosti vypracovaných územních energetických koncepcí krajů a obcí v územních plánech. Publikace je určena pro informační střediska EKIS, pracovníky státní správy a samosprávy a odbornou veřejnost zabývající se vypracováváním ÚEK a bezpečnostními riziky v energetice.
E-learningová aplikace.
Vydáno: 2003
Autor:
Tato příručka má sloužit jako možný návod pro zpracování koncepce návrhů koordinovaných opatření na snižování energetické zátěže a tím šetrných ekologických dopadů na krajinu – „Energetické koncepce malého územního
celku“.
Vydáno: 2002
Autor: EUPRI
Příručka si klade za cíl napomoci pracovníkům státní správy a samospráv v lepší orientaci v problematice zpracování vysoce odborné činnosti jakou bezesporu územní energetická koncepce je a jejíž povinnost pořízení ukládá §4 zákona pro kraje a statutární města. Obce mají rovněž možnost takovouto dokumentaci pořizovat.
Materiál by měl pomoci při zpracování energetických koncepcí regionů, měst a obcí při zvažování možných cest vedoucích k energeticky úsporným opatřením.
Vydáno: 2001
Autor: EUPRI
Produkt, jehož širší název je “Podpora energetického. managementu a realizace programů energetických úspor na úrovni municipalit“, navazuje na projekt analýzy legislativních a institucionálních podmínek energetického řízení na úrovni místní správy, ve kterém byla analyzována činnost místních orgánů v oblasti přenesené působnosti, t.j. při výkonu státní správy a doporučeny způsoby zkvalitnění energetického řízení na úrovni měst a obcí.
Vydáno: 2000
Autor: March Consulting, spol. s r. o.
Důležitou součástí územní energetické koncepce je návrh managementu energetického systému zásobujícího předmětný územní obvod energií. Věcný obsah této závěrečné fáze územní energetické koncepce je však v praxi chápán nejednotně a především nekomplexně.
Vydáno: 2000
Autor: Roman Povýšil a Miroslav Mareš
Cílem této metodické pomůcky je Stanovit zásady pro hodnocení výstupů energetických konceptů, Metodické vyřešení nadstavby nad zpracovanými energetickými koncepcemi, aby mohly být údaje v co nejširší míře využívány, Navržení technicko-ekonomického vyhodnocení dopadů realizace navržených doporučení včetně hlediska společenské efektivnosti, Posílení vazby energetických konceptů na další rozvojové dokumenty a aktivity v daném území.
Komplexní vyhodnocení variant rozvoje územního energetického systému je složitý rozhodovací proces o optimální variantě budoucího způsobu výroby , distribuce a užití energie v územním obvodu.Toto komplexní hodnocení zahrnuje rozhodování pomocí více kritérií respektujících zejména ekologické a ekonomické cíle. Výběr dílčích rozhodovacích kritérií vychází z cílů státní ekologické a energetické koncepce a cílů pořizovatele ÚEK.
Vydáno: 2000
Autor: Roman Povýšil a Miroslav Mareš
Cílem této metodické pomůcky je: Metodické vyřešení nadstavby nad zpracovanými energetickými koncepcemi, aby
mohly být údaje v co nejširší míře využívány, Navržení technicko-ekonomického vyhodnocení dopadů realizace navržených doporučení včetně hlediska společenské efektivnosti, Posílení vazby energetických konceptů na další rozvojové dokumenty a aktivity v daném území.
Produkt se tématicky zařazuje do souboru publikační řady ČEA pro rok 2000 Technické a ekonomické podklady pro zpracování energetických koncepcí měst a obcí. Doplňuje metodiku jejich zpracování o výstupy nutné pro vyhodnocení dopadů navržené energetické koncepce na životní úroveň regionu a zejména vlastní provádění vyhodnocení.
Zpracování jednotlivých metod hodnocení vhodnosti a výtěžnosti OZE pro účely energetických bilancí a energetické statistiky a pro účely regionálního územního plánování, např. územních energetických konceptů. Cílem práce je
ucelená metodika hodnocení pro jednotlivé OZE a pro různé stupně a potřeby využití.
Energetická bilance má komplexní vypovídací schopnost o stupni efektivnosti využívání všech forem energie ve sledovaném systému. Z těchto důvodů je nezbytné, aby energetická bilance byla jedním z hlavních výsledků analýzy stávajícího stavu územního obvodu při tvorbě územní energetické koncepce.
Vydáno: 2000
Autor: Miroslav Mareš, Roman Povýšil, Milan Jäger
Cílem této metodické pomůcky je Stanovit zásady pro hodnocení výstupů energetických konceptů, Metodické vyřešení nadstavby nad zpracovanými energetickými koncepcemi, aby mohly být údaje v co nejširší míře využívány, Navržení technicko-ekonomického vyhodnocení dopadů realizace navržených doporučení včetně hlediska společenské efektivnosti, Posílení vazby energetických konceptů na další rozvojové dokumenty a aktivity v daném území.
Metodické listy energetického řízení pro obce.
Vydáno: 2000
Autor:
Účelem zpracování předkládaného produktu je poskytnout v rámci České energetické agentury střediskům EKIS a odpovědným pracovníkům regionů, měst a obcí souhrnné podkladové materiály o obnovitelných zdrojích energie.
Vydáno: 2000
Autor: Karel Trnobranský, Marie Valentová, René Dufour
Publikace určená pracovníkům krajských, okresních a municipálních úřadů v orientaci v této problematice a seznámit je s filozofií metody IRP a jejího praktického uplatnění při tvorbě územní energetické koncepce .
Vydáno: 2000
Autor: Miroslav Mareš, Roman Povýšil, Michal Doležal, Milan Svoboda
Cílem práce je podat základní informace o výběru optimálních lokalit pro využití obnovitelných zdrojů energie v podmínkách ČR. Obnovitelné zdroje energie (dále OZE) jsou zdroje, které pro svoji činnost využívají nevyčerpatelné přírodní zdroje energie.
Metodická příručka pro zpracování územních energetických koncepcí, která je určena pro všechny, jejichž odpovědností či
zájmem je úspěšný a harmonický rozvoj regionu, města či obce v oblasti zásobování a užití paliv a energie. Jejím cílem je uchránit vás před nadbytečnými informacemi z oblasti teorie zpracování ÚEK a pomoci vám při jejím pořizování a následném prosazování v praxi.